13. prosince 2015 • 06:50

Řádí jako HURIKÁN! Nestrašil z Caroliny bodoval popáté v řadě

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

SOUHRN | Útočník Andrej Nestrašil přispěl v NHL jedním gólem k výhře Caroliny 5:4 v prodloužení na ledě Arizony a bodoval tak v pátém utkání za sebou. Po jedné asistenci si připsali Tomáš Plekanec, David Krejčí a Michael Frolík a všichni se radovali z vítězství. Montreal porazil Ottawu 3:1, Boston stejným rozdílem zdolal Floridu a Calgary udolalo 5:4 v prodloužení New York Rangers.

Nestrašil v uplynulých čtyřech zápasech posbíral pět asistencí, v sobotu se ale prosadil i střelecky. Čtyřiadvacetiletý útočník byl čtyři sekundy před koncem první třetiny na konci přesilovkové kombinace a střelou do odkryté branky po skvělé přihrávce od Jordana Staala zvýšil vedení Hurricanes na 2:0. Byl to jeho třetí gól v sezoně.

Hokejisté Caroliny pak utekli až do vedení 4:1. Jenže domácí, v jejichž sestavě chyběli oba čeští hráči obránce Zbyněk Michálek i útočník Martin Hanzal, se nevzdali a třemi góly náskok smazali. Výhru Hurikánům zajistil až v 53. sekundě nastaveného času Victor Rask.

Carolina tak potvrdila aktuální formu, když vyhrála počtvrté z posledních pěti zápasů, v nichž dohromady vstřelila 23 gólů. Pro srovnání - v prvních 25 utkáních sezony se svěřenci trenéra Billa Peterse trefili pouze jednapadesátkrát. "Líbí se mi, že teď dáváme čtyři až pět gólů za zápas, ale nemuseli bychom jich tolik dostávat," konstatoval Peters. "Nejhorší, co se nám dnes mohlo stát, byl gól na 4:1 na začátku třetí třetiny. Hráči si v tu chvíli asi mysleli, že je po zápase. Jenže jsme udělali několik chyb a soupeř se vrátil do hry."

Nakonec však Hurikány sfoukly Arizonu podruhé během sedmi dnů v poměru 5:4. "Slyšel jsem, že v hokeji padá čím dál méně branek. Možná bychom pořád měli hrát jenom proti Coyotes. To by průměr gólů určitě zvýšilo," řekl s úsměvem obránce Justin Faulk, který na začátku třetí třetiny vsítil svůj dvanáctý gól v sezoně v početní výhodě a vévodí statistice střelců v přesilovkách.

Frolík pomohl nahrávkou

Podobný průběh měl zápas mezi Calgary a Rangers. Domácí si i díky dvěma gólům v úvodu třetí třetiny vybudovali náskok 4:1, jenže ve zbytku poslední dvacetiminutovky o něj přišli. Vítězství jim vystřelil až ve třetí minutě prodloužení T.J. Brodie.

Frolík se zapsal do statistik ve 38. minutě, v níž Flames dvěma góly v rozmezí 17 sekund otočili skóre z 0:1 na 2:1. Český útočník byl na ledě u druhého gólu, když v obranném pásmu vystihl přihrávku obránců soupeře, prchl do rychlého přečíslení dva na jednoho, které po jeho přesném pasu zakončil Mason Raymond.

Calgary vyhrálo popáté za sebou a zároveň prodloužilo vítěznou sérii na vlastním ledě na devět zápasů. Od klubového rekordu z roku 2006 ho dělí jediná domácí výhra. Nyní však Flames čeká série čtyř zápasů na hřištích soupeřů. "Naše výkony se posouvají správným směrem. Teď už jen musíme najít způsob, jak uspět i venku," prohlásil střelec vítězného gólu obránce Brodie, jehož tým dosud vyhrál jen tři ze čtrnácti venkovních zápasů.

Na druhé straně se Flames mohou radovat z úspěšné bilance v prodloužení - v sobotu v něm uspěli už poosmé. "Vypadá to, jako by hráči v prodloužení necítili žádný tlak. Jako by věděli, že prostě vyhrajeme. Za to si zaslouží velké uznání," pochválil mužstvo trenér Bob Hartley.

