Paska: Košťál nebyl diplomat | iSport.cz
24. července 2008 • 18:08

Paska: Košťál nebyl diplomat

Autor: Luděk Mádl
Pavel Paska
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Pardubice mohou obrat i Baník. Vyplatí se vsadit na střelce Sparty
RENTGEN: Jaká je souhra stoperů Sparty? Návrat Hancka odskáče Lischka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po léta zastupuje přední české fotbalisty: Rosického, Kollera či Baroše. Pavel Paska se ale v rozhovoru pro Sport tentokrát ostře vyjádřil i k situaci v ČMFS."Košťálovi chybělo víc diplomacie," říká. A je přesvědčen, že ligu by si kluby měly řídit samy.

Vy jste byl jako manažer týmu v Anglii 1996 u toho, když se z EURO přivezlo stříbro. Proč se letos český tým vracel už po základní skupině?
"Z mého pohledu byla rozhodující neúčast Tomáše Rosického. Každá jiná pozice v českém týmu se dá nahradit, ale ta jeho ne. A to proto, že v nedávné minulosti skončili Nedvěd s Poborským. A to už je moc na každý tým."

Nedala se "havarijní" situace řešit povoláním Nedvěda?
"Ne, ten čas už je pryč. O tom jsem přesvědčen. Ale na EURO se opět ukázalo, proč je fotbal tak fascinující. I v tom, jak umí být brutální. Stačily dvě minuty a postoupili jsme do čtvrtfi nále. A tam bychom podle mě Chorvaty vyřadili. A pak už by se turnaj hodnotil úplně jinak."

Zmiňme aktuální stav několika vašich klientů. Hodně se hovoří o tom, jestli je odchod Jana Kollera z národního týmu defi nitivní. Jaká je tedy situace?
"Honza o tom mluvil i s novým hlavním trenérem Petrem Radou. Situace je taková, že by Honza přijel jedině v případě, kdyby národní tým výrazně oslabilo nějaké zranění, kdyby prostě situace byla hodně špatná a složitě by se hledalo jiné řešení."

Spekuluje se také o další budoucnosti Milana Baroše. Bude na podzim hrát za Lyon?
"Myslím, že ano. Je tam spokojený, i trenér řekl: Milan tu zůstává. Hostování v Portsmouthu jsme volili jen kvůli EURO."

Pojďme k Tomáši Rosickému. Jaká by měla být jeho role v novém reprezentačním týmu?
"To záleží na něm a trenéru Radovi. V první řadě musí být každopádně Tomáš zdráv. To je podmínka toho, aby se mohl vrátit k výkonnosti, díky níž se před zraněním zařadil do absolutní špičky evropského fotbalu."

Z Emirates Stadium letos v létě přicházejí často zprávy o tom, že Arsenal musí šetřit. Odešli Hleb, Flamini, o odchodu často mluví Adebayor. Nebude Arsenal slabší, než býval?
"Nebudu hodnotit transferní politiku Arsenalu. Všichni ale víme, že z týmu trenéra Wengera vždy odcházeli starší hráči a on je pokaždé dokázal vynikajícím způsobem nahrazovat mladšími."

Po odchodu několika opor by mohla být Rosického role v Arsenalu ještě výraznější než dosud, ne?
"Jeho role byla už v posledních šesti měsících před zraněním velmi výrazná. Trenér Wenger často zdůrazňoval, že Tomáš je v jeho očích jedním z nejdůležitějších hráčů Arsenalu. A až bude zdravý, udělá Tomáš Rosický maximum pro to, aby se do této pozice opět dostal."

Už jsme zmínili, že novým reprezentačním koučem je Petr Rada. Je to dobrá volba?
"Od žádného trenéra nedostanete dopředu garanci úspěchu. Radovou výhodou je, že zná vnitřní řád mužstva, charakter jednotlivých hráčů a jejich potenciál. Když tým dobře doplní, můžeme být zase velmi silní. Ale je potřeba okamžitě ukončit jakoukoli diskusi, jestli to byla dobrá, špatná nebo nějaká zbývající volba. Máme před sebou těžkou kvalifi kaci a tým včetně trenéra musí dostat od svazu, klubů i médií maximální podporu. Nemůžeme si dovolit v kvalifi -kaci propadnout."

Jak hodnotíte způsob, kterým místopředseda ČMFS Košťál hledal Brücknerova nástupce?
"Pana Košťála znám jako velmi schopného manažera. Při naplňování této úlohy, kterou ho pověřil výkonný výbor, ale podcenil míru medializace téhle záležitosti. Nevím, podle jakého konceptu pracoval, ale v té věci se dopustil několika hrubých chyb."

Můžete být konkrétnější?
"Někteří trenéři se o tom, že prý kandidují, dozvěděli z novin. Jindy zase nebyl o jednání s koučem informován jeho klub. Velmi zkráceně: v jednání pana Košťála mi chybělo slovíčko diplomacie. Všechno bylo z jeho strany příliš autoritativní. A to jak směrem k výkonnému výboru, tak k médiím. Připustila se veřejná diskuse, v níž padala naprosto nesmyslná jména. Vymklo se to úplně z rukou vedení svazu i samotnému panu Košťálovi. Odborná veřejnost například velmi těžko chápala, jak je možné, že odstupující manažer prohlásí, že už příště nebude kandidovat - a přitom připravuje obsazení nejdůležitější pozice v českém fotbale! Takový postup je podle mého názoru chybný."

Jak jste vnímal diskuse o angažování zahraničního kouče? Mluvilo se o Klausi Toppmöllerovi...
"V Evropě už je angažování zahraničních trenérů naprosto běžné. Myslím si, že je potřeba otevřít náš trh odborníkům z ciziny stejně, jako už to udělali Němci, Angličané, Španělé... Začíná se s tím i u nás a já s tím trendem souhlasím. Jen si nejsem jistý, jestli zrovna ten panem Košťálem oslovený kouč byl tím pravým kandidátem pro českou reprezentaci."

Všeobecně se vychází z toho, že pro finální volbu byl Košťálovým favoritem Jozef Chovanec. A fakt, že se ostatní spojili a prosadili Petra Radu, bývá interpretován jako vzpoura vůči Spartě a právě proti Košťálovi. Vnímáte to podobně?
"Určitě ne, co se týká Sparty. Té by totiž uškodilo, kdyby z ní Jozef Chovanec v této situaci odešel. Zastává v klubu po Danielu Křetínském druhou nejdůležitější roli co se týká sportovního managementu a náhradu za něj by na Letné neměli."

A co údajná vzpoura "těch ostatních" vůči Košťálovi?
"Vezmu to trochu zeširoka. V ČMFS v poslední době nelze přehlédnout výrazný polarizační proces. Profi lují se v něm různé zájmové skupiny: Morava, okresy, kraje... A za posledních osm let vykrystalizovala i velmi důležitá skupina majitelů profesionálních klubů. Ti přišli z různých odvětví, s různými vazbami na sport z dřívějška - z tenisu, golfu, basketbalu... Všichni jsou to obchodníci, kteří na fotbale chtějí vydělávat. Na tom není nic špatného. Ale k tomu A je potřeba říct i to B. Když jako soukromá společnost či fyzická osoba převezmeš klub, přebíráš i zodpovědnost za jeho sportovní vývoj a sportovní výsledky. Jenže tu vzniká problém. Majitelé klubů se například musejí podřídit rozhodnutím orgánů ČMFS v otázce termínové listiny, která ve svém důsledku mohou stát proti zájmům klubů, jež souvisejí s účastí v Lize mistrů či Poháru UEFA. Vlastníci klubů tak riskují ztrátu velkých finančních prostředků. A tady vznikají třecí plochy, tady je hlavní podstata té polarizace."

