24. listopadu 2011 • 06:50

Jágr nastoupil, ale zase se zranil. Návrat jsem uspěchal, přiznal

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Hokejový útočník Jaromír Jágr po dvouzápasové přestávce vynucené problémy s tříslem v NHL na ledě dlouho nepobyl. Zranění si obnovil v úvodu druhé třetiny středečního utkání Philadelphie s New York Islanders a bude muset opět několik zápasů vynechat.

"Nestalo se nic, prostě jsem uspěchal návrat," řekl po utkání ČTK devětatřicetiletý útočník. Dodal, že zatím neví, jak dlouho bude mimo hru.

Pak Jágr, jehož tvář nyní v rámci kampaně upozorňující na rakovinu prostaty nezvykle zdobí knír, zmizel v šatně. Zámořská média později přinesla informaci, že Jágr hodlá vynechat jak páteční utkání v Montrealu, tak sobotní zápas proti svému bývalému klubu New York Rangers.

První třetinu zápasu s Islanders Jágr podle vlastních slov odehrál bez problémů a bolesti. "Ve druhé třetině jsem se ale během přesilovky hnal za pukem. Byl jsem ve špatné pozici a tříslo jsem moc natáhl. Znovu jsem se zranil. Zase jsem si natáhl stejný sval," řekl stanici CSN Philadelphia.

Jágr se zranil minulý týden v utkání proti Phoenixu, z něhož odstoupil už po čtyřech minutách. "Vracel jsem se a snažil jsem se dostihnout soupeře na modré čáře. Chtěl jsem rychle změnit směr, ale najednou jsem věděl, že něco není v pořádku," řekl pak.

Kvůli zranění vynechal sobotní zápas ve Winnipegu i pondělní utkání proti Carolině. "Když člověk v mém věku ztratí jeden zápas, je to jako kdyby ztratil jeden rok života," řekl v nadsázce americkým novinářům Jágr, jenž se do NHL vrátil po třech letech v ruském Omsku a zařadil se k oporám Philadelphie. Zranění tradičně léčil akupunkturou.

Proti Islanders nakonec hvězdný útočník, který dosud v letošní sezoně NHL získal 17 bodů, odehrál deset střídání a na ledě pobyl sedm minut a 52 sekund. Pak se na začátku druhé třetiny po krátké rozmluvě s fyzioterapeutem Jimem McCrossinem odebral do šaten.

Flyers zápas i bez českého útočníka dotáhli k úspěšnému konci, když v prodloužení Danny Briere svým druhým gólem v utkání rozhodl o vítězství 4:3. Philadelphia znovu uspěla po předchozích prohrách s Winnipegem a Carolinou.

Vrbata dal jedenáctý gól v desátém utkání

Útočník Radim Vrbata potvrdil ve středečním utkání NHL výbornou střeleckou formu dvěma góly, kterými přispěl k výhře Phoenixu 4:2 nad Anaheimem a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Český hokejista, který v létě podepsal s týmem novou tříletou smlouvu na devět miliónů, se po slabším startu do sezony rozstřílel a v posledních jedenácti utkáních dal deset branek.

V úvodních osmi utkáních zaznamenal třicetiletý útočník jen tři body, v následujících dvanácti ale svou bilanci rozšířil o deset gólů a pět asistencí. Proto se po zápase kolem něho shlukli zámořští novináři a ptali se na tajemství jeho střelecké formy. "Raději bych mluvil o něčem jiném. Nechci na to moc myslet. Prosím," odvětil Vrbata.

"Do každého zápasu jdu stejně a chci hrát svou hru. Někdy to jde a někdy ne. A když se daří, snažíte se to udržet, co nejdéle. Doufám, že v tom budu pokračovat v dalších zápasech," uvedl Vrbata, který za poslední měsíc zažil čtyři dvougólové zápasy.

"Je to otázka sebevědomí a to teď Vrby má. Je velmi schopný v útočném pásmu, a když hraje s tímhle sebevědomím, je nebezpečný," řekl obránce Phoenixu Keith Yandle, který v první třetině vyrovnal na 1:1.

Poté přišly Vrbatovy chvíle. Nejdříve z levého kruhu zužitkoval střelou do odkryté branky zpětnou přihrávku Martina Hanzala. Poté ho našel Oliver Ekman-Larsson dlouhou přihrávkou z vlastního pásma najetého na modré čáře a rychlý kontr zakončil Vrbata bekhendovou kličkou.

"Pamatuji si, že před pár lety dal 24 branek v nějakých 57 zápasech a byl ve formě. Dokáže hrát mimořádně," řekl kapitán Coyotes Shane Doan.

Fleischmann první hvězdou zápasu

Hlavní hvězdou zápasu se ve středu stal i floridský útočník Tomáš Fleischmann, jenž dvěma krásnými asistencemi přispěl k výhře 2:1 nad New York Rangers a upevnil si pozici nejproduktivnějšího českého hráče v NHL.

V prvním případě na sebe Fleischmann strhl drzým průnikem pozornost tří protivníků a z volného prostoru těžil Jason Garrison. Při druhé gólové situaci český útočník rychlou kličkou obelstil obránce a předložil puk skórujícímu Krisi Versteegovi.

"Vypadá to, jakoby měl puk připevněný k hokejce na provázku. Umí s ním věci, že až zírám," řekl Garrison na adresu českého útočníka, který v posledních sedmi utkáních nasbíral deset bodů.

Fleischmann prokázal i odolnost. V polovině utkání ho nemilosrdně udeřil Andre Deveaux loktem do hlavy, ale Fleischmann se z těžkého direktu otřepal a po pár minutách v kabině se vrátil do hry.

