Krejčí, Hanzal a Jágr mířili přesně, první gól v NHL má Nosek

Autor: ČTK, mto
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

SOUHRN | Českým hokejisům se v úterý střelecky dařilo. Důležitou výhru v boji o play off trefil David Krejčí, jeho Boston porazil Nashville 4:1. Branku a nahrávku si proti Washingtonu připsal Martin Hanzal z Minnesoty, která ale přesto podlehla 4:5 v prodloužení. Góly Jaromíra Jágra z Floridy ani Tomáše Noska z Detroitu k bodům nepomohly.

Boston, který drží ve Východní konferenci poslední postupové místo do play off, zvýšil svůj náskok na rozdíl tří bodů před Tampou Bay. V duelu s Nashvillem ho ve čtrnácté minutě dostala do vedení 2:0 česká spolupráce. Krejčí si při přechodu do útočného pásma vyměnil kotouč s Pastrňákem a z pravého kruhu prostřelil Pekku Rinneho mezi betony. Predators ve třetí části snížili, ale domácí dvěma trefami odmítli další drama.

Start Krejčího byl přitom kvůli zdravotním problémům nejistý. Vynechal ranní rozbruslení a až před utkáním se rozhodl, že nastoupí. "Říkal jsem mu, že pokud potřebuje volno, ať si o něj zažádá. Ale zdá se, že nejde o nic vážného a neomezovalo ho to, protože hrál velmi dobře. Celá jeho formace si od začátku vytvářela šance a mohla dát více branek. A zároveň soupeři moc nedovolila. Jejich hra se mi líbila," ocenil trenér Bostonu Bruce Cassidy řadu Krejčího, který byl zvolen druhou hvězdou zápasu.

Jágrův gól přišel pozdě

Jágr patnáctou trefou v sezoně vykřesal 56 sekund před koncem pro Floridu ještě naději na bodový zisk. Pětačtyřicetiletý útočník stál na správném místě, když se k němu odrazila od tyče střela Keitha Yandlea, a pohodlně doklepl puk do prázdné branky. Skóre se už ale ve zbytku hrací doby nezměnilo a ztráta Panthers na Boston narostla po prohře 2:3 na devět bodů.

Hráči Floridy, které zbývá do konce základní části odehrát šest zápasů, přiznali, že utkání ztratili v úvodu. Už po 15 minutách si Toronto vypracovalo náskok 2:0, na kterém se podílel 35. trefou sezony i Auston Matthews a překonal klubový rekord Wendela Clarka v počtu branek vstřelených nováčkem. "Je pro mě velká pocta, že můžu být v jedné větě s chlapem, jako je Wendel Clark," uvedl Matthews, který do NHL vstoupil impozantními čtyřmi góly při debutu.

Hanzal pomohl Wild dvěma body

Po akcích Hanzala vstřelila Minnesota své první dvě branky zápasu. Po přihrávce českého útočníka zpoza branky vyrovnal Jason Pominville střelou z mezikruží na 1:1. Rodák z Písku v závěru druhé třetiny i skóroval, když z dorážky poslal puk přímo do růžku a snížil na 2:3. V dresu hostí ale zářil Alexandr Ovečkin, který figuroval u čtyř branek Washingtonu. Ruský útočník vstřelil tři branky v přesilovkách a na jednu přihrál. Dvakrát se prosadil T. J. Oshie, který rozhodl prodloužení v čase 61:52.

Gólová premiéra pro Noska

Nosek vstřelil premiérový gól v NHL při jedenáctém startu. Čtyřiadvacetiletý útočník byl první u puku, který se po nepřesné střele od modré čáry odrazil před branku, a doklepl ho do sítě. Pardubický rodák, který je centrem čtvrté formace Detroitu, zaznamenal trefou z 54. minuty za stavu 0:3 čestný úspěch Red Wings. Ti už nicméně mají jistotu, že poprvé po 25 sezonách budou chybět v play off.

"Už několikrát jsem byl blízko, ale v koncovce jsem si nepočínal příliš sebevědomě. A člověk musí věřit, to je důležité. To se teď stalo," uvedl Nosek, který se v minulém zápasu nevešel do sestavy, protože se uzdravil Darren Helm. Další příležitost ukázat se mu umožnilo zranění Lukea Glendeninga a na trenéra Jeffa Blashilla udělal dojem.

"Jeho první a dnešní zápas byly nejlepší, jaké tu odehrál. Vedl si velmi dobře. Je to vysoký, chytrý a zodpovědný hráč, který to umí i s pukem. Je silný na bruslích a to mu dovolí se pohybovat a udržet i v prostoru před brankou. Je šikovný," pochválil Noska kouč Detroitu.

Gudas se pral, Hertl konečně bodoval

Podruhé během čtyř dnů se pustil do bitky Radko Gudas. Nesmlouvavému bekovi se nelíbil střet Marka Borowieckého s jeho spoluhráčem Jordanem Wealem a vyzval protivníka na souboj, který ale trval jen krátce. Gudas v něm nakonec soupeře povalil zápasnickým chvatem na led a radovat se posléze mohl i z výhry Philadelphie, která právě zásluhou Weala porazila Ottawu 3:2 po samostatných nájezdech.

V penaltovém rozstřelu dostal důvěru Pavel Zacha, který si v základní hrací době připsal jednu asistenci. Český útočník ale v situaci, kdy musel proměnit, neuspěl a New Jersey prohrálo doma s Winnipegem 3:4. Dvanáct zápasů trvající bodový půst ukončil Tomáš Hertl a přihrávkou pomohl San Jose k výhře 5:4 v prodloužení nad New Yorkem Rangers.

Výsledky:

Boston - Nashville 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 3. Bergeron, 14. Krejčí (Pastrňák), 56. Acciari, 59. Backes - 52. Smith. Střely na branku: 31:25. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Krug, 2. Krejčí, 3. Acciari (všichni Boston).

Philadelphia - Ottawa 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 55. a rozhodující sam. nájezd Weal, 19. Schenn - 17. Karlsson, 53. Turris. Střely na branku: 35:28. Diváci: 19.706. Hvězdy zápasu: 1. Weal (Philadelphia), 2. Turris (Ottawa), 3. Schenn (Philadelphia).

Carolina - Detroit 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 11. Stempniak, 16. Nordström, 34. Staal, 58. Lindholm - 54. Nosek. Střely na branku: 32:22. Diváci: 9427. Hvězdy zápasu: 1. Staal, 2. Faulk, 3. Nordström (všichni Carolina).

Columbus - Buffalo 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Branky: 15. Quincey, 18. Atkinson, 59. Saad - 31. Rodrigues. Střely na branku: 29:42. Diváci: 14.533. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Quincey, 3. Savard (všichni Columbus).

New Jersey - Winnipeg 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 9. Bennett (Zacha), 13. Hall, 36. Noesen - 1. Ehlers, 37. Wheeler, 43. Armia, rozhodující sam. nájezd Laine. Střely na branku: 23:36. Diváci: 12.315. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Wheeler (oba Winnipeg), 3. Hall (New Jersey).

Toronto - Florida 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky: 12. Matthews, 15. Komarov, 44. Hyman - 36. Smith, 60. Jágr. Střely na branku: 25:27. Diváci: 19.278. 1. Matthews, 2. Hyman, 3. McElhinney (všichni Toronto).

Montreal - Dallas 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky: 36. Pacioretty, 44. Gallagher, 54. Lehkonen, 58. Radulov - 2. McKenzie. Střely na branku: 36:28. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Gallagher, 3. Markov (všichni Montreal).

Minnesota - Washington 4:5 v prodl. (0:1, 2:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 23. Pominville (Hanzal), 36. Hanzal, 56. Spurgeon, 60. Staal - 28., 33. a 53. Ovečkin, 12. a 62. Oshie. Střely na branku: 30:20. Diváci: 19.188. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Spurgeon (Minnesota).

Edmonton - Los Angeles 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 15. McDavid, 28. Gryba - 18. Iginla. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Talbot (Edmonton), 2. Quick (Los Angeles), 3. Nugent-Hopkins (Edmonton).

Vancouver - Anaheim 1:4 (0:3, 0:1, 1:0)
Branky: 43. Boeser - 1. Perry, 2. Eaves, 20. Ritchie, 24. Montour. Střely na branku: 35:39. Diváci: 18.262. Hvězdy zápasu: 1. Eaves, 2. Vermette (oba Anaheim), 3. Boeser (Vancouver).

San Jose - NY Rangers 5:4 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 32. a 58. Tierney, 2. Hansen (Hertl), 19. Karlsson, 64. Burns - 14. a 45. Miller, 40. Stepan, 42. Fast. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. Tierney (oba San Jose), 3. Miller (NY Rangers).