Plekanec třetí hvězdou

Tomáš Plekanec byl v duelu s Ottawou nejvytíženějším útočníkem Montrealu - na ledě strávil 21 minut a 23 sekund. V poslední minutě první třetiny, v níž Canadiens vyslali neuvěřitelných 27 střel, třiatřicetiletý český hráč vypíchl puk soupeři v útočném pásmu a Max Pacioretty zvýšil na 2:0. Vedle asistence si Plekanec připsal pět střel na branku a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Montreal i díky němu ukončil sérii čtyř porážek, což byla nejhorší šňůra za poslední dva roky. "Jak se říká: Abyste mohli vyhrávat, musíte se naučit prohrávat. Mám tohle přísloví rád, protože jsme se z minulých porážek hodně poučili," uvedl Pacioretty. "Dnes jsme to jasně ukázali. Jistě, ještě to nebyl perfektní výkon, ve druhé třetině jsme několikrát zaváhali, ale zase máme na čem stavět."

Sedmadvaceti střelami v první třetině vyrovnali Canadiens klubový rekord. Stejnou kulometnou palbu předvedly bývalé hvězdy nejslavnějšího týmu NHL v letech 1973 (při výhře 6:3 nad Philadelphií) a 1977 (při remíze 3:3 v Los Angeles). "Náš vstup do utkání byl šokující. Vůbec nechápu, co se to v první třetině dělo," krčil rameny trenér Ottawy Dave Cameron.

Smolné období prožívá Ondřej Palát. Ve čtvrtek se po měsíční vynucené pauze zaviněné zraněním kotníku vrátil do sestavy Tampy, sobotní utkání s Washingtonem (1:2) ale kvůli zranění znovu nedohrál. Zatím není jasné, co přesně se Palátovi stalo. Český útočník absolvoval první tři střídání, pak se ještě objevil na ledě dvakrát v závěru první třetiny, po přestávce už ale nenastoupil.

Výsledky:

Boston - Florida 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 12. a 29. Spooner (na druhou Krejčí), 59. Marchand - 54. Smith. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Spooner, 2. Rask, 3. Bergeron (všichni Boston).

Buffalo - Los Angeles 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 8. McGinn, 64. O'Reilly - 5. Gáborík. Střely na branku: 30:21. Diváci: 18.133. Hvězdy zápasu: 1. O'Reilly, 2. McGinn (oba Buffalo), 3. Enroth (Los Angeles).

Montreal - Ottawa 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky: 3. Flynn, 20. Pacioretty (Plekanec), 26. Petry - 32. Pageau. Střely na branku: 42:26. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Beaulieu, 3. Plekanec (všichni Montreal).

Tampa Bay - Washington 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 49. Kučerov - 3. Beagle, 32. Kuzněcov. Střely na branku: 36:20. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Kučerov, 3. Hedman (oba Tampa).

St. Louis - Dallas 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 3. Backes, 52. Tarasenko, 56. Reaves. Střely na branku: 26:26. Diváci: 15.023. Hvězdy zápasu: 1. Backes, 2. Allen, 3. Gunnarsson (všichni St. Louis).

Nashville - Colorado 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)
Branky: 20. Salomäki, 41. Smith - 9. Beauchemin, 15. Holden, 50. Martinsen. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (Colorado), 2. Ellis (Nashville), 3. Beauchemin (Colorado).

Arizona - Carolina 4:5 v prodl. (0:2, 1:1, 3:1 - 0:1)
Branky: 39. a 42. Duclair, 44. Chipchura, 60. Murphy - 9. Versteeg, 20. Nestrašil, 36. Di Giuseppe, 41. Faulk, 61. Rask. Střely na branku: 29:33. Diváci: 12.668. Hvězdy zápasu: 1. Duclair (Arizona), 2. Faulk, 3. Rask (oba Carolina).

Columbus - NY Islanders 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 26. Saad, 49. Atkinson - 16. a 63. Okposo, 28. Nielsen. Střely na branku: 30:19. Diváci: 12.342. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Halák (oba Islanders), 3. Jenner (Columbus).

San Jose - Minnesota 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 5. Parise, 60. Koivu. Střely na branku: 25:30. Diváci: 16.766. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Kuemper (oba Minnesota), 3. Jones (San Jose).

Calgary - NY Rangers 5:4 v prodl. (0:1, 2:0, 2:3 - 1:0)
Branky: 38. a 43. Gaudreau, 38. Raymond (Frolík), 45. Colborne, 63. Brodie - 11. Miller, 46. Glass, 56. Boyle, 59. Zuccarello. Střely na branku: 27:29. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Brodie (oba Calgary), 3. Boyle (Rangers).