Po utkání ale šel na podrobnější lékařskou prohlídku. Deveaux obdržel pětiminutový trest a byl vyloučen do konce zápasu. "Vystrašilo mě to. Hrál jsem v minulosti proti Deveauxovi hodně v nižších soutěžích, proto mě vůbec nepřekvapilo, že tohle provedl. Flash (Fleischmann) je důležitý člen našeho týmu, ale když se tohle přihodí jakémukoliv hráči, srdce se vám na chvíli zastaví," uvedl Versteeg.

Viditelně naštvaný byl trenér Floridy Kevin Dineen. "Každým rokem NHL vydává video se záběry, co se může, co se nemůže. A pak se stane tohle. Je to příklad neuvěřitelného....Přitom ten chlap odehrál v NHL jen několik zápasů. Na konci sezony, až se bude zase sestavovat videozáznam z věcí, které do hokeje nepatří, tento úder by měl být jeden z nich," zlobil se.

Autor nefér zákroku se po zápase vyhýbal odpovědi s tím, že zákrok ještě neviděl z opakovaného záběru. "Stalo se to hodně rychle. Asi bych to neměl komentovat, dokud to neuvidím. Narazil jsem ho loktem, to vím. Naštěstí se ale vrátil do zápasu a to je dobře," reagoval Deveaux.

Vokoun předčil Pavelce

Ze souboje dvou českých brankářů vzešel vítězně Tomáš Vokoun, který díky 22 úspěšným zákrokům dovedl Washington k výhře nad Winnipegem 4:3 v prodloužení. Na druhé straně se Ondřej Pavelec zapotil více, když kryl 33 pokusů. Domácí hráči byli blíže k vítězství už v základní hrací době, ale Jets třikrát smazali jejich jednobrankové vedení.

"Snažili jsme se být trpěliví a bez ohledu na to, jak se vyvíjel zápas, jsme si stále hráli svou hru. A to se vyplatilo," podotkl Vokoun.

Tlustý skóroval a přihrával

Útočník Jiří Tlustý zaznamenal gól a asistenci, přesto s Carolinou nakonec podlehl Montrealu 3:4 po samostatných nájezdech. Tlustý se prosadil už po 34 sekundách hry, kdy lehkým nahozením od modré čáry překvapil gólmana Carey Price. V šesté minutě zvýšil vedení Anthony Stewart, ale hosté se z nepovedeného vstupu oklepali a skóre otočili.

Buffalo před zraky Haška prohrálo

Podobný kousek se povedl i Bostonu, který po první třetině prohrával v Buffalu 0:2, v dalším průběhu ale i díky asistenci Davida Krejčího otočil skóre a zvítězil 4:3 po samostatných nájezdech. Obhájce trofeje si tak připsal desátou výhru za sebou a po nepovedeném vstupu do sezony se propracoval mezi nejlepší týmy Východní konference. Z VIP prostoru sledoval utkání i Dominik Hašek, který za Buffalo odchytal devět sezon.

Výsledky:

Buffalo - Boston 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 12. Ehrhoff, 16. Vanek, 32. Brennan - 24. Seguin, 36. Marchand, 44. Chára (Krejčí), rozhodující nájezd Pouilot. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18.690.

New Jersey - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 25. Zubrus (Eliáš), rozhodující nájezd Kovalčuk - 47. Boll (Prospal). Střely na branku: 24:36. Diváci: 15.585.

NY Islanders - Philadelphia 3:4 v prodl. (3:1, 0:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 1. a 11. Okposo, 19. Grabner - 55. a 63. Briere, 1. Meszároš, 26. Hartnell (Voráček). Střely na branku: 32:33. Diváci: 11.086.

Pittsburgh - St. Louis 2:3 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)
Branky: 44. Sullivan, 55. J. Neal - 6. Nichol, 51. Langenbrunner, 65. Pietrangelo (Sobotka). Střely na branku: 33:43. Diváci: 18.583.

Washington - Winnipeg 4:3 v prodl. (2:2, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 14. a 62. Chimera, 6. Sjomin, 24. Bäckström - 14. Ladd, 17. Wellwood, 53. Little. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Washington celé utkání, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procenta. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,19 procenta. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18.506.

Carolina - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 1. Tlustý, 6. A. Stewart, 44. Sutter (Tlustý) - 30. Eller, 41. Cammalleri, 45. Moen, rozhodující nájezd Gionta. Střely na branku: 33:34. Diváci: 14.862.

Detroit - Calgary 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
Branky: 7. a 43. Holmström (na první Hudler), 28. I. White, 53. Dacjuk, 54. Filppula (Hudler) - 21. a 46. O. Jokinen, 23. Morrison. Střely na branku: 30:22. Diváci: 20.066.

Florida - NY Rangers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 11. Garrison (Fleischmann), 22. Versteeg (Fleischmann) - 25. Stepan. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17.461.

Minnesota - Nashville 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)
Branky: 42. Heatley, 50. Brodziak, 54. Clutterbuck - 6. Tootoo, 54. Suter (Erat). Střely na branku: 30:25. Diváci: 16.981.

Dallas - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 43. Benn (Dvořák), 60. Eriksson, 63. Ott - 25. M. Richards, 26. Westgarth. Střely na branku: 38:24. Diváci: 11.779.

Phoenix - Anaheim 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 17. a 38. Vrbata (na první Hanzal), 14. Yandle, 45. Ekman -Larsson - 6. S. Koivu, 54. Perry. Střely na branku: 29:21. Diváci: 9124.

Colorado - Vancouver 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 18. Malhotra, 28. Burrows, 60. Kesler. Střely na branku: 24:29. Diváci: 15.538.

San Jose - Chicago 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 38. Demers. Střely na branku: 21:34. Diváci: 17.562.

Tomáš Fleischmann bojuje s obráncem Rangers Girardim.