2. února 2023 • 12:00

Pelta u soudu odmítl vinu. Žvanil jsem, ale nic jsem neovlivnil, prohlásil

Vstoupit do diskuse
8
TOP VIDEA
Souček na svém místě v šatně Slavie: Chceme třetí rok v Evropě
Pohár pro vítěze Konferenční ligy v Praze. Ujfaluši drží palce "fialkám"
VŠECHNA VIDEA ZDE

Od pondělí se čekalo, kdy k obnovenému soudnímu jednání dorazí jeho nejsledovanější postava. Miroslav Pelta dosud chyběl kvůli nemoci. „Přicházím s pokorou,“ uvedl, když se ve čtvrtek objevil. Při výpovědi se občas zase po svém rozjel, ale vyznění jeho slov zůstává v čase totožné: „Nic jsem neovlivnil.“ Čtvrteční líčení jsme sledovali ONLINE, podívejte se, co všechno zaznělo. V pátek přijdou na řadu výslechy svědků.Šest roků nepodmíněně. S takovou náloží odcházel v listopadu 2021 od soudu bývalý předseda fotbalové asociace a vlivný sportovní funkcionář Miroslav Pelta. Soudkyně ho nepravomocně poslala za mříže za jeho nezákonnou činnost ve věci investičních dotací v období 2016 a 2017.

„Snáším to špatně. Kdybych říkal, že dobře, byla by to arogance. V tu chvíli mě přešel humor. Šest let pro mě znamená – nechci říct konec života – ale absolutní zásah. Byla to nejhorší chvíle v mém životě,“ komentoval onen okamžik v pozdějším rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz.

Vrchní soud později celý verdikt zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. I tak se nejvíc čekalo, jak svou roli při přidělování peněz právě na sportovní investice bude vysvětlovat nyní.

Trochu dotačního slovníčku: investiční dotace jsou takové, které stát poskytuje na konkrétní projekty. Tuhle deset milionů třeba na opravu střechy stadionu, támhle patnáct na nové kurty nebo renovaci kabin. Pelta podle soudkyně překročil zákon v tom, že v této věci ovlivňoval ministerskou náměstkyni Simonu Kratochvílovou, zrušeným verdiktem odsouzenou za totéž na šest a půl roku. Jak? Že jí „napovídal“, komu má dotace přidělit, čímž sledoval a posiloval svůj funkcionářský vliv.

Odhalily to odposlechy, převážně z bytu na Senovážném náměstí. Tam se oba scházeli, protože jejich vztah významně překročil pracovní rámec. Tady je jedna ukázka z jejich vzájemné debaty:

„Není tam někde nějaká dvacka, nějaký ty Pardubice? Že vyhodíš nebo něco?“

„Když vyhodím Pardubice, budu tam muset dát ten Jeseník.“

„Nemůžeš jim dát jenom deset?“

„Je to Nejedlý a on musí být.“

Tohle je mafiánka, tohle Lojza

Právě tento typ komunikace Pelta včera u soudu vysvětloval. „Vidím to jednoduše. Z důkazů jednoznačně vyplývá, že jsem s žádným žadatelem nedomlouval žádné protislužby. Jediný pseudodůkaz je z prostorového odposlechu z bytu na Senovážném náměstí. Některé žádosti byly velmi sledované, já paní Kratochvílové přispíval postřehy, poukazoval jsem na vliv jednotlivých žadatelů,“ řekl.

Činil tak prý proto, že náměstkyně se ocitla ve sportovním prostředí bez hlubších znalostí. „Paní Kratochvílová neměla znalost prostředí jako já. Jinou roli jsem neměl. Říkal jsem jí: ‚Tohle je mafiánka, tohle je Lojza…‘ Jo, takhle mluvím,“ vyprávěl svým typickým způsobem.

