Voráček odskočil Crosbymu, Hudler rozhodl o výhře nad Devils

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Hokejový útočník Jakub Voráček přihrál v sobotním utkání NHL na dva góly Philadelphie, která porazila 4:2 Columbus a přerušila sérii čtyř porážek. Český kanonýr si tak upevnil první místo v kanadském bodování, kde má nyní s 29 body tříbodový náskok před Tylerem Seguinem z Dallasu a Sidneym Crosbym z Pittsburghu.

Pětadvacetiletý kladenský odchovanec měl prsty hned v úvodním gólu, když ve třetí minutě jeho dělovku od mantinelu tečoval do sítě Brayden Schenn. A byl to důležitý moment - Flyers totiž letos vyhráli pět ze šesti zápasů, v nichž vstřelili první gól, zatímco ze čtrnácti duelů, ve kterých jako první inkasovali, zvítězili jen třikrát.

Podruhé se Voráček zapsal do statistik ve 36. minutě, kdy jeho zblokovanou přihrávku v přesilové hře dorazil do branky Wayne Simmonds a zvýšil na 3:1. Na začátku třetí třetiny sice Blue Jackets snížili, ale už o minutu později vrátil Flyers dvoubrankový náskok Braydon Coburn a ten si domácí udrželi až do konce. "To byl hlavní rozdíl oproti některým minulým zápasům. Nepřestali jsme hrát a nečekali na to, co udělá soupeř, ale byli jsme dál aktivní," prohlásil Voráček, který má na kontě už 22 asistencí a vedle produktivity je nejlepší i v počtu nahrávek.

Teď však jeho tým čeká náročné období. "Letci" totiž sehrají sedm z následujících osmi zápasů na hřištích soupeřů, přičemž do 6. ledna příštího roku budou z dvaceti utkání hrát doma jen pět. "Tolik zápasů venku, bude to těžké," řekl Voráček. "Ale loni jsme měli podobně obtížný los a na tripu po západním pobřeží jsme byli velmi úspěšní. A myslím, že to byl hlavní důvod, proč jsme nakonec udělali play off. Snad se to bude letos opakovat."

Povedený večer prožil také Tomáš Plekanec, jenž se zasloužil o oba góly Montrealu při výhře 2:0 v Bostonu. Plekanec nejprve v první třetině přihrál na vedoucí branku, kterou po jím vyhraném vhazování v útočném pásmu vstřelil v přesilové hře Andrej Markov, ve 29. minutě se pak sám zapsal mezi střelce, když povedenou dorážkou zakončil rychlý protiútok tři na dva a zaznamenal osmou trefu v sezoně.

Plekanec byl zvolen druhou hvězdou zápasu za brankářem Careym Pricem, jenž zneškodnil všech 33 střel domácích Bruins a vychytal druhé čisté konto v sezoně. Boston, jenž nastoupil bez řady zraněných hráčů včetně Davida Krejčího, podlehl Montrealu potřetí v sezoně a podeváté z posledních deseti utkání v rámci základní části.

"Pokaždé, když hrajeme v Bostonu, je to zajímavý a vzrušující zápas," prohlásil Plekanec. "A samozřejmě je to mnohem lepší pocit, když na konci stojíte na vítězné straně. Nevím proč, ale vždy, když sem přiletíme, tak se nám daří a jsme na utkání dobře připraveni. Dnes to sice nebyl náš nejlepší výkon, ale měli jsme v bráně Careyho. S ním můžeme vyhrát pokaždé," dodal Plekanec. V hledišti Boston Garden fandila i jeho maminka Květa, která v rámci speciální akce vyrazila na venkovní trip spolu s matkami ostatních hráčů Canadiens, kteří s 33 body vládnou tabulce celé NHL.

Další český útočník Jiří Hudler byl jedním z hlavních strůjců obratu Calgary v duelu s New Jersey. Flames prohrávali s "Ďábly" postupně 0:2, 1:3 a ještě dvě a půl minuty před koncem 2:4, nakonec ale zvítězili 5:4 po samostatných nájezdech.

Hudler v 58. minutě vstřelil při power play gól na 3:4, pět sekund před koncem základní hrací doby rovněž při hře bez brankáře asistoval u vyrovnávací branky a nakonec byl autorem vítězného nájezdu v rozstřelu. Dvě asistence si připsal obránce Devils Marek Židlický, po jedné zaznamenali Jaromír Jágr, Patrik Eliáš i Martin Havlát.

Co se obratů týká, jsou Flames nejlepší v lize, když dotáhli k vítězství už pátý zápas, v němž prohrávali po dvou třetinách. "Asi si budu muset nechat vyšetřit srdce," glosoval to trenér Bob Hartley, jehož svěřenci poprvé v historii klubu vstřelili v jednom utkání dva góly při power play. "Nevím, jak to hráči udělali, ale zase jsme dokázali najít cestu k výhře. Neděláme si to jednoduché, ale určitě děláme zápasy zajímavé," dodal s úsměvem.

