2. března 2014 • 07:01

Pavelec čaroval proti Nashvillu, Chicago vyhrálo utkání pod širým nebem

0
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval

Český brankář Ondřej Pavelec inkasoval v sobotním utkání NHL na ledě Nashvillu jen jednu branku ze čtyřiceti střel a dovedl Winnipeg k výhře 3:1. Kladenský odchovanec, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu, po olympijské přestávce vychytal týmu v obou utkáních vítězství a i díky jeho zásahům se Jets v Západní konferenci bodově dotáhli na poslední postupové místo do play off.

Pavelec po návratu ze Soči, kde byl ve čtvrtfinále po čtvrtém gólu střídán, září. V předchozím utkání byl jedním z hlavních strůjců vítězství nad Phoenixem v nájezdech, jeho neoblíbené disciplíně. V sobotu byla zase domácímu Nashvillu marná střelecká převaha (40:20). "Věřte tomu nebo ne, ale chytá stejně jako před olympijskou přestávkou. Měl tam hodně dobrých zápasů a občas ještě zachytal jako dneska," řekl trenér Paul Maurice.

Pavelec se blýskl několika výbornými zákroky. V první třetině se za bezbrankového stavu rychle přesunul na dorážku Davida Legwanda, který poté padl na led a nevěřil, že nedal gól. Ve druhé zastavil Pavelec samostatný únik Viktora Stalberga a v závěru uchránil těsné vedení při přečíslení domácích dva na jednoho.

"Předvedl několik skvělých zásahů. Ale počínali jsme si taky dobře při čištění prostoru před ním a nepouštěli jsme soupeře do opakovaných dorážek. Každopádně byl dnes naším nejlepším hráčem," podotkl kouč Jets, za které si připsal přihrávku u rozdílové branky Michael Frolík .

Palát dvakrát nahrával

Český útočník Ondřej Palát dvěma asistencemi podpořil výhru Tampy Bay 4:2 na ledě Dallasu. V obou případech z jeho přihrávek těžil skórující Martin St. Louis, jenž ve druhé minutě tečí otevřel gólový účet utkání a v prostřední třetině ze samostatného úniku zvyšoval na 3:0. Domácí poté v závěru druhé části slepenými góly snížili na rozdíl jedné branky, ale poslední slovo měli hosté.

Chicago ovládlo venkovní duel

S neustále padajícím sněhem se v utkání pod širým nebem lépe vypořádalo Chicago, které porazilo Pittsburgh 5:1. Na hřišti stadiónu Soldier Field, který je domovem pro Chicago Bears, hrající americký fotbal ve slavné NFL, zářil zejména Jonathan Toews. Kanadský útočník se před více než šedesáti tisíci diváky blýskl dvěma góly a jednou přihrávkou. Asistencí se na výhře Blackhawks podílel i český obránce Michal Rozsíval .

Jonathan Toews byl díky dvěma gólům zvolen hlavní hvězdou zápasu.Foto Reuters

"Připadalo mi, že jsme byli schopní skórovat pokaždé, když se k nám dostal puk. Upřímně řečeno, měl jsem pocit, jako bychom hráli někde na dvorku," řekl Toews, jenž i v nepříznivých klimatických podmínkách prokázal svou šikovnost. Při průniku do útočného pásma si udělal tréninkový kužel z Brookse Orpika a zakončením mezi betony zvýšil na 2:0.

Padající sníh komplikoval hokejistům hru, hostující kouč Dan Bylsma se ale na vrtochy počasí nevymlouval. "Venku nebo v hale, ve sněhu nebo bez, to je jedno. Bez ohledu na podmínky, oni byli lépe připraveni," uvedl. Zápas nedohrál Marián Hossa, kterého v první třetině tvrdě narazil Craig Adams.

Jágr slaví 700 branek

Jaromír Jágr dosáhl jako sedmý hokejista v historii v NHL hranice 700 gólů. Jubilejní trefu zaznamenal útočník New Jersey v sobotním utkání na ledě New York Islanders, když ve 24. minutě zvýšil vedení hostů na 2:0. Devils zvítězili jasně 6:1 a vyhráli i druhý zápas po olympijské pauze.

Domácí: 26:14. Okposo

Hosté: 04:59. Henrique, 23:31. Jágr, 24:39. Clowe, 28:07. Židlický, 34:54. Fayne, 59:22. Gelinas

Domácí: Nabokov (41. Nilsson) – de Haan, Hamonic, Strait, MacDonald, Hickey, Višňovský – Vanek, Nelson, Okposo – Grabner, Bailey, Clutterbuck – Lee, Strome, McDonald – Boulton, Cizikas, Halmo.

Hosté: Brodeur – Greene, Fayne, Volčenkov, Židlický, Gelinas, Merrill – Zubrus, Zajac, Jágr – Henrique, Eliáš, Bernier – Clowe, Loktionov, Ryder – Carter, Josefson, Gionta.

Kimmerly, Pochmara – Barton, Murray

Nassau Coliseum, New York

15 512 diváků

Jágr dal 700. branku po své typické akci. Vybruslil si z levé strany před branku, a i když se mu střela nepovedla, od brusle jednoho z domácích hráčů se puk odrazil za záda brankáře Jevgenije Nabokova.

Slavný kladenský odchovanec, který nedávno oslavil 42. narozeniny, se dostal do vybrané společnosti. Alespoň 700 branek před ním v základní části NHL nastříleli Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708).

Necelých pět minut po svém gólu navíc Jágr v přesilovce spolu s Patrikem Eliášem připravil branku pro obránce Marka Židlického a připsal si asistenci s pořadovým číslem 1040.

Tím se v historické tabulce nejlepších nahrávačů vyrovnal devátému Dionneovi. Židlický i Eliáš ještě asistovali v poslední minutě u branky Erica Gelinase v přesilovce pět na tři.

Jágr dal devatenáctý gól v sezoně, v níž je jasně nejproduktivnějším hráčem Devils. Islanders jsou pro olympijského vítěze z Nagana oblíbeným soupeřem. Během 20 sezon v NHL jim v 101 zápasech nastřílel 61 branek a na dalších 87 nahrál.

Islanders jakoby 700. branky přitahovali. Na Long Islandu pokořil tuto hranici v lednu 1991 Gretzky a proti stejnému soupeři se to povedlo i Dionneovi v říjnu 1987.

Jubilantem dnešního večera byl také Alexandr Ovečkin, který se dvěma góly podepsal pod vítězství Washingtonu v Bostonu 4:2 a má na kontě 800 bodů v NHL. Ruský kanonýr si připsal 43. trefu v sezoně, celkem jich dal v zámořské soutěži už 414.

NHL:

Boston - Washington 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky: 31. Bergeron, 38. Thornton - 19. a 23. Ovečkin, 31. Ward, 51. Fehr. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.565.

NY Islanders - New Jersey 1:6 (0:1, 1:4, 0:1)
Branky: 27. Okposo - 5. Henrique, 24. Jágr , 25. Clowe, 29. Židlický ( Jágr , Eliáš ), 35. Fayne, 60. Gelinas ( Židlický , Eliáš ). Střely na branku: 19:35. Diváci: 15.512.

Philadelphia - NY Rangers 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky: 8. Lecavalier, 9. Couturier, 34. Simmonds, 57. L. Schenn - 25. Kreider, 32. Brassard. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19.988.

Columbus - Florida 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
Branky: 8. Umberger, 12. Atkinson, 31. Savard, 40. Anisimov, 59. Foligno, 60. Calvert - 14. Matthias, 27. Bjugstad, 32. Bergenheim. Střely na branku: 37:20. Diváci: 15.441,

Nashville - Winnipeg 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 50. Moser - 26. Jokinen, 39. Ladd ( Frolík ), 57. Setoguchi. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 97,5 procenta. Střely na branku: 40:20. Diváci: 17.113.

Dallas - Tampa Bay 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 36. Roussel, 39. Fiddler - 2. a 35. St. Louis (na obě Palát ), 13. Thompson, 48. Salo. Střely na branku: 41:21. Diváci: 15.897.

Los Angeles - Carolina 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky: 20. Richards, 49. Martinez, 59. Williams - 20. Sekera. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18.118.

Montreal - Toronto 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 15. a 64. Pacioretty, 13. Galchenyuk, 51. Subban - 18. a 46. Van Riemsdyk, 48. Kessel. Střely na branku: 30:25. Diváci: 21.273.

Chicago - Pittsburgh 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 31. a 58. Toews, 16. Sharp, 37. Versteeg, 54. Bickell ( Rozsíval ) - 47. Neal. Střely na branku: 40:32. Diváci: 62.921.

Edmonton - Calgary 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 50. Perron - 11. a 62. Monahan (na druhou Šmíd ). Střely na branku: 22:30. Diváci: 16.839.