7. listopadu 2015 • 07:29

Faksa vstřelil premiérový gól, Kindl zařídil Detroitu výhru

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Český útočník Radek Faksa vstřelil v pátečním zápase svůj premiérový gól v NHL a pomohl Dallasu k výhře 4:1 na ledě Caroliny. Jednou se trefil i jeho spoluhráč Aleš Hemský, který se vrátil do sestavy poté, co vynechal úterní utkání kvůli zranění kyčle. Gól vstřelil také obránce Jakub Kindl, jenž v Torontu zařídil výhru Detroitu 2:1 v prodloužení.

Faksa skóroval v jubilejním desátém utkání, v předchozích devíti si přitom nepřipsal ani bod. Jednadvacetiletý rodák z Opavy, jehož si Stars vybrali před třemi lety v prvním kole draftu, se prosadil v 54. minutě pohotovou dorážkou. Dallas se tak dostal do rozhodujícího vedení 3:1, jen dvě minuty předtím vstřelil druhý gól Patrick Sharp.

"Konečně! Je to skvělý pocit," radoval se Faksa, který odehrál z jeho pohledu nadprůměrných 14 minut. "Byl to můj desátý zápas, v každém jsem měl šanci dát gól. Snažil jsem se být trpělivý, soustředit se jen na svou hru a nakonec mi to tam spadlo," dodal bývalý útočník Třince.

Hemský byl v polovině druhé třetiny autorem vyrovnávací branky na 1:1. Zprávy z kabiny přitom ještě dopoledne před utkáním hovořily o tom, že podruhé za sebou nenastoupí. Na poslední chvíli ho však dali lékaři dohromady a český útočník si nakonec připsal druhý gól v sezoně.

Jeho trefu však rozhodčí potvrdili až po přezkoumání na videu, které si vyžádal trenér Caroliny. Zdálo se mu, že než Hemský dorazil puk do prázdné branky, jeho spoluhráč Colton Sceviour zakopl o brankáře Eddieho Läcka. Sudí ale branku uznali. "Myslím, že jsem udělal maximum pro to, abych se brankáři vyhnul. Podle mě to bylo v pořádku. Ale samozřejmě jsem byl nervózní, protože to byl důležitý vyrovnávací gól, který nám hodně pomohl ve chvíli, kdy se nám moc nedařilo," uvedl Sceviour.

Druhý gól v sezoně zaznamenal také Kindl. Osmadvacetiletý bek se ve třetí minutě prodloužení rozjel z obranného pásma, prokličkoval mezi třemi soupeři až před branku a na gólmana Jamese Reimera vyzrál přesnou ranou nad vyrážečku.

"Dvakrát se nám během prodloužení nepodařilo včas vystřídat. Hráči na ledě byli unavení. Pak se stane, že soupeře nikdo neatakuje," litoval kouč Toronta Mike Babcock, jenž neuspěl ani ve druhém vzájemném souboji s týmem, který trénoval uplynulých deset sezon.

Detroit sahal po vítězství už v základní hrací době. Vedl od 17. minuty díky 300. gólu Henrika Zetterberga, jenž zaskočil brankáře Reimera slabou střelou od modré čáry. Na druhé straně skvěle chytající Petr Mrázek hájil čisté konto až do 59. minuty, kdy při power play vyrovnal Dion Phaneuf. V nastaveném čase už ale český gólman zasahovat nemusel.

Cenný skalp získali hokejisté New Jersey, kteří i s uzdraveným Jiřím Tlustým v sestavě porazili obhájce Stanleyova poháru z Chicaga 4:2. Devils rozhodli o triumfu už v první třetině, v níž vstřelili tři góly.

Blackhawks tak v sezoně prohráli i pátý zápas na soupeřově ledě s celkovým skóre 8:19. "Až budou všechny čtyři lajny makat nadoraz a zlepšíme se v obraně, naše výkony půjdou nahoru. Víme, co musíme udělat, abychom hráli lépe. Teď jde jen o to ukázat to v praxi," řekl kapitán Chicaga Jonathan Toews.

Šestou výhru v řadě vybojoval Pittsburgh, který zvítězil 2:1 v Edmontonu. Rozhodující gól vstřelil v 50. minutě v přesilové hře Phil Kessel. Letní posila z Toronta si tak připsala pátý zásah v sezoně. Na čtyři zápasy prodloužili vítěznou sérii také New York Rangers, kteří porazili 2:1 Colorado.

Toronto - Detroit 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 59. Phaneuf - 17. Zetterberg, 63. Kindl. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 33 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97 procent. Střely na branku: 33:24. Diváci: 19.680. Hvězdy zápasu: 1. Kindl, 2. Mrázek, 3. Zetterberg (všichni Detroit).

New Jersey - Chicago 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)
Branky: 4. Stempniak, 18. Palmieri, 19. Zajac, 28. Cammalleri - 39. P. Kane, 59. Kero. Střely na branku: 26:29. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Stempniak, 3. Zajac (všichni New Jersey).

Anaheim - Columbus 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 4. Fowler, 27. Maroon, 49. Manson, 60. Stoner - 30. a 60. Hartnell. Střely na branku: 34:36. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Perry, 3. Fowler (všichni Anaheim).

Colorado - NY Rangers 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky: 8. MacKinnon - 33. Stepan, 34. Lindberg. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17.818. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Berra (Colorado), 3. McDonagh (Rangers).

Edmonton - Pittsburgh 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 21. Klefbom - 30. Sprong, 50. Kessel. Střely na branku: 28:33. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Zatkoff (Pittsburgh), 2. Klefbom, 3. Nilsson (oba Edmonton).

Carolina - Dallas 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 24. J. Staal - 30. Hemský, 52. Sharp, 54. Faksa, 60. Demers. Střely na branku: 31:28. Diváci: 10.188. Hvězdy zápasu: 1. Sceviour (Dallas), 2. J. Staal (Carolina), 3. Seguin (Dallas).