Gólman Dolejší (†82), který vychytal Brazílii, zemřel | iSport.cz
29. října 2010 • 13:03

Gólman Dolejší (†82), který vychytal Brazílii, zemřel

Autor: ČTK
Břetislav Dolejší
TOP VIDEA
Jágr o vyprodané O2 aréně: Pro kluky je to ohromnej rozdíl Jágr o vyprodané O2 aréně: Pro kluky je to ohromnej rozdíl
Chceme hrozit ze standardek. Kosovo je nebezpečné i bez Muriqiho, předesílají Češi Chceme hrozit ze standardek. Kosovo je nebezpečné i bez Muriqiho, předesílají Češi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bývalý fotbalový brankář a československý reprezentant Břetislav Dolejší zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let. Informaci sdělila jeho manželka Společnosti Vlasty Buriana, jež předloni Dolejšího zařadila do své Síně slávy brankářů sympaťáků.Odchovanec pardubického fotbalu chytal v lize za pražské kluby ÚDA (předchůdce Dukly) a Slavii.

V letech 1952 až 1958 odchytal za reprezentaci 18 zápasů, přispěl k vítězství nad Brazílii v roce 1956 zneškodněním penalty Djalmy Santose a o dva roky později plnil roli brankářské jedničky na MS ve Švédsku.

Jako první Čech bodoval v prestižní anketě Zlatý míč o nejlepšího fotbalistu Evropy a proslul také parádními výkopy. Z jednoho takového dokonce dal gól do sítě Sunderlandu.

Nositel ceny Václava Jíry z roku 2007 žil dlouhé roky v emigraci a jeho jméno bylo do roku 1989 prakticky vymazáno z historie domácího fotbalu. V Los Angeles také prožil poslední dny svého života.

Témata:  sport, fotbal, dolejší, úmrtí
 
Články odjinud


Články odjinud