Češi řídili výhru Calgary, zazářili Plekanec i brankář Mrázek

0
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...

SOUHRN | Michael Frolík brankou a nahrávkou pomohl Calgary k výhře proti rivalovi z Vancouveru v poměru 4:1. Asistenci na vítězný gól si navíc připsal Jiří Hudler. Útočník Montrealu Tomáš Plekanec předvedl v sobotním utkání hokejové NHL s Edmontonem bodově nejvydařenější výkon v sezoně. Gólem a třemi asistencemi přispěl k výhře 5:1 a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Frolík zlomil bezbrankový stav na začátku prostředního dějství, když stál na konci krásné kombinace a po přihrávce T. J. Brodieho střílel do odkryté branky. Calgary drželo hubený náskok až do 56. minuty, ve které po přihrávce Jiřího Hudlera zvýšil vedení Sean Monahan a vzápětí se při powerplay prosadil Mikael Backlund.

Snaha Vancouveru byla následně odměněna čestným úspěchem, ale při další hře bez brankáře uzavřel gólový účet za asistence Frolíka Sam Bennett.

"Je to pro nás moc důležitá výhra. Potřebujeme hrát každý zápas, jako by byl poslední. Takhle nastavení musíme být až do konce sezony," dodal Frolík. Mezi náhradníky v týmu vítězů opět zůstal Jakub Nakládal, který stále čeká na premiérový start v soutěži.

Plekanec první hvězdou

Plekanec, který vstřelil desátou branku v sezoně, zároveň vyrovnal svoje ofenzivní maximum v NHL. Čtyři body zaznamenal posedmé, naposledy loni v lednu. Jednou asistencí se do statistik zapsal i jeho spoluhráč Tomáš Fleischmann.

"Byl to jeden z těch večerů, kdy se dotknete puku a skončí to v bráně," komentoval Plekanec vydařený zápas, ve kterém řídil teprve šestou výhru Montrealu z posledních 27 utkání. "Hráli jsme se sebevědomím, rychle jsme si vyměňovali puk a dali nějaké góly. Plně doufám, že je to začátek nějaké slušné vítězné série, kterou teď moc potřebujeme," podotkl český útočník. Jednou asistencí se do statistik zapsal i jeho spoluhráč Tomáš Fleischmann.

Davidové v Bostonu nahrávali

Přihrávku zaznamenali i oba čeští útočníci ve službách Bostonu, který udolal Buffalo 2:1 v prodloužení. David Krejčí zachytil v útočném pásmu špatnou rozehrávku a poslal puk Davidu Pastrňákovi, po jehož pasu zakončil Loui Eriksson do prázdné branky a otevřel skóre.

"Byl to jeden z nejsnadnějších gólů, jaké jsem dal. Pastrňák to provedl skvěle," pochválil českého mladíka Eriksson. Po vyrovnání hostů rozhodl v prodloužení z tresného střílení Brad Marchand.

Mrázek přidal další vítězství

Petr Mrázek podpořil 28 zákroky výhru Detroitu 5:1 nad New Yorkem Islanders. Český gólman přišel o čisté konto až v úvodu poslední třetiny. "Odehráli jsme skvělý zápas, už po čtyřiceti minutách jsme vedli 4:0. Pro mě se ale tím nic neměnilo. Je jedno, jaký je výsledek a zda vedete 1:0 nebo 4:0. Pořád se musíte soustředit, bojovat a nepovolit soupeři skórovat," řekl Mrázek.

Český gólman se s ostatními hráči musel vyrovnat i s nepříjemným zdržením, které oddálilo začátek poslední třetiny. Způsobil ho rolbař, kterému se do vozu zachytil kolík od branky a vytvořil na ledě rýhu. Oba soupeři si zhruba v polovině třetiny vyměnili strany, aby nebyl žádný tým zvýhodněn.

"Když mi bylo 14 let, v něčem podobném jsem si zlomil kotník, takže pro mě bylo děsivé vidět tu rýhu. Nechcete, aby se někdo zranil. Ale skvěle to spravili, ani jsem si jí pak nevšiml. Na hru to nemělo vliv," doplnil Dylan Larkin, autor jedné z branek Detroitu.

Petr Mrázek pochytal 28 střel hráčů NY IslandersFoto ČTK/AP

Jakub Voráček bodoval v šestém utkání za sebou, když si připsal asistenci u úvodní trefy Philadelphie. Flyers ale nakonec podlehli Rangers 2:3 po samostatných nájezdech.

