Pavel Novotný
31. října 2008 • 08:30

Násilí musí skončit. Teď hned!

Fanoušci si vyřádili po svém
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejdůležitější věc současného fotbalu? Drtivá většinu trenérů z celého světa má jasno. Respekt a úcta. A to nejen k soupeři, divákům, rozhodčím, ale i ke svým spoluhráčům v týmu.Respekt znamená v dnešním fotbale vše. Až vzácně jednotné hodnocení vzešlo z mezinárodního zasedání trenérů a manažerů klubů z celého světa.

Důležitou osobou, která upozornila na nutnost zabývat se chováním fotbalistů, hráčů, fanoušků, pořadatelů a ostatních lidí, kteří mají co dočinění s kopanou, inicioval samotný předseda UEFA Michrel Platini během letošního evropského šampionátu.

A nejhlavnější témata? Sociální nesnášenlivost, rasismus, násilí na stadionech, xenofobie či vzájemné vztahy hráčů klubů k sobě a svému okolí.

"Myslím si, že respekt znamená absolutně vše. Umožní vám akceptovat porážky a ocenit i výkon vašeho soupeře," říká odborník na italský fotbal Ranieri a pokračuje: "Musíme se naučit uznávat své spoluhráče stejně jako sebe samotné. To je základ. Na tom je postavena demokracie a to je tou nejdůležitější věcí. To je důvod, proč plně sdílím vyjádření UEFA."

Úcta je nejdůležitější
S názorem svého italského kolegy souhlasí i trenér suveréna francouzské ligy posledních let Olympique Lyon Claude Puel: "Respekt je nejdůležitější. Musíte mít své soupeře v úctě a nejen je, ale i své spoluhráče a samozřejmě diváky. Fotbal je jen sport a musíme mu zanechat jeho původní smysl."

Pozadu nezůstává ani kouč Werderu Brémy Thomas Schaaf: "Úcta k soupeři je jednou z nejdůležitějších vlastností, které můžeme prokázat. A to nejen ve fotbale, ale i v našem každodenním životě. Nezáleží na tom, kde ho uplatňujeme. Úcta tady prostě musí být vždy a my nesmíme připustit, aby se zde šířila vlna rasismu a násilí," káže německý kouč.

Za minutu dvanáct
Do debaty se zapojuje i trenér Tomáše Ujfalušiho v Atletiku Madrid Javier Aguirre, který upozorňuje na to, že boj proti nenávisti a nevraživosti začal v pravý čas. "Každou neděli jsme svědky toho, jak nejen v Evropě, ale prakticky v každém koutu světa je nedostatek respektu a úcty. A to jak od manažerů k hráčům, tak hráčů k manažerům, ale i k rozhodčím."

"Každou neděli vidíme, jak málo se lidi respektují a váží si jeden druhého. Stačí se podívat na projevy diskriminace a násilí na stadionech. Toho jsme svědky prakticky pořád. Věřím, že kampaň jako je tato, pomůže situaci zlepšit. Fotbal a společnost jsou vzájemně pevně propojeny a všichni si musíme uvědomit, jak důležitá je vzájemná spolupráce," říká trenér Atletika.

Zasáhněme! Teď hned!
Stranou diskusí nezůstal ani manažer úřadujícího evropského klubového šampióna Sir Alex Ferguson, který dokonce označil současné období za rozhodující pro boj s násilnostmi na stadionech. "Myslím, že se blíží velmi důležitá doba, která bude rozhodující pro budoucí chod fotbalu. Už roky můžeme pozorovat, že neustále rostou pokusy o ovlivňování rozhodčích, stejně tak jako hráčů. To vše podkopává jejich autoritu a důvěru u veřejnosti. Musíme s rozhodčími pracovat a zastavit tento proces. Jedině tak se bude zlepšovat jejich kvalita a samotná hra."

Důležitost vzájemné úcty zdůraznil i kouč španělského Villarrealu Manuel Pelligrini: "Vzájemná úcta je základem pro popularitu fotbalu. Je nutné si uvědomit, že kopaná je fenomén, který ovlivňuje lidi po celé planetě, a proto je naší povinností pracovat na tom, aby mohl být vzorem pro všechny."

Není pochyb, že setkání klubových funkcionářů přišlo v pravý čas. Aspoň doufejme.

Násilí na fotbalových stadionech se podařilo (až na výjimky) zcela vymínit v anglické Premier League či německé Bundeslize. Že však zdaleka není vyhráno, ukazují neustále se opakující problémy s fanoušky v Polsku, Bulharsku a bohužel i u nás. Násilnosti končí v lepším případě zničeným majetkem či zraněními. Bohužel i v Česku známe případy, které si vybraly oběť nejvyšší.

Neméně menším problémem zůstávají i projevy rasismu tak, jak tomu bylo například během utkání Mladé Boleslavi v Teplicích či útoky na hráče tmavé pleti v jiných zemích Evropy.

Nezbývá než věřit, že se podaří takovéto projevy včas zastavit. Snad ještě není pozdě.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, fotbal, násilíKlasická verze
Mobilní verze