Pavel Bárta
Premium
21. září 2023 • 18:00

Divný kocour Bowman (90) kočíroval vítěze. Do NHL přivedl prvního Čecha

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Mladá Boleslav 2:0. Rozhodla Holešova kapitánská hlavička
Patera v akci! Český brankář ve svém prvním zápase sezony vychytal Vegas výhru nad krajany ze San Jose
VŠECHNA VIDEA ZDE

Když byl ještě junior, soupeř ho při zápase trefil do hlavy a způsobil mu frakturu lebky. Úraz ukončil jeho hráčskou kariéru a nastartoval jinou. Mnohem zářivější. Scotty Bowman získal jako trenér devětkrát Stanley Cup a je nejúspěšnějším koučem v historii NHL a jedním z největších v profesionálním sportu vůbec. V pondělí se dožil 90 let. Hokeje pořád nemá dost.Narozeniny oslavil, jak se dalo očekávat. Z hlediště haly v Buffalu sledoval zápasy turnaje nadějí šesti týmů NHL. „Podívám se na pár utkání a pak si s manželkou zajdeme na dobrou večeři,“ řekl novinářům. Oficiálně skončil s hokejem loni v červenci, kdy po 62 letech v branži odstoupil z pozice poradce Chicago Blackhawks. Ale na zápasy chodí pořád. V sezoně vidí většinu duelů Tampy Bay, kam to má nejblíž ze svého zimního sídla na Floridě.

Narodil se 18. září 1933 na montrealském předměstí Verdun. Ale jako kluk fandil Bostonu a jeho prvním idolem se stal Bill Cowley, útočník Bruins. Sám musel v 19 letech skončit poté, co ho Jean-Guy Talbot praštil holí do hlavy a způsobil mu vážné zranění.

Helmy se ještě nenosily, Bowman zůstal v bezvědomí ležet na ledě. V nemocnici mu voperovali do hlavy kovovou destičku. Pochybovači občas příběh zlehčují, Bowman by to prý jako hokejista stejně nikam nedotáhl. Nicméně od poloviny 50. let se věnoval skautingu a pak začal trénovat.

V NHL prošel šesti kluby. Čtyři z nich dovedl coby kouč ke Stanley Cupu. Začínal v ročníku 1967/68 v St. Louis Blues, tehdy jednom ze šesti nových týmů ligy. Třikrát po sobě s nimi došel do finále play off. Následoval Montreal, s nímž triumfoval v roce 1973 a čtyřikrát v řadě v letech 1976 až 1979. Následovaly Buffalo, Pittsburgh, s nímž získal Pohár v roce 1992, a pak Detroit, který dovedl na vrchol třikrát – v letech 1997, 1998 a 2002.

Dalších pět titulů přidal v jiných funkcích, z toho třikrát v Chicagu, kde končil.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud