2. února 2023 • 12:00

Pelta u soudu odmítl vinu. Žvanil jsem, ale nic jsem neovlivnil, prohlásil

Vstoupit do diskuse
8
TOP VIDEA
Nový trenér má být do ledna: Už jednáme s kandidáty, říká Fousek
Gól Pardubic neplatil správně. Mělo se hrát v Olomouci? Nemáme všechny informace, říká KR
VŠECHNA VIDEA ZDE

Od pondělí se čekalo, kdy k obnovenému soudnímu jednání dorazí jeho nejsledovanější postava. Miroslav Pelta dosud chyběl kvůli nemoci. „Přicházím s pokorou,“ uvedl, když se ve čtvrtek objevil. Při výpovědi se občas zase po svém rozjel, ale vyznění jeho slov zůstává v čase totožné: „Nic jsem neovlivnil.“ Čtvrteční líčení jsme sledovali ONLINE, podívejte se, co všechno zaznělo. V pátek přijdou na řadu výslechy svědků.Šest roků nepodmíněně. S takovou náloží odcházel v listopadu 2021 od soudu bývalý předseda fotbalové asociace a vlivný sportovní funkcionář Miroslav Pelta. Soudkyně ho nepravomocně poslala za mříže za jeho nezákonnou činnost ve věci investičních dotací v období 2016 a 2017.

„Snáším to špatně. Kdybych říkal, že dobře, byla by to arogance. V tu chvíli mě přešel humor. Šest let pro mě znamená – nechci říct konec života – ale absolutní zásah. Byla to nejhorší chvíle v mém životě,“ komentoval onen okamžik v pozdějším rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz.

Vrchní soud později celý verdikt zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. I tak se nejvíc čekalo, jak svou roli při přidělování peněz právě na sportovní investice bude vysvětlovat nyní.

Trochu dotačního slovníčku: investiční dotace jsou takové, které stát poskytuje na konkrétní projekty. Tuhle deset milionů třeba na opravu střechy stadionu, támhle patnáct na nové kurty nebo renovaci kabin. Pelta podle soudkyně překročil zákon v tom, že v této věci ovlivňoval ministerskou náměstkyni Simonu Kratochvílovou, zrušeným verdiktem odsouzenou za totéž na šest a půl roku. Jak? Že jí „napovídal“, komu má dotace přidělit, čímž sledoval a posiloval svůj funkcionářský vliv.

Odhalily to odposlechy, převážně z bytu na Senovážném náměstí. Tam se oba scházeli, protože jejich vztah významně překročil pracovní rámec. Tady je jedna ukázka z jejich vzájemné debaty:

„Není tam někde nějaká dvacka, nějaký ty Pardubice? Že vyhodíš nebo něco?“

„Když vyhodím Pardubice, budu tam muset dát ten Jeseník.“

„Nemůžeš jim dát jenom deset?“

„Je to Nejedlý a on musí být.“

Tohle je mafiánka, tohle Lojza

Právě tento typ komunikace Pelta včera u soudu vysvětloval. „Vidím to jednoduše. Z důkazů jednoznačně vyplývá, že jsem s žádným žadatelem nedomlouval žádné protislužby. Jediný pseudodůkaz je z prostorového odposlechu z bytu na Senovážném náměstí. Některé žádosti byly velmi sledované, já paní Kratochvílové přispíval postřehy, poukazoval jsem na vliv jednotlivých žadatelů,“ řekl.

Činil tak prý proto, že náměstkyně se ocitla ve sportovním prostředí bez hlubších znalostí. „Paní Kratochvílová neměla znalost prostředí jako já. Jinou roli jsem neměl. Říkal jsem jí: ‚Tohle je mafiánka, tohle je Lojza…‘ Jo, takhle mluvím,“ vyprávěl svým typickým způsobem.