Rovnou se omluvil spoluobžalovanému Zdeňku Břízovi, sedícímu metr od něj, jak o něm v odposleších hovořil… „Ale já ho mám rád, já prostě takhle vyprávím.“

Pelta prohlásil, že měl denně stovky telefonátů od lidí, které zajímalo, jak to vypadá s jejich žádostí. „Je to na dobrý cestě, říkal jsem ji. Slibem nezarmoutíš,“ dodal směrem k soudkyni. Uvedl i konkrétní příklad, kdy za ním osobně dorazili funkcionáři až z Frýdku-Místku. „Dovezli slivovici a ptali se, jak to s jejich dotací vypadá. No, je to fuška, kluci,“ vyprávěl a pro soudkyni historku i trochu zahrál, když si od té fušky otřel čelo. „Jo, žvanil jsem. To mně už asi zůstane. Ale nemělo to žádný následek,“ vysvětlil.

Ve zmíněném rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz svůj pohled popsal následovně: „Nic se nevyplatilo, žádná škoda nevznikla. A hlavně jsem nic neovlivnil a ani jsem se o to nepokusil.“

Babiš zrušil medvěda

Pelta se u soudu pustil i do historického exkurzu. Připomněl, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš udělal zásadní změnu v dotačních pravidlech. „Zrušil porcování medvěda.“ To znamená, že o investice pro sportoviště ze svého regionu se už neprali poslanci, protože tato pravomoc přešla přímo na obce a městské části. „V tu chvíli se ohromně rozšířil počet bonitních zájemců,“ pověděl s tím, že obce a města měly výhodu, protože disponují profesionálním aparátem na zpracování dotačních žádostí.

To byly investiční dotace – ty, za něž Pelta i Kratochvílová dostali své tresty. Pelta ovšem vypovídal i ve věci dotací neinvestičních. To jsou takové, které proudí do jednotlivých svazů či střešních organizací (např. ČUS, ČOV) na jejich provoz. V téhle větvi případu byl napoprvé osvobozen.

Znovu zopakoval, že cítil silný mandát, který dostal přímo od tehdejší ministryně Kateřiny Valachové. „Byl jsem garantem Programu V pro neinvestiční dotace, věděl jsem o tom tedy všechno,“ vysvětlil, že nemohl nevědět, jaká částka má připadnout fotbalu.

Proto, když dorazila suma o devatenáct milionů nižší, volal naštvaně náměstkyni Kratochvílové a následně řediteli odboru sportu Břízovi, což mu obžaloba dává k tíži. „Myslel jsem, že mě raní mrtvice. Proto jsem byl agresivní.“

Soudkyně Lenka Cihlářová se v této souvislosti zeptala, zda se ozval také ministryni Kateřině Valachové. „Samozřejmě. Myslím, že jsem za ní byl na ministerstvu. To byl takový zásah do našich práv. Určitě jsem s ní komunikoval. Řekl jsem jí, že slíbila něco, co nesplnila. Že to z mého pohledu nezvládla na tom baráku zařídit. Že v Programu V nedodržela své politické rozhodnutí.“

Soudkyni zajímalo, jak Valachová reagovala? „Byla kyselá, že to nezvládli administrativně. Asi to pak řešila interně,“ odpověděl Pelta.

Osmapadesátiletý majitel fotbalového Jablonce nyní bude čekat, zda napodruhé soudkyni přesvědčil o své nevině.

ONLINE PŘENOS - Soud s Miroslavem Peltou a spol.
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Miroslav Jansta Miroslav Jansta Miroslav Pelta Miroslav Pelta Ondřej Škvor, redaktor Sportu Ondřej Škvor, redaktor Sportu Simona Kratochvílová Simona Kratochvílová
Obnovit
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:23
30. 1. 2023
 

Zdeněk Bříza, aniž by ho jmenoval, zmiňuje i Andreje Babiše. Podle něj „tehdejší ministr financí“ zrušil loterijní asignace a zároveň zavřel ústa sportovnímu prostředí tím, že navýšil příspěvek do sportu ze tří na šest miliard. „Ale věděl, vzhledem k růstu asignací, že za pár let to bude obráceně a ony budou dotovat státní rozpočet.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:19
30. 1. 2023
 

Zdeněk Bříza: „Není lehké šest let čelit nepravdivým obviněním a takovému kolosu, jako je státní zastupitelství."

