Sport Magazín: Jak se stát fotbalovým géniem | iSport.cz
20. října 2010 • 21:21

Sport Magazín: Jak se stát fotbalovým géniem

Autor: zv
TOP VIDEA
LIGOVÝ INSIDER: Mocným se pomáhá, Balutu chápu. Fauly jsem ale viděl LIGOVÝ INSIDER: Mocným se pomáhá, Balutu chápu. Fauly jsem ale viděl
Trenér - záchranář. Připomeňte si sedm ligových štací Františka Straky Trenér - záchranář. Připomeňte si sedm ligových štací Františka Straky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbal se stal osudem a smyslem života pro miliony lidí. Spousta z nich vynikala. Někteří byli neobyčejně dobří. Ale jen hrstka snesla označení geniální. Pelé ano. Maradona ano. Proroci fotbalové geniality. Co to znamená?„Když jsem Pelého sledoval, míval jsem pocit, že fotbal vznikl kvůli němu,“ řekl slavný anglický záložník Bobby Charlton.

Životní pouť Pelého a Diega Maradony je popisem velkých vítězství. Hlavně však cesty abnormálně nadaných dětí, které velmi brzy uvěřily, že fotbal není zábava, ale jejich poslání. Byly naživu, když hrály. Mimo hřiště bloudily. Genialita je dar i břemeno.

Pelé v sobotu oslaví sedmdesátiny. Maradonovi bude o týden později 50 let.
„Kdyby hrál Pelé teď, byl by ještě lepší než tenkrát. Jako jediný překračoval meze logiky. Kdyby měli mladí lidé možnost vidět Pelého hrát v televizi, mysleli by si, že to je počítačová montáž,“ řekl Johan Cruijff, nizozemská legenda.

Pelé se navždy zapsal do historie fotbaluPelé se navždy zapsal do historie fotbaluFoto SITA


Co je nezbytné pro zrod fotbalového génia?


1. Vyrůstejte v chudinské čtvrti. Na plácku hrajte od rána do večera. Nekopejte jen do míče. Od čeho jsou tenisáky nebo pomeranče?

2. Obdivujte rodiče. Otcové Pelého i Maradony stříleli góly v útoku. Když jednou tatínek Pelého zahodil šanci, ozvalo se z hlediště: „Táhni domů!“ Malý Edson vzal cihlu a chtěl se rvát.

3. Najděte učitele. „Bůh nade mnou bděl, když mi seslal Waldemara de Brito,“ řekl Pelé o trenérovi, který ho v 11 letech objevil na ulici a pomohl mu na vrchol.

Boží ruka Diega Maradony, která rozhodla šampionát v Mexiku 1986Boží ruka Diega Maradony, která rozhodla šampionát v Mexiku 1986Foto Int


4. Debutujte v pubertě. Za Santos hrál Pelé v lize poprvé v 15 letech a 319 dnech. Maradona za Argentino Juniors v 15 letech a 355 dnech.

5. Naskočte do reprezentace. Pelé v 17 letech odjel na MS ve Švédsku. Ve čtyřech zápasech dal šest gólů včetně hattricku v semifinále s Francií. I Maradona hrál od 17 let v národním týmu. Ale trenér Menotti ho nakonec z nominace na MS 1978 vyřadil, což mu Diego nikdy neodpustil.

6. Nechte se okopávat. Oba snášeli drsné fauly. Obránci dostávali pokyny, aby je na každém kroku osobně hlídali a obsazovali na tělo. „Jednou jsem musel opustit hřiště, abych si zavázal tkaničky, a když jsem tak klečel za postranní čárou, stál u mě obránce, ruce v bok, a nehnul se ode mě,“ vzpomínal Pelé.

7. Noste na dresu desítku.

Kompletní téma čtěte v pátečním Sport Magazínu

Co ještě v aktuálním Sport Magazínu najdete?

- Top 10 nejgeniálnějších fotbalistů historie

- Rozhovor: Zdeno Chára, nejvyšší hokejista na světě

- Reportáž: den s Šárkou Záhrobskou na ledovci

- Sportovní hračky: rukavice Petra Čecha

- Město plné sportu: Paříž

- Komu fandí tenista Tomáš Berdych

- Jak se rád obléká fotbalový útočník Marek Kulič

- Módní kolekce tenisové divy Marie Šarapovové

Diego Maradona prožíval při zápase s Německem těžké chvíle
Diego Maradona prožíval při zápase s Německem těžké chvíle

 
Články odjinud


Články odjinud