Rovnou se omluvil spoluobžalovanému Zdeňku Břízovi, sedícímu metr od něj, jak o něm v odposleších hovořil… „Ale já ho mám rád, já prostě takhle vyprávím.“

Pelta prohlásil, že měl denně stovky telefonátů od lidí, které zajímalo, jak to vypadá s jejich žádostí. „Je to na dobrý cestě, říkal jsem ji. Slibem nezarmoutíš,“ dodal směrem k soudkyni. Uvedl i konkrétní příklad, kdy za ním osobně dorazili funkcionáři až z Frýdku-Místku. „Dovezli slivovici a ptali se, jak to s jejich dotací vypadá. No, je to fuška, kluci,“ vyprávěl a pro soudkyni historku i trochu zahrál, když si od té fušky otřel čelo. „Jo, žvanil jsem. To mně už asi zůstane. Ale nemělo to žádný následek,“ vysvětlil.

Ve zmíněném rozhovoru pro deník Sport a iSport.cz svůj pohled popsal následovně: „Nic se nevyplatilo, žádná škoda nevznikla. A hlavně jsem nic neovlivnil a ani jsem se o to nepokusil.“

Babiš zrušil medvěda

Pelta se u soudu pustil i do historického exkurzu. Připomněl, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš udělal zásadní změnu v dotačních pravidlech. „Zrušil porcování medvěda.“ To znamená, že o investice pro sportoviště ze svého regionu se už neprali poslanci, protože tato pravomoc přešla přímo na obce a městské části. „V tu chvíli se ohromně rozšířil počet bonitních zájemců,“ pověděl s tím, že obce a města měly výhodu, protože disponují profesionálním aparátem na zpracování dotačních žádostí.

To byly investiční dotace – ty, za něž Pelta i Kratochvílová dostali své tresty. Pelta ovšem vypovídal i ve věci dotací neinvestičních. To jsou takové, které proudí do jednotlivých svazů či střešních organizací (např. ČUS, ČOV) na jejich provoz. V téhle větvi případu byl napoprvé osvobozen.

Znovu zopakoval, že cítil silný mandát, který dostal přímo od tehdejší ministryně Kateřiny Valachové. „Byl jsem garantem Programu V pro neinvestiční dotace, věděl jsem o tom tedy všechno,“ vysvětlil, že nemohl nevědět, jaká částka má připadnout fotbalu.

Proto, když dorazila suma o devatenáct milionů nižší, volal naštvaně náměstkyni Kratochvílové a následně řediteli odboru sportu Břízovi, což mu obžaloba dává k tíži. „Myslel jsem, že mě raní mrtvice. Proto jsem byl agresivní.“

Soudkyně Lenka Cihlářová se v této souvislosti zeptala, zda se ozval také ministryni Kateřině Valachové. „Samozřejmě. Myslím, že jsem za ní byl na ministerstvu. To byl takový zásah do našich práv. Určitě jsem s ní komunikoval. Řekl jsem jí, že slíbila něco, co nesplnila. Že to z mého pohledu nezvládla na tom baráku zařídit. Že v Programu V nedodržela své politické rozhodnutí.“

Soudkyni zajímalo, jak Valachová reagovala? „Byla kyselá, že to nezvládli administrativně. Asi to pak řešila interně,“ odpověděl Pelta.

Osmapadesátiletý majitel fotbalového Jablonce nyní bude čekat, zda napodruhé soudkyni přesvědčil o své nevině.

ONLINE PŘENOS - Soud s Miroslavem Peltou a spol.
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Miroslav Jansta Miroslav Jansta Miroslav Pelta Miroslav Pelta Ondřej Škvor, redaktor Sportu Ondřej Škvor, redaktor Sportu Simona Kratochvílová Simona Kratochvílová
Obnovit
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:54
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Nyní se soudkyně podrobně ptá na původ dvou investičních tabulek z února 2017. Kratochvílová si to nevybavuje, což soudkyni překvapuje, protože o ně se mimo jiné opíral předchozí rozsudek, byť zrušený.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:42
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová o investičních dotacích. „Nikdy jsem nevstoupila do tabulek investičního oddělení, nikdy jsem nebyla v jejich kanceláři. Nikdy jsem nevstoupila ani do počítačového systému ministerstva. Tedy nic jsem neovlivnila.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:32
30. 1. 2023
Ondřej Škvor, redaktor Sportu