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:18
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová požádala o ukončení své výpovědi s tím, že nadále chce vypovídat později. Po více než třech hodinách se cítí vyčerpaná. Tvrdí, že příště se vyjádří k neinvestičním dotacím, voucheru od Pelty a bytu od Pelty. Vypovídat bude Zdeněk Bříza, tehdejší ředitel odboru sportu na ministerstvu. Původní rozsudek ho osvobodil.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:16
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová říká, že podle obžaloby bylo jejím motivem zalíbit se premiéru Sobotkovi a ministryni Valachové. K tomu uvádí: „Pana Sobotku jsem viděla dvakrát a je čirý nesmysl, že jsem se mu chtěla zavděčit.“ K ministryni sdělila: „Z hodiny na hodinu mě vyhodila z bytu a já si uvědomila, že ten vztah byl z její strany čistě vypočítavý a končil okamžikem mé využitelnosti. Jediný motiv, který jsem měla, abych dobře vykonával svou práci a plnila pokyny paní Valachové.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:12
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová říká, že jí výnos ministryně Valachové dával přímou kompetenci, aby si k investiční dotaci vybrala jakoukoli akci bez odůvodnění. „Já toho nikdy nevyužila.“ Její nástupce na pozici náměstka tak prý učinil, což ovšem bylo jeho právo.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
13:03
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Jednání pokračuje. I Simona Kratochvílová pokračuje

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
12:19
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Petr Toman, obhájce Simony Kratochvílové „Ptáme se, proč – když není obžalovaná ministryně Valachová – čelí obžalobě paní Kratochvílová, která pouze plnila její pokyny.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
12:18
30. 1. 2023
 

Státní zástupce Ondřej Trčka k dosavadní výpovědi Simony Kratochvílové: „Zatím se k podstatě věci příliš nevyjadřovala. Ke komunikaci, která je předmětem obžaloby a která vedla ke zvýhodnění, se vyjadřovala velmi málo nebo vůbec.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
11:53
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Jednání se přerušuje do 13 hodin. I poté bude vypovídat Simona Kratochvílová.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
11:52
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Obžalovaná nyní obsáhle vysvětluje problematiku ministerských výjimek na pět investičních žádostí. Ty se týkaly dotací pro kluby Domažlice a Přeštice, které konaly fotbalové ME žen do 17 let, a tři pro vodní kanál Račice. Kratochvílová vysvětluje, že o výjimkách se jednalo už před jejím nástupem. Za jejího působení pak pouze vznikal právní rámec pro udělení výjimky. A z kontextu jejích dalších slov vyplývá, že si na vše dohlížela ministryně Valachová.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
11:23
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová tvrdí, že ovlivnit investiční věci tak, jak je jí kladeno za vinu, by bylo nad sílu jednoho člověka. Navíc říká, že k takovému způsobu ovlivnění by se ani nemusela uchylovat, protože v rámci svých kompetencí měla možnost vše učinit legálně.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
11:20
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Stále se řeší původ některých tabulek. Soudkyně se ptá na dvě, které řešila obžalovaná s Miroslavem Peltou v bytě na Senovážném náměstí. „O které tabulky šlo?“ ptá se. Simona Kratochvílová neví.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
11:07
30. 1. 2023
Ondřej Škvor, redaktor Sportu

Přestávka skončila, soud pokračuje. Stále vypovídá Simona Kratochvílová.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:56
30. 1. 2023
Ondřej Škvor, redaktor Sportu

Přestávka na deset minut. Poté bude dál hovořit Simona Kratochvílová. Její výpověď se nadále nese v duchu: Nic jsem neovlivnila, jednala jsem v linii předchozí práce na ministerstvu a přesně podle pokynů ministryně Valachové.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
11:00
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Nyní se soudkyně podrobně ptá na původ dvou investičních tabulek z února 2017. Kratochvílová si to nevybavuje, což soudkyni překvapuje, protože o ně se mimo jiné opíral předchozí rozsudek, byť zrušený.

Vstoupit do diskuse
8

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud