2. února 2023 • 12:00

Pelta u soudu odmítl vinu. Žvanil jsem, ale nic jsem neovlivnil, prohlásil

Vstoupit do diskuse
8
TOP VIDEA
Sněholiga: Slavia na D1, Priskeho rozzuřil Karabec, hrálo by se v Edenu a na Letné?
Nový trenér má být do ledna: Už jednáme s kandidáty, říká Fousek
VŠECHNA VIDEA ZDE

Od pondělí se čekalo, kdy k obnovenému soudnímu jednání dorazí jeho nejsledovanější postava. Miroslav Pelta dosud chyběl kvůli nemoci. „Přicházím s pokorou,“ uvedl, když se ve čtvrtek objevil. Při výpovědi se občas zase po svém rozjel, ale vyznění jeho slov zůstává v čase totožné: „Nic jsem neovlivnil.“ Čtvrteční líčení jsme sledovali ONLINE, podívejte se, co všechno zaznělo. V pátek přijdou na řadu výslechy svědků.Šest roků nepodmíněně. S takovou náloží odcházel v listopadu 2021 od soudu bývalý předseda fotbalové asociace a vlivný sportovní funkcionář Miroslav Pelta. Soudkyně ho nepravomocně poslala za mříže za jeho nezákonnou činnost ve věci investičních dotací v období 2016 a 2017.

„Snáším to špatně. Kdybych říkal, že dobře, byla by to arogance. V tu chvíli mě přešel humor. Šest let pro mě znamená – nechci říct konec života – ale absolutní zásah. Byla to nejhorší chvíle v mém životě,“ komentoval onen okamžik v pozdějším rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz.

Vrchní soud později celý verdikt zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. I tak se nejvíc čekalo, jak svou roli při přidělování peněz právě na sportovní investice bude vysvětlovat nyní.

Trochu dotačního slovníčku: investiční dotace jsou takové, které stát poskytuje na konkrétní projekty. Tuhle deset milionů třeba na opravu střechy stadionu, támhle patnáct na nové kurty nebo renovaci kabin. Pelta podle soudkyně překročil zákon v tom, že v této věci ovlivňoval ministerskou náměstkyni Simonu Kratochvílovou, zrušeným verdiktem odsouzenou za totéž na šest a půl roku. Jak? Že jí „napovídal“, komu má dotace přidělit, čímž sledoval a posiloval svůj funkcionářský vliv.

Odhalily to odposlechy, převážně z bytu na Senovážném náměstí. Tam se oba scházeli, protože jejich vztah významně překročil pracovní rámec. Tady je jedna ukázka z jejich vzájemné debaty:

„Není tam někde nějaká dvacka, nějaký ty Pardubice? Že vyhodíš nebo něco?“

„Když vyhodím Pardubice, budu tam muset dát ten Jeseník.“

„Nemůžeš jim dát jenom deset?“

„Je to Nejedlý a on musí být.“

Tohle je mafiánka, tohle Lojza

Právě tento typ komunikace Pelta včera u soudu vysvětloval. „Vidím to jednoduše. Z důkazů jednoznačně vyplývá, že jsem s žádným žadatelem nedomlouval žádné protislužby. Jediný pseudodůkaz je z prostorového odposlechu z bytu na Senovážném náměstí. Některé žádosti byly velmi sledované, já paní Kratochvílové přispíval postřehy, poukazoval jsem na vliv jednotlivých žadatelů,“ řekl.

Činil tak prý proto, že náměstkyně se ocitla ve sportovním prostředí bez hlubších znalostí. „Paní Kratochvílová neměla znalost prostředí jako já. Jinou roli jsem neměl. Říkal jsem jí: ‚Tohle je mafiánka, tohle je Lojza…‘ Jo, takhle mluvím,“ vyprávěl svým typickým způsobem.

Rovnou se omluvil spoluobžalovanému Zdeňku Břízovi, sedícímu metr od něj, jak o něm v odposleších hovořil… „Ale já ho mám rád, já prostě takhle vyprávím.“

Pelta prohlásil, že měl denně stovky telefonátů od lidí, které zajímalo, jak to vypadá s jejich žádostí. „Je to na dobrý cestě, říkal jsem ji. Slibem nezarmoutíš,“ dodal směrem k soudkyni. Uvedl i konkrétní příklad, kdy za ním osobně dorazili funkcionáři až z Frýdku-Místku. „Dovezli slivovici a ptali se, jak to s jejich dotací vypadá. No, je to fuška, kluci,“ vyprávěl a pro soudkyni historku i trochu zahrál, když si od té fušky otřel čelo. „Jo, žvanil jsem. To mně už asi zůstane. Ale nemělo to žádný následek,“ vysvětlil.

Ve zmíněném rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz svůj pohled popsal následovně: „Nic se nevyplatilo, žádná škoda nevznikla. A hlavně jsem nic neovlivnil a ani jsem se o to nepokusil.“

Babiš zrušil medvěda

Pelta se u soudu pustil i do historického exkurzu. Připomněl, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš udělal zásadní změnu v dotačních pravidlech. „Zrušil porcování medvěda.“ To znamená, že o investice pro sportoviště ze svého regionu se už neprali poslanci, protože tato pravomoc přešla přímo na obce a městské části. „V tu chvíli se ohromně rozšířil počet bonitních zájemců,“ pověděl s tím, že obce a města měly výhodu, protože disponují profesionálním aparátem na zpracování dotačních žádostí.

To byly investiční dotace – ty, za něž Pelta i Kratochvílová dostali své tresty. Pelta ovšem vypovídal i ve věci dotací neinvestičních. To jsou takové, které proudí do jednotlivých svazů či střešních organizací (např. ČUS, ČOV) na jejich provoz. V téhle větvi případu byl napoprvé osvobozen.

Znovu zopakoval, že cítil silný mandát, který dostal přímo od tehdejší ministryně Kateřiny Valachové. „Byl jsem garantem Programu V pro neinvestiční dotace, věděl jsem o tom tedy všechno,“ vysvětlil, že nemohl nevědět, jaká částka má připadnout fotbalu.

Proto, když dorazila suma o devatenáct milionů nižší, volal naštvaně náměstkyni Kratochvílové a následně řediteli odboru sportu Břízovi, což mu obžaloba dává k tíži. „Myslel jsem, že mě raní mrtvice. Proto jsem byl agresivní.“

Soudkyně Lenka Cihlářová se v této souvislosti zeptala, zda se ozval také ministryni Kateřině Valachové. „Samozřejmě. Myslím, že jsem za ní byl na ministerstvu. To byl takový zásah do našich práv. Určitě jsem s ní komunikoval. Řekl jsem jí, že slíbila něco, co nesplnila. Že to z mého pohledu nezvládla na tom baráku zařídit. Že v Programu V nedodržela své politické rozhodnutí.“

Soudkyni zajímalo, jak Valachová reagovala? „Byla kyselá, že to nezvládli administrativně. Asi to pak řešila interně,“ odpověděl Pelta.

Osmapadesátiletý majitel fotbalového Jablonce nyní bude čekat, zda napodruhé soudkyni přesvědčil o své nevině.

ONLINE PŘENOS - Soud s Miroslavem Peltou a spol.
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Miroslav Jansta Miroslav Jansta Miroslav Pelta Miroslav Pelta Ondřej Škvor, redaktor Sportu Ondřej Škvor, redaktor Sportu Simona Kratochvílová Simona Kratochvílová
Obnovit
Zprávy ze dne 2. 2. 2023
10:22
2. 2. 2023
Simona Kratochvílová

Kratochvílová se snaží přesvědčit senát, že voucher od Pelty (důkaz, na kterém se točí obžaloba) nebyl úplatkem. „Ze strany pana Pelty šlo o laskavost v rámci našeho mileneckého vztahu, abych si odpočinula. Voucher jsem od začátku chtěla zaplatit, což potvrdil ve výpovědi i zástupce cestovní kanceláře pan Šatný. Voucher jsem zaplatila v červenci 2017, čtyři měsíce před splatností,“ tvrdí Kratochvílová s tím, a znovu připomíná „milenecký vztah s Peltou, že nikdy nepadlo ani slovo o tom, že by Pelta chtěl poskytnutý voucher zaplatit. „Byl to zájezd pro rodinu, sami jsme si to zaplatili,“ důrazně pronesla exnáměstkyně. Soudkyně Cihlářová se v rámci dotazování ptala, co Kratochvílové řekl Pelta o charakteru voucheru. „Že jde o laskavost a že mně předává kontakt na pana Šatného z cestovky, abych měla lepší servis. Při svém vytížení jsem neměla čas někam chodit, něco organizovat, něco domlouvat. Nebyl to žádný tajný konspirační zájezd, všichni o tom věděli. Valachové jsem dokonce přivezla dárek.“

Zprávy ze dne 2. 2. 2023
10:17
2. 2. 2023
Simona Kratochvílová

„S panem Peltou jsem se bavila jako s poradcem ministryně. Proto jsem s ním jednala a toto s ním řešila.“ S tím, že každý, kdo dotaci získal, ji získal na základě zákonných kritérií.