Kratochvílová nyní velmi podrobně popisuje pět fází investičního dotačního řízení z přelomu let 2016 a 2017. Mnoha z nich se ani neúčastnila, což dokládá. „Kdybych chtěla něco ovlivnit, přece se těch jednání účastním a nějak tam funguju,“ říká.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:12
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová cituje metodický pokyn ministerstva a dokládá, že jednala v souladu s ním. Vysvětluje tak, proč jednala s lidmi ze sportovního prostředí (měla na to mandát od nadřízené) a proč se tedy nemohla provinit porušením mlčenlivosti.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:09
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Kratochvílová vypráví, jak se novinář Janek Kroupa, s nímž udělala o kauze podcast, obrátil na paní Valachovou. Ta mu na mikrofon řekla, že nikdy s nikým o dotacích nejednala. Kroupa se pak spojil s předsedou Ústavního soudu a ministrem Jurečkou, kteří prohlásili, že o sportovních dotacích jednali právě s Valachovou.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:06
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová: „S lidmi jsem mluvila na příkaz paní ministryně a nikdy jsem neudělala nic, co by ve výsledku dotace ovlivnilo. Ze sportovních dotací se staly politické dotace.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
10:02
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová: „Ráda bych poprosila o vyslechnutí pana Karla Březiny. S paní Valachovou jako její poradce řešil spoustu věcí.“

Soudkyně vyjadřuje pochybnost, zda se to podaří, protože Březina už jednou odmítl vypovídat s odkazem na jiné probíhající trestní řízení.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:54
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová připomíná, že předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a politik Marian Jurečka také jednali o dotacích s ministerstvem a později řekli, že jim na tom nepřišlo nic divného. „Jak já jsem tedy měla vědět, že to, co probíhá, není normální situace, když to kopírovalo vše, co se dělo předtím?“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:52
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Obžalovaná Simona Kratochvílová popisuje velké množství schůzek, kterých se účastnila. Soudkyně se ptá, zda se na nich jednalo o dotační tématice. „Ano,“ zní odpověď.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:51
30. 1. 2023
Miroslav Jansta

U soudu je i šéf České unie sportu Miroslav Jansta. 

Městský soud v Praze začal znovu projednávat kauzu rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství Předseda České unie sportu Miroslav Jansta u soudu Předseda České unie sportu Miroslav Jansta (vpravo) u soudu
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:43
30. 1. 2023
Ondřej Škvor, redaktor Sportu

Komentář Ondřeje Škvora: Dosavadní výpověď obžalované Kratochvílové se snaží dokázat, že všechno její konání se děje s vědomím tehdejší ministryně Kateřiny Valachové a v podstatě na základě jejího zadání.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:42
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová říká, že vnímala, že existují nějaké prioritní žádosti. Proto za ní lidé od ministryně chodili.

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:39
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Jako první vypovídá Simona Kratochvílová. 

Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová u soudu Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová u soudu
Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:38
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Simona Kratochvílová: „První večeře s pány Janstou a Peltou a ministryní Valachovou proběhla v červnu 2015. Ona mi tam řekla: ‚Tohle jsou moji poradci.‘ Já jsem to nijak nezpochybňovala, vždyť mi to říkala moje nadřízená.“

„Nikdy jsem jim neřekla nic, co by bylo nedovoleným únikem informaci nebo vedlo k ovlivnění dotací.“

Zprávy ze dne 30. 1. 2023
9:34
30. 1. 2023
Simona Kratochvílová

Kratochvílová žádá o předvolání svědka Jana Schneidera, předchůdce tehdejšího (a nyní obžalovaného) ředitele odboru sportu Zdeňka Břízy. „Pan Šnajdr byl poradcem premiéra (Sobotky). Měla jsme kancelář nedaleko od něj. Vnímala jsem zástupy senátorů, poslanců, starostů, primátorů, zástupců sportovního prostředí, kteří za ním chodili.“

Vstoupit do diskuse
8

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Los EURO 2024

Články odjinud


Články odjinud