Zlín začal porážkou, Vsetín vyhrál. V Prostějově se kvůli bouřce nedohrálo

Autor: ČTK, adl
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Hokejisté Zlína vstoupili do nového ročníku první ligy domácí porážkou s Porubou 3:4 po samostatných nájezdech. O prohře obhájce triumfu v druhé nejvyšší soutěži rozhodl vítězným gólem útočník Ondrej Šedivý, který navíc dvakrát skóroval v řádné hrací době. Poražený finalista Vsetín začal vítězně a zvítězil na ledě nejlepšího týmu základní části minulého ročníku Třebíče 2:0. Duel Prostějova s Pardubicemi B zůstal po první třetině nedohraný, protože při silné bouřce se dostala střechou na led voda a kvůli velkým kalužím byla plocha nezpůsobilá. Hlavní sudí Zbyněk Kubičík s Jakubem Koziolem zápas ukončili.

Zlínští Berani už po 57 sekundách prohrávali po brance Ondreje Šedivého a ve 13. minutě vyrovnal kapitán Bedřich Köhler. V čase 36:57 vrátil v početní výhodě hostům vedení opět Šedivý. Za 70 sekund se zapsal podruhé mezi střelce také Köhler a po 188 vteřinách třetí části otočil stav Martin Lang. V 54. minutě ale vynutil prodlužení bek Jiří Klimíček. V rozstřelu se prosadili jen za Ostravany Šedivý a Tomáš Šoustal.

Vsetín v Třebíči rozhodl už v první třetině. Ve 14. minutě otevřel skóre v přesilové hře obránce Jakub Ďurkáč a osm sekund před koncem úvodního dějství zvýšil při svém soutěžním debutu v prvním týmu osmnáctiletý útočník Matyáš Dědek. Další branka už nepadla a ruský gólman Valachů Maxim Žukov začal díky 28 úspěšným zákrokům ročník čistým kontem.

Znojmo se do první ligy vrátilo po 12 letech, z nichž deset sezon strávilo v mezinárodní rakouské lize ICEHL (dříve EBEL) a dvě ve druhé lize. Bodového zisku se ale nedočkalo a prohrálo doma s Jihlavou 1:2. Duklu dostal do vedení ve 4. minutě po individuální akci Otakar Šik a v polovině utkání přidal druhý gól hostů David Bartoš. Za 44 sekund se Orli prosadili díky Martinu Šťovíčkovi, ale v 54. minutě vrátil Jihlavě dvoubrankový náskok Šimon Jelínek. Za 70 vteřin vrátil domácí na kontakt Dominik Sklenář, ale hosté těsný náskok uhájili.

Vedle Žukova se radoval z nuly také Jakub Soukup z Kolína, jenž si připsal 21 zásahů a pomohl k domácímu vítězství nad Přerovem 2:0. Kozlové rozhodli v závěrečném dějství. Vítěznou branku dal v čase 43:05 v přesilové hře jednačtyřicetiletý mistr světa z Německa z roku 2010 Petr Koukal. Za 99 sekund pojistil vedení Daniel Šedivý.

Pražská Slavia podlehla doma Litoměřicím 3:5, přestože po první třetině vedla 3:2. Hostující Stadion ale už v ní dvakrát vedl a v 37. minutě zahájil obrat ve vlastním oslabení Přemysl Svoboda. Po 19 sekundách třetí třetiny rozhodl Jakub Černohorský a výsledek pojistil Jan Vopat.

Sokolov vyhrál ve Frýdku-Místku 4:3 v prodloužení a v čase 64:42 o tom rozhodl v přesilové hře čtyř proti třem svým druhým gólem v utkání Tomáš Vracovský. Po brance a asistenci si za vítěze připsali David Přikryl s Romanem Přikrylem a dvě přihrávky zaznamenal František Klejna.

Chance liga - 1. kolo:

Frýdek-Místek - Sokolov 3:4 v prodl. (1:1, 0:0, 2:2 - 0:1)
Branky: 13. Haman, 47. Kowalczyk, 57. Urbanec - 43. a 65. Vracovský, 17. Kofroň, 58. R. Přikryl. Rozhodčí: Skopal, Ondráček - Maštalíř, Roischel. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 844.

Třebíč - Vsetín 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky: 14. Ďurkáč, 20. Dědek. Rozhodčí: Květoň, Jaroš - Maňák, Pěkný. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 953.

Kolín - Přerov 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 44. Koukal, 45. D. Šedivý. Rozhodčí: Bejček, Kosnar - Juránek, Štěpánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 860.

Slavia Praha - Litoměřice 3:5 (3:2, 0:1, 0:2)
Branky: 9. Slavíček, 14. T. Knotek, 19. E. Kulda - 5. Ton, 11. Kuťák, 37. P. Svoboda, 41. Černohorský, 50. J. Vopat. Rozhodčí: Čáp, Šico - Belko, Kokrment. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 845.

Zlín - Poruba 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 13. a 39. Köhler, 43. M. Lang - 1., 37. a rozhodující sam. nájezd O. Šedivý, 54. Klimíček. Rozhodčí: Pilný, Veselý - Augusta, Bohuněk. Vyloučení: 7:9, navíc Z. Sedlák - Lemcke oba 5 min., T. Voráček 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3126.

Znojmo - Jihlava 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 32. Šťovíček, 55. D. Sklenář - 4. Šik, 31. D. Bartoš, 54. Š. Jelínek. Rozhodčí: Cabák, Vrba - Štofa, Thuma. Vyloučení: 4:6, navíc D. Sklenář - Krajč oba 5 min., D. Kolář 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 1952.

Duel Prostějov - Pardubice B byl po první třetině za stavu 0:0 předčasně ukončen kvůli nezpůsobilé ledové ploše.

Další program:

Sobota 16. září - 2. kolo:
16:30 Jihlava - Frýdek-Místek,
17:00 Sokolov - Zlín, Litoměřice - Prostějov, Vsetín - Slavia Praha, Přerov - Znojmo, Poruba - Kolín,
18:00 Pardubice B - Třebíč.