Voráček zazářil proti Washingtonu, trefili se i Sobotka s Kämpfem

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | Jakub Voráček a obránce Radko Gudas dvěma body a brankář Petr Mrázek 25 zákroky přispěli v nedělním utkání NHL k výhře hokejistů Philadelphie 6:3 nad Washingtonem. Za hosty asistoval útočník Jakub Vrána. Forvard Vladimír Sobotka se gólem podílel na triumfu St. Louis v Chicagu 5:4 v prodloužení. Domácím nestačila ani branka Davida Kämpfa a hattrick Alexe DeBrincata.

Ve Filadelfii začaly góly padat až ve druhé třetině. Na úvodní trefu Flyers odpověděl kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin a 601. brankou dorovnal na 19. místě historického pořadí Fina Jariho Kurriho. V 39. minutě Voráček zachytil špatnou rozehrávku Michala Kempného a pohotovou přihrávkou našel mezi kruhy volného Oskara Lindbloma, který v 21 letech vstřelil premiérový gól v NHL. Voráčkovým maximem dosud bylo 59 nahrávek v ročníku 2014/15.

Gudas poté dvěma asistencemi na přelomu druhé a třetí třetiny pomohl k tříbrankovému náskoku Flyers. Capitals snížili v 51. minutě po přečíslení dvou na jednoho, které útočník Jakub Vrána vyřešil gólovou přihrávkou na Chandlera Stephensona. Ale Wayne Simmonds druhým zásahem večera znovu zvýšil na rozdíl tří branek, a poté co se hosté ještě jednou prosadili, Voráček při power play uzavřel skóre.

Kladenský rodák se gólově prosadil podruhé za sebou a bodoval v šestém z posledních sedmi duelů. Kempný si ze souboje odnesl dva záporné body do statistiky plus/minus, další český zadák Capitals Jakub Jeřábek dokonce tři.

Pensylvánské mužstvo si po druhém víkendovém vítězství upevnilo třetí pozici v Metropolitní divizi o dva body před Columbusem a k vedoucímu Washingtonu se přiblížilo na čtyři body. "Strašně jsme potřebovali ty dva body a taky jsme podle toho hráli," řekl Simmonds, zvolený po Lindblomovi druhou hvězdou večera. "V této fázi už jsou to v podstatě všechno zápasy play off," konstatoval trenér Flyers Dave Hakstol.

Třiadvacetiletý Kämpf dvě vteřiny před koncem druhé třetiny poslal Chicago do vedení 3:2. Útočník Vinnie Hinostroza zpoza brankové čáry přihrál před branku Kämpfovi, který dotlačil puk za záda gólmana Jakea Allena. St. Louis vyrovnalo až v 56. minutě zásluhou Sobotky. Střední útočník Kyle Brodziak poslal odražený puk od mantinelu před brankoviště Chicaga, odkud ho Sobotka z podřepu dorazil do sítě.

Dvacetiletý DeBrincat vzápětí završil třetí hattrick v ročníku, kterým vytvořil nováčkovský rekord klubu. Blues se ale opět vrátili do hry a v nastaveném čase získali bod navíc. Díky čtvrté výhře z pěti duelů ztrácí St. Louis bod na Los Angeles, které drží v Západní konferenci druhou divokou kartu zajišťující účast v play off.

Další dva čeští hráči asistencí nezabránili prohrám svých mužstev. Útočník Martin Frk byl u jediné branky Detroitu, který podlehl Coloradu 1:5. Centr Radek Faksa z Dallasu zase přihlížel prohře 2:4 ve Winnipegu, za který dvakrát skóroval kanonýr Patrik Laine a v čele tabulky střelců udržel se 43 góly krok s Ovečkinem. Devatenáctiletý Fin bodoval v 15. zápase v řadě a za tu dobu zaznamenal 26 bodů za 18 branek a osm přihrávek. V současnosti drží nejdelší sérii ze všech hráčů a zároveň nejdelší bodovou šňůru teenagera v historii NHL.

"Sleduju jen postavení týmu v tabulce. Ale pořadí kanonýrů vypadá dobře. Jak už jsem řekl, nechci se dělit o čelo, chci být první. Pokusím se o to v příštím utkání," prohlásil sebevědomě Laine. Kapitán Jets Blake Wheeler přidal ke gólu i 61. nahrávku a drží se v pořadí nahrávačů před Voráčkem.

Tampa Bay se po Nashvillu stala druhým týmem, který se s předstihem kvalifikoval do vyřazovacích bojů. Nejlepší celek Východní konference porazil Edmonton 3:1 i díky dvěma gólům Nikity Kučerova, který je s 93 body nejproduktivnějším hráčem v lize.

Útočník William Karlsson zařídil čistým hattrickem během osmi minut a 23 vteřin druhé třetiny vítězství Vegas 4:0 nad Calgary. Pětadvacetiletý Švéd vsítil podruhé v ročníku tři branky v jednom utkání a s 39 góly se vyšplhal na čtvrtou příčku mezi kanonýry.

NHL:

Colorado - Detroit 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky: 32. a 48. MacKinnon, 4. Landeskog, 15. Comeau, 57. Barrie - 33. Abdelkader (Frk). Střely na branku: 31:38. Diváci: 18.032. Hvězdy utkání: 1. MacKinnon, 2. Varlamov, 3. Landeskog (všichni Colorado).

Vegas - Calgary 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)
Branky: 27., 34. a 35. W. Karlsson, 26. C. Miller. Střely na branku: 31:42. Diváci: 18.075. Hvězdy utkání: 1. M.-A. Fleury, 2. W. Karlsson, 3. C. Miller (všichni Vegas).

Tampa Bay - Edmonton 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 23. a 52. Kučerov, 16. Hedman - 1. Rattie. Střely na branku: 40:30. Diváci: 19.092. Hvězdy utkání: 1. Domingue, 2. Kučerov, 3. Hedman (všichni Tampa Bay).

Anaheim - New Jersey 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Branky: 2. Getzlaf, 7. Silfverberg, 48. Montour, 51. Rakell - 31. Palmieri, 51. Maroon. Střely na branku: 36:17. Diváci: 16.401. Hvězdy utkání: 1. Rakell, 2. Getzlaf, 3. H. Lindholm (všichni Anaheim).

Philadelphia - Washington 6:3 (0:0, 3:1, 3:2)
Branky: 42. a 55. Simmonds (na první Gudas), 23. Gostisbehere, 39. Lindblom (Voráček), 40. Provorov (Gudas), 60. Voráček - 36. Ovečkin, 51. Stephenson (Vrána), 57. J. Carlson. Střely na branku: 35:28. Brankář Petr Mrázek (Philadelphie) odchytal celý zápas, inkasoval třikrát z 28 střel a úspěšnost zákroků měl 89,3 procenta. Diváci: 19.687. Hvězdy utkání: 1. Lindblom, 2. Simmonds, 3. Gostisbehere (všichni Philadelphie).

Chicago - St. Louis 4:5 v prodl. (2:0, 1:2, 1:2 - 0:1)
Branky: 14., 20. a 57. DeBrincat, 40. Kämpf - 23. A. Steen, 26. Vince Dunn, 56. Sobotka, 59. Pietrangelo, 64. P. Berglund. Střely na branku: 30:41. Diváci: 21.687. Hvězdy utkání: 1. DeBrincat (Chicago), 2. Pietrangelo, 3. Vince Dunn (oba St. Louis).

Winnipeg - Dallas 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 20. a 27. Laine, 23. Chiarot, 59. Wheeler - 22. Janmark (Faksa), 28. Jamie Benn. Střely na branku: 24:30. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Laine, 2. Byfuglien (oba Winnipeg), 3. Jamie Benn (Dallas).

NY Islanders - Carolina 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
Branky: 33. a 49. Lee, 31. Josh Bailey - 3. Slavin, 5. Stempniak, 35. V. Rask, 54. T. van Riemsdyk. Střely na branku: 29:39. Diváci: 10.688. Hvězdy utkání: 1. V. Rask, 2. Slavin (oba Carolina), 3. Lee (NY Islanders).

Hokejisté Philadelphie porazili Washington 6:3.