Asi nejzklamanějším mužem v kabině poražených byl gólman Scott Clemmensen, který poprvé v sezoně dostal příležitost místo týmové jedničky Coryho Schneidera, jenž odchytal úvodních dvacet zápasů. "Je to samozřejmě frustrující prohra, protože si tolik nezachytám. Moc rád bych z tohoto zápasu vyšel jako vítěz, ale už se to nedá změnit. Musíme koukat dopředu," uvedl sedmatřicetiletý Clemmensen, který pochytal 33 střel soupeře.

Gólem oslavil svůj premiérový zápas v dresu Caroliny Andrej Nestrašil, jehož Hurricanes získali z tzv. waiver listiny, kam ho v průběhu týdne umístil Detroit. Český mladík, který předtím ve své první sezoně v NHL odehrál za Red Wings třináct utkání a přihrál na dva góly, se v duelu na ledě Colorada prosadil v 17. minutě, kdy zvýšil vedení hostů na 3:1.

Avalanche ale nakonec utkání otočili a zvítězili 4:3, rozhodující gól vstřelil v 59. minutě Zach Redmond. Na jeho první zásah v úvodní třetině přihrál Tomáš Vincour, jenž nastoupil poprvé v sezoně.

Ottawa - St. Louis 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 17. Zibanejad, 36. Karlsson - 5. Lapierre, 17. Tarasenko, 33. Steen. Střely na branku: 26:33. Diváci: 18.479. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko (St. Louis), 2. Zibanejad (Ottawa), 3. Steen (St. Louis).

Boston - Montreal 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky: 12. Markov (Plekanec), 29. Plekanec. Střely na branku: 33:23. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Plekanec, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Tampa Bay - Minnesota 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 34. Stamkos, 39. Killorn - 24. Parise. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Killorn (oba Tampa), 3. Parise (Minnesota).

NY Islanders - Pittsburgh 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky: 39. Martin, 43. Lee, 50. Nelson, 56. Tavares - 17. Malkin. Střely na branku: 35:28. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Martin, 2. Tavares, 3. Lee (všichni Islanders).

Philadelphia - Columbus 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 3. Schenn (Voráček), 15. Streit, 36. Simmonds (Voráček), 44. Coburn - 5. Jenner, 43. Calvert. Střely na branku: 37:22. Diváci: 19.846. Hvězdy zápasu: 1. Coburn, 2. Giroux, 3. Voráček (všichni Philadelphia).

Washington - Buffalo 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 46. Niskanen - 31. Moulson, 53. Mitchell. Střely na branku: 44:26. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Enroth, 2. Mitchell (oba Buffalo), 3. Niskanen (Washington).

Toronto - Detroit 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky:
44. a 59. Bozak, 12. Komarov, 56. Holland - 31. Tatar. Střely na branku: 28:27. Diváci: 19.311. Hvězdy zápasu: 1. Bernier, 2. Bozak, 3. Holland (všichni Toronto).

Dallas - Los Angeles 5:4 (3:0, 2:3, 0:1)
Branky:
15. a 20. Jamie Benn, 18. Klingberg, 24. Seguin, 38. Demers (Hemský) - 33. a 51. Justin Williams, 30. Pearson, 39. M. Richards. Střely na branku: 23:41. Diváci: 18.111. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn (Dallas), 2. Justin Williams (Los Angeles), 3. Klingberg (Dallas).

Colorado - Carolina 4:3 (1:3, 1:0, 2:0)
Branky: 11. a 59. Redmond (na první Vincour), 29. Johnson, 55. Iginla - 4. Liles, 6. Gerbe, 17. Nestrašil. Střely na branku: 35:27. Diváci: 17.208. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. MacKinnon, 3. Redmond (všichni Colorado).

Edmonton - Chicago 1:7 (0:3, 0:3, 1:1)
Branky: 49. Perron - 4. a 16. Toews, 5. Krüger, 22. Versteeg, 23. Hossa, 24. Keith, 51. P. Kane. Střely na branku: 25:30. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Toews, 3. Kane (všichni Chicago).

Nashville - Florida 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 39. Wilson, 54. Cullen, rozh. nájezd Forsberg - 60. Grimaldi, 60. Bjugstad. Střely na branku: 50:30. Diváci: 17.163. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg (Nashville), 2. Luongo (Florida), 3. Rinne (Nashville).

San Jose - Arizona 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 25. Wingels, 38. Desjardins, 48. Pavelski - 7. a rozh. nájezd Vermette, 13. Schlemko, 41. Doan. Střely na branku: 43:25. Diváci: 17.297. Hvězdy zápasu: 1. Wingels (San Jose), 2. Doan, 3. Vermette (oba Arizona).

Calgary - New Jersey 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:1, 3:1 - 0:0)
Branky: 31. a 60. Glencross (na druhou Hudler), 58. a rozh. nájezd Hudler, 43. Jooris - 5. Henrique (Eliáš, Havlát), 14. Cammalleri (Jágr, Židlický), 40. Zajac (Židlický), 51. T. Ruutu. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18.874. Hvězdy zápasu: 1. Glencross (Calgary), 2. Henrique (New Jersey), 3. Jooris (Calgary).