Zprávy ze dne 2. 2. 2023
10:14
2. 2. 2023
Simona Kratochvílová

Na důkaz předchozího tvrzení dokládá i výrok tehdejší ministryně Kateřiny Valachové. „Svazy už částky stejně znají.“ Pak Kratochvílová připomněla Valachové zdokumentovaný výrok, že svazy už částky stejně znají, že a priori nedůvěřuje svým zaměstnancům a že potřebuje větší zapojení sportovního prostředí. „A pak řeknu u soudu, že se nemělo nic říkat. To vypovídá o stylu její práce a její povaze.“

Zprávy ze dne 2. 2. 2023
10:08
2. 2. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová bere bod po bodu články obžaloby. Vysvětluje, že obžaloba chybně považuje za bernou minci tabulku paní Jaroslavy Krumphanzlové, o které soud prokázal, že byla chybně vypočtená, a nikoli následnou tabulku expertní komise. „Nikoho jsem nemanipulovala, šlo o odborné problémy.“

Vysvětluje, proč proběhl její telefonát s Miroslavem Peltou poté, co tehdejší předseda fotbalové asociace zjistil, že fotbal dostal o 19 milionů méně, než se čekalo. „Pan Pelta má v hlavě kalkulačku a věděl, kolik má fotbal dostat. Všichni lidé věděli, kolik mají dostat.“ Pak Peltu dle svých odkázala na ředitele odboru sportu na ministerstvu Zdeňka Břízu, rovněž obžalovaného. Bříza chybu našel a napravil.

Zprávy ze dne 2. 2. 2023
9:15
2. 2. 2023
Miroslav Pelta

Miroslav Pelta při příchodu k soudu: „Přicházím s pokorou. Po své výpovědi všechno shrnu.“

Zprávy ze dne 2. 2. 2023
8:55
2. 2. 2023
Ondřej Škvor, redaktor Sportu

Pelta dorazil. Bude vypovídat v obnoveném soudu

Od pondělí do středy ho do soudní síně nepustila nemoc. Ve čtvrtek však už Miroslav Pelta přišel a bude vypovídat. Obžaloba ho viní z nekalého nakládání se státními penězi v letech 2016 a 2017. První rozsudek Městského soudu ho poslal za mříže na šest let nepodmíněně. Vrchní soud však celý verdikt zrušil. Bývalý předseda fotbalu se bude snažit dokázat svou nevinu, na níž trvá. Podle informací iSport.cz nemá v plánu hovořit dlouho. Realita však, zvlášť v jeho případě, může být odlišná. Začíná se v 9 hodin, jako první by však svou pondělní výpověď dokončit Simona Kratochvílová, někdejší ministerská náměstkyně. Měla by hovořit o voucheru a bytu, které jí zařídil právě Pelta.

Zprávy ze dne 31. 1. 2023
17:40
31. 1. 2023
Miroslav Jansta

Co zaznělo u soudu v úterý? Za celou kauzou může být i dlouhodobý boj o majetek České unie sportu (ČUS). Na to ve své výpovědi během druhého kola jednání v kauze možného dotačního podvodu u Městského soudu poukázal její šéf Miroslav Jansta, jeden z obžalovaných.

Jansta u soudu pověděl:

  • „Kejval chtěl, aby se ČOV stal hlavní silou českého sportu. Chtěl jeho vedoucí úlohu.“
  • „Kejval říkal, že ČSTV nemá morální právo dál existovat. Přitom on a Milan Jirásek z ČOV byli zodpovědní za pád Sazky!“
  • „Všechen útok se ale zaměřil na ČSTV, protože měl majetek.“
  • „Rozprodat majetek a nechat zaniknout ČSTV, to byl hlavní cíl. My jsme to ustáli díky fotbalu a panu Peltovi. Udělali jsme na Strahově trojsměnu se stadiony a obdrželi finanční náhradu.“
  • „Měla to být krádež za bílého dne.“

SOUHRN Z ÚTERNÍHO JEDNÁNÍ V SOUDNÍ SÍNI ČTĚTE ZDE>>>

Miroslav Jansta mluví se Zdeňkem Břízou Miroslav Jansta u soudu Miroslav Jansta u soudu
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
16:50
30. 1. 2023
 

Soud pro dnešek skončil. Pokračuje se zítra v 9 hodin. Podle informací iSport.cz ani napodruhé nepřijde Miroslav Pelta.

Co přineslo pondělí?

  • Výpověď bývalé ministerské náměstkyně Simony Kratochvílové, která předložila na tři desítky důkazů, jimiž se snažila přesvědčit soud, že jednala podle zadání a v duchu pokynů ministryně Kateřiny Valachové. Kratochvílová bude ještě vypovídat, svou řeč nedokončila ze zdravotních důvodů.
  • A pak výpověď Zdeňka Břízy, tehdejšího ředitele odboru sportu na resortním ministerstvu. Ten za pomoci velkého množství podkladů prokazoval, že nejednal v rozporu se zákonem.
  • Státní zástupce Ondřej Trčka se ke slovu téměř nedostal. Zaprvé proto, že Kratochvílová ještě nedokončila svou řeč, zadruhé z toho důvodu, že Bříza odmítl na jeho případné otázky odpovídat.
  • V úterý budou patrně hovořit zástupci ČUS, možná Kratochvílová.
  • Ve středu snad dorazí Miroslav Pelta a ve čtvrtek klíčová svědkyně Kateřina Valachová.
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
16:18
30. 1. 2023
 

Bříza čte z mailu, z něhož vyplývá, že ČOV se dohodl přímo s ministerstvem na vyčlenění deseti milionů, které potřeboval na špičková pracoviště pro zdravotní zabezpečení sportovců. Olympijský výbor sám následně rozhodl, kolik které pracoviště dostane. Bříza čte z mailu autorův názor, že se jedná o zásadní narušení procesu sdělování dotací.

Výše uvedené je odpovědí na dotaz právníků ČUS. Jedná se o snahu poukázat na to, že ČOV podnikal minimálně stejné kroky, z nichž je viněn ČUS.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
15:48
30. 1. 2023
 

Bříza uzavřel svůj výstup příspěvkem k programu III, tedy dotace na činnost sportovních organizací, jako jsou ČOV či ČUS. Snažil se především doložit, že ČOV, který sedí na protější lavici coby poškozený, nedošel k žádné újmě. A naopak. „Poškození (míněn ČOV) byli zvýhodněni a obžalovaní (míněn ČUS) poškozeni.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
15:25
30. 1. 2023
 

A k dobru dává tak trochu obrácenou historku. Dorazil za ním Antonín Staněk, primátor Olomouce, který naopak žádal, aby olomoučtí kanoisté nedostali dotaci na umělý kanál, protože město má s prostorem jiné plány. A jak kanoisté na dotaci přišli? Doporučila jim ji ministryně Valachová při své návštěvě města. S tím, že celková výše cca 80 milionů není problém, pokud se dá žádost dvakrát po sobě a požádá se právě město o spoluúčast.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
15:20
30. 1. 2023
 

Petr Toman, obhájce Simony Kratochvílové, se Zdeňka Břízy ptá, zda potvrdí slova jeho klientky o politických návštěvách na ministerstvu. „Samozřejmě za mnou bylo spoustu lidí, hlavně starostů, ale také pan senátor Vystrčil se starostou nějaké malé obce kvůli tělocvičně.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
15:17
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová vypovídala přes tři hodiny, pak se pro vyčerpání omluvila. 

Simona Kratochvílová vypovídala přes tři hodiny Simona Kratochvílová vypovídala přes tři hodiny
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
15:13
30. 1. 2023
 

Soudkyně Cihlářová, zdá se, se s názorem státního zástupce neztotožňuje. Nakonec se Zdeňka Břízy ptá, proč písařskou chybu ohledně 19 milionů pro fotbal zmínil až před soudem, a ne v přípravném řízení. Bříza po poradě s obhájcem tvrdí, že chybu oznámil, ale zároveň chránil Darka Víta. „Postupuju ale furt stejně a není tam žádný rozpor.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
15:06
30. 1. 2023
 

Ondřej Trčka na to reaguje směrem k soudkyni: „Výpověď obžalovaného se výrazně odlišuje od výpovědí v přípravném řízení.“ A navrhuje, aby mu jedna z těchto výpovědí byla předestřena. Jde o výpověď, která vysvětluje chybějících 19 milionů pro fotbal. Obhájci se takovému argumentu diví. Následuje debata mezi státním zástupcem a soudkyní.

Vstoupit do diskuse
8

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Články odjinud


Články odjinud