Vidíte řešení?
"Všechno směřuje k tomu, aby se situace nějak zklidnila. A to se může podařit jen tehdy, když se tu založí samostatná profesionální liga, ve které si o svých věcech budou rozhodovat právě majitelé klubů. A nad tímto subjektem bude ČMFS, který bude partnerem FIFA a UEFA. Takhle to funguje ve všech vyspělých fotbalových zemích, tak nevidím jediný důvod, proč by to tak nemělo fungovat i u nás. A nemusíme nic vymýšlet. Stačí si dojet do Frankfurtu na DFB nebo do Londýna na FA, tam nám jistě rádi poradí, tu strukturu převezmeme, upravíme českým podmínkám a bude to vyřešené."

Na druhou stranu by si pak ale ČMFS řídil vedle výkonnostního, mládežnického či ženského fotbalu i státní reprezentaci už bez velkého vlivu ligových klubů. Souhlasíte?
"Pokud by se ta struktura takhle reorganizovala, pak by pochopitelně už zástupci klubů ve výkonném výboru reprezentačního trenéra nevolili. Ale nějaký vliv by kluby měly vždycky. Manažer Bayernu Uli Hoeness také dokázal zařídit, aby se Daum nestal trenérem německé reprezentace..."

Takže zpátky k původní otázce: Jednalo se o vzpouru vůči Košťálovi?
"Já myslím, že ta věc měla logický vývoj i závěr. Katalyzátorem pro činnost té skupiny, která nakonec rozhodla, bylo podle mě uvolnění Vítězslava Lavičky od jedenadvacítky do Sparty."

Mám tomu rozumět tak, že tenhle tah některé lidi už opravdu naštval?
"Nechci říct naštval... Podívejte, ve výkonném výboru to nefunguje tak, že by hlasy členů byly stejně jako ve firmě nějak podřízeny prezidentovi či viceprezidentovi svazu. Tam má každý hlas o stejné váze a hlasuje si za sebe. Pokud si ti lidé řekli: Tak tohle prošlo a tohle nechceme, tak to byla politická záležitost. Kdyby to byla ryze sportovní záležitost, tak to bylo v pořádku. Ale tahle otázka, zda to bylo politické, či sportovní rozhodnutí, zůstala nezodpovězena."

Navenek se to jeví jako navýsost politické rozhodnutí.
"Vždyť to říkám. Jeví se to, ale neví se to."

Cítíte, že se fotbalová éra Vlastimila Košťála chýlí ke svému konci?
"Ale to jsou jen takové novinářské termíny: éra, nejmocnější... To jsou jen mediální hry. Víte co, já vám řeknu svůj osobní názor. Myslím si, že základní chybou byl způsob, jakým se vyřešil pat na valné hromadě, kdy nešlo zvolit ani Haška, ani Košťála. Tam došlo ke kompromisní dohodě a Košťál se stal jen viceprezidentem. A i když se pořád v novinách psalo, kdo ví jak není mocný, tu pozici potřebnou k tomu, by mohl provést nějakou pořádnou reorganizaci, prostě neměl. Navíc se všechno ostře polarizovalo proti němu. Při vší úctě k současnému předsedovi svazu, Košťál by byl oproti němu jistě energičtější, s vyšší manažerskou schopností. Kvůli současné situaci mi na svazu chybí bližší vazba k české politické scéně, ale i na UEFA či FIFA."

Vidíte v českém fotbale osobnost, která by z funkce předsedy ČMFS byla schopna vámi navrhované rozsáhlé změny provést?
"Nutno říct, že to není o jedné osobě. Nemůžeme si představovat, že přijde nějaký předseda, mávne kouzelným proutkem a všechno bude fungovat. Tady jde o to nastolit směr a udržet ho. Je třeba připravit koncept změn ve stanovách a personálním obsazení svazu, včetně zřízení funkce technického ředitele. A také vytvoření struktury samostatné profesionální ligy, a to první i druhé. Už tady existují dvě tři skupiny lidí, které na tomto tématu pracují. Nebojte se, samy brzo vystoupí a řeknou: Tohle je náš kandidát."

Témata:  sport, fotbal, čmfs, paska
Články odjinud


Články odjinud