Sobotka odstartoval obrat Blues, řádil Crosby

Český hokejista Vladimír Sobotka odstartoval gólem v úterním utkání NHL obrat St. Louis, které porazilo obhájce Stanleyova poháru Chicago 3:1. Třiadvacetiletý útočník, jenž vyrovnal v prostřední části na 1:1 tvrdou ranou od levého hrazení, byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
St. Louis si připsalo čtvrtou výhru po sobě. Během této série Sobotka vždy bodoval, když zaznamenal dvě trefy a tři přihrávky.
V brance St. Louis dostal překvapivě přednost Ty Conklin před slovenským brankářem Jaroslavem Halákem, který v předchozím utkání vychytal čisté konto. Navíc Conklin v posledním vzájemném duelu s Chicagem inkasoval sedm branek z 24 střel.
"Bylo hezké, že jsem proti nim dostal druhou šanci. Když mi trenér oznámil nominaci, nemohl jsem tomu uvěřit. Ptal jsem se ho: Říkal jsi, že budu chytat? Musel jsem se zeptat, protože jsem byl opravdu překvapený," uvedl Conklin, který v utkání zneškodnil 25 z 26 střel. Chicagu se sice do sestavy vrátil Patrick Kane, ale pro změnu z ní v první třetině kvůli zranění vypadl Jonathan Toews.
Rekordní série Crosbyho pokračuje, zničil Pavelce
Pittsburský útočník Sidney Crosby prodloužil nejdelší bodovou sérii v NHL od sezony 1992/93. Suverénní lídr soutěže produktivity bodoval ve 25. utkání v řadě, když v zápase s Atlantou vylepšil své statistiky o další dvě branky a dvě asistence a byl hlavním strůjcem výhry 6:3. Všech šest branek inkasoval český gólman Ondřej Pavelec, který s Penguins prohrál i sedmý zápas v kariéře.
"Neřeknu vám žádné tajemství, když povím, že je (Crosby) nejlepší a musíte proti němu předvést maximální výkon. A to se nám nepovedlo, vybrali jsme si slabší den. Příště musíme být lépe připraveni," prohlásil Pavelec.
Atlanta vedla 1:0 a 2:1, pokaždé ale ještě v první třetině vyrovnal Crosby. V prostředním dějství otočil Pittsburgh skóre gólem v oslabení. "To bylo zlomové. Po té brance už na ledě existovalo pouze jedno mužstvo," dodal Pavelec.
Neuvirth seděl na střídačce
Další český gólman Michal Neuvirth do hry nezasáhl. Trenér Washingtonu Bruce Boudreau nominoval Semjona Varlamova a ruský brankář dovedl tým k výhře 3:0 nad Montrealem. Pro hokejisty Capitals to byla malá satisfakce za loňské play off, do kterého vstupovali jako nejlepší tým soutěže, ale Canadiens je už v prvním kole vyřadili.
Montreal ve dvou utkáních po vánočních svátcích vstřelil jen jeden gól, přičemž Varlamova v utkání příliš neprověřil.
"Po prvním inkasovaném gólu v první třetině jsme se začali nutit do věcí, které nám nejsou vlastní. Nedrželi jsme se našeho herního systému, nehráli jsme jako tým. Někteří z nás hráli individualisticky a celý zápas jsme se s tím nesrovnali," řekl Tomáš Plekanec, nejproduktivnější hráč kanadského týmu.
Kaberle s Kubinou dvakrát asistovali
Mnoho společného měly zápasy Toronta s Carolinou a Tampy Bay s Bostonem, které skončily vítězstvím hostů 4:3. Domácí vždy vyrovnali jednogólovou ztrátu i s přispěním dvou asistencí českých obránců.
Za Toