20. dubna 2008 • 00:00

Spartu nakopnul Řepkův gól

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Deset let a dva dny trvalo sparťanskému obránci Tomáši Řepkovi než vstřelil svůj další gól v české lize. Proti Mostu skóroval jako první sparťan a nasměroval svůj tým za vítězstvím.

Tři přihrávky záložníka Horvátha a také gólové zásahy stoperů Řepky a Sivoka nasměrovaly fotbalisty Sparty Praha k výhře 3:0 nad posledním Mostem. Obhájce titulu si vypracoval v čele ligy tříbrankový náskok před Slavií, která dohrává svůj zápas v pondělí. Sparťanský obránce Řepka vstřelil prvoligový gól po deseti letech a dvou dnech. Na Letné se očekával souboj kočky s myší a podle toho také zápas vypadal. Most prokazoval od první minuty, že se Spartou hrát neumí a bylo jen otázkou času, kdy za záda náhradního gólmana Svobody začnou padat první branky. Obvyklý gólman Švenger ani kanadský útočník Simpson proti svému mateřskému klubu na základě dohody nastoupit nemohli, totéž v domácím dresu potkalo Simpsonova krajana Hainaulta. Všechno načal několika střeleckými pokusy Horváth, ale mířil nepřesně, stejně dopadl po jeho rohu Kladrubský. V 16. minutě však už domácí fanoušci křičeli radostí kvůli neobyčejnému zážitku: Tomáš Řepka totiž po dalším Horváthově rohu vstřelil hlavou po desetileté pauze prvoligový gól. Řepka si ovace tribun mohl užívat v klidu, protože na Letnou dnes přijel zcela neškodný soupeř. Za celý zápas na sebe upozornil pouze za bezbrankového stavu Rilkeho tečí, která šla do autu. Sparťané měli ještě před pauzou další šance, ale neuspěl Kadlec, kterého vychytal Svoboda, ani Kulič, jenž svou individuální akci zakončil nepřesným lobem. Paradoxně domácím příliš nepomohla vyloučení mosteckého Loose, který musel ve 30. minutě pod sprchy za stažení Koláře mířícího na branku. V druhém poločase už ale sparťané převáděli chytrou hru a Most dostali do kolen během pár minut. Dvě branky, které rozhodly o vítězi, totiž padly krátce po změně stran. Nejdříve Horváthův trestný kop zakončil brankou další stoper Sivok, třetí gól přidal v 54. minutě po další asistenci Horvátha útočník Holenda, který tak dokázal nahradit absentující duo Slepička, Došek. Pak už zápas na Letné spěl do klidného konce, trenér Bílek si dokonce dovolil luxus a šetřil Kuliče s Horváthem. Sparta se odpoutala v čele od velkého rivala a bude s napětím čekat, co přinese pondělní dohrávka slávistů v Teplicích. Přesto už dnes na Letné osm tisíc diváků skandovalo na konci zápasu vytrvale: "Mistři, mistři". Hostující trenér Robert Žák byl hodně zklamaný, po dnešním kole se jeho týmu záchranu již hodně vzdálila. Přitom rozhodly situace, na které se prý Mostečtí speciálně připravovali. "Chystáme se na standardní situace od Pavla Horvátha a pak z toho bohužel padnou dvě branky," povzdychl si mostecký kouč, podle kterého o osudu utkání rozhodly dvě situace: rychlý úvodní gól a vyloučení Loose. "Potom se nám naše plány rozsypaly, to už bylo hodně složité," uvedl Žák. Jeho sparťanský kolega Michal Bílek mohl svůj tým pouze pochválit. "Odehráli jsme kvalitní zápas, přesně podle toho, jak jsme si plánovali. Už v době, kdy byl soupeř v plném počtu, jsme měli řadu šancí, pak přišly ještě další a může mě proto jen mrzet, že jsme nedokázali nastřílet více branek," tvrdil domácí kouč a pochvaloval si, jak se ukázali někteří obvyklí náhradníci. "Dokázali, že nám mohou být v závěru sezony hodně platní," dodal Bílek. Sparťanští diváci v závěru utkání chvílemi oslavovali blížící se titul, ale hráči shodně tvrdí, že na skutečné oslavy je ještě hodně času. "Myslím si, že tohle kolo ještě rozhodovat nebude. Ty nejdůležitější chvíle přijdou v posledních dvou kolech," tvrdil po utkání Tomáš Sivok. Prý si nestačil po utkání ani popovídat se svým kolegou a jmenovcem Řepkou o gólech, které dnes hlavou vstřelili po centrech Horvátha. "Branku by Tomáš (Řepka) ale mohl dávat častěji, jenže moc často se mu před branku soupeře nechce, je asi línej. Trenér ho nabádá, aby se tam hodně tlačil, protože pak je nás více hlavičkářů, což je pro soupeře nepříjemné," okomentoval gól svého kolegy nynější letenský kapitán.

Výsledek: Sparta Praha - SIAD Most 3:0 (1:0)
Branky: 16. Řepka, 47. Sivok, 54. Holenda. Rozhodčí: Paták - Pospíšil, Večeřa. ŽK: Kolář (Sparta). ČK: 30. Loos (Most). Diváci: 8521. Sestavy: