2. dubna 2008 • 00:00

Bez Tottiho ani gól

AS Řím prohrál v úvodním čtvrtfi nále Ligy mistrů doma s Manchesterem United ŘÍM/PRAHA - Jedni hráli a druzí se smáli. AS Řím si v úvodním čtvrtfi nále Ligy mistrů vytvořil proti favorizovanému Manchesteru United hlavně po přestávce spoustu šancí, ale žádnou nedokázal proměnit. Až příliš mu v koncovce chyběl zraněný kapitán a kanonýr Totti. Naopak hosté z mála šancí dvě využili. Pod jejich vítězství jsou podepsáni Ronaldo a Rooney. Odveta se hraje příští středu v Manchesteru. AS Řím do ní půjde nejen s dvoubrankovým mankem, ale i s rok starou vzpomínkou, kdy na Old Traffordu utrpěl ponižující debakl 1:7. Anglický mistr je tak jednou nohou v semifinále Ligy mistrů. Běžela 39. minuta zápasu. Rooney zahlédl na pravé straně volného Scholese, který dostal míč, na jeho centr nejvýše vyskočil Ronaldo a hlavičkou otevřel skóre. Nebylo to ovšem přesné vyjádření dění na hřišti. Naopak. Hosté si s rolí favorita příliš hlavu nelámali, spíše vyčkávali v obranném bloku. Ostatně i Ronaldova gólová trefa byla první střelou anglického týmu mezi římské tyče. Předtím si vysloužil jen pískot hlediště Ronaldův pokus snad ze 40 metrů, už ovšem neměl nárok na úspěch. Řím byl od začátku aktivnější, lépe se pohyboval i kombinoval, ale ani on si během první půle nevytvořil vyloženou střeleckou příležitost. V 15. minutě zblokovala obrana Manchesteru střelu Vučiniče a z následného rohu hlavičkoval veterán Panucci těsně nad. V závěru poločasu se opět dral do koncovky Vučinič, ale střela z úhlu mířila vedle Van der Sarovy svatyně. Krátce po změně stran upřeli sudí chybným ofsajdovým rozhodnutím Ronaldovi sólový únik, ale to byla na dlouho poslední útočná akce hostů. Manchester se totiž musel mnohdy až urputně bránit narůstajícímu tlaku AS Řím. Vyrovnání viselo ve vzduchu. Velkou šanci měl v 50. minutě Panucci, který nikým neatakován z hranice malého vápna pálil vysoko nad. Vedle střílel Tonetto, v závaru po rohu pak i Vučinič, ale žádná z těchto střel se neujala. A tak Manchesteru stačil zase ojedinělý výsadek z hlubokého obranného valu, aby si vedení pojistil. Brownův přetažený centr se vrátil před branku Říma, kde jej Doni neudržel a Rooney měl možnost míč uklidit do sítě. Druhý gól definitivně otupil útočnou aktivitu domácích, v závěru utkání měli další šance hráči Manchesteru, kteří už jinak v pohodě ubránili cenné vítězství. AS ŘÍM-MANCHESTER U. 0:2 Branky: 39. C. Ronaldo, 66. Rooney. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ŽK: Pizarro, Mexes - Anderson. Poločas 0:1. Odveta se hraje 9. dubna. AS ŘÍM: Doni - Cassetti, Mexes, Panucci, Tonetto (68. Cicinho) - Taddei (59. Giuly), De Rossi, Aquilani (77. Esposito), Pizarro, Mancini - Vučinič. Trenér: Spaletti. MANCHESTER U.: Van der Sar - Brown, Ferdinand, Vidič (33. O´Shea), Evra - Carrick, Scholes, Anderson (55. Hargreaves) - C. Ronaldo, Rooney (84. Tévez), Park. Trenér: Ferguson.

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.