Jaromír Jágr s Floridou vedl ještě v 50. minutě 2:0 nad Pittsburghem, který však strhujícím finišem průběh zápasu otočil a zvítězil 3:2 v prodloužení. O obrat se zasloužili Kris Letang a Sidney Crosby, kteří figurovali u všech branek. Crosby si v utkání navíc připsal 900. bod v kariéře jako desátý nejmladší hráč v historii soutěže.

Výsledky:

New Jersey - Washington 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 42. Blandisi, 48. Henrique - 33. Burakovsky, 55. Carey, rozhodující sam. nájezd Ovečkin. Střely na branku: 24:29. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Blandisi (New Jersey), 2. Kuzněcov (Washington), 3. Henrique (New Jersey).

Philadelphia - NY Rangers 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 28. Gostisbehere (Voráček), 46. White - 44. Kreider, 60. Yandle, rozhodující sam. nájezd Zuccarello. Střely na branku: 28:28. Diváci: 19.819. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello (NY Rangers), 2. Gostisbehere, 3. White (oba Philadelphia).

Montreal - Edmonton 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Branky: 8. Gallagher (Plekanec), 17. Eller (Fleischmann), 32. Plekanec, 39. Subban (Plekanec), 50. Gilbert (Plekanec) - 42. Pouliot. Střely na branku: 36:24. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Plekanec, 2. Scrivens, 3. Subban (všichni Montreal).

Detroit - NY Islanders 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
Branky: 15. Jurčo, 19. Quincey, 28. Green, 31. Tatar, 43. Larkin - 45. Tavares. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 29 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,6 procenta. Střely na branku: 20:29. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Richards, 3. Quincey (všichni Detroit).

Boston - Buffalo 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 13. Eriksson (Pastrňák, Krejčí), 63. Marchand  31. Reinhart. Střely na branku: 38:38. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Rask (oba Boston), 3. Lehner (Buffalo).

Ottawa - Toronto 6:1 (3:0, 1:0, 2:1)
Branky:
28. a 43. Lazar, 1. Smith, 5. Zibanejad, 8. Ryan, 41. Stone - 44. Parenteau. Střely na branku: 25:27. Diváci: 19.379. Hvězdy zápasu: 1. Lazar, 2. Karlsson, 3. Anderson (všichni Ottawa).

Florida - Pittsburgh 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 27. Jokinen, 50. Barkov - 55. a 62. Letang, 59. Crosby. Střely na branku: 44:35. Diváci: 20.295. Hvězdy zápasu: 1. Letang (Pittsburgh), 2. Jokinen (Florida), 3. Zatkoff (Pittsburgh).

St. Louis - Minnesota 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 23. Tarasenko, 30. Lehterä, 37. Stastny, 43. Brouwer - 39. Dumba. Střely na branku: 24:39. Diváci: 19.318. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Stastny, 3. Lehterä (všichni St. Louis).

Nashville - San Jose 6:2 (1:0, 2:1, 3:1)
Branky: 38. a 49. Arvidsson, 14. Neal, 27. Järnkrok, 47. Forsberg, 56. Weber - 36. Thornton, 54. Couture. Střely na branku: 30:30. Diváci: 17.192. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Forsberg, 3. Johansen (všichni Nashville).

Dallas - Chicago 1:5 (1:3, 0:2, 0:0)
Branky: 18. Seguin - 1. Seabrook, 17. Van Riemsdyk, 20. Hossa, 33. Anisimov, 38. Kane. Střely na branku: 37:26. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Anisimov, 2. Crawford, 3. Hjalmarsson (všichni Chicago).

Colorado - Winnipeg 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 6. Grigorenko, 35. Duchene - 23. a 31. Stafford, 19. Ladd, 50. Perreault. Střely na branku: 34:39. Diváci: 14.983. Hvězdy zápasu: 1. Stafford, 2. Perreault, 3. Ladd (všichni Winnipeg).

Vancouver - Calgary 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Branky:
59. Etem - 27. Frolík, 56. Monahan (Hudler), 58. Backlund, 60. Bennett (Frolík). Střely na branku: 35:30. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Hiller, 2. Backlund (oba Calgary), 3. Etem (Vancouver).

8. Anaheim 50 25 18 7 57
9. Minnesota 52 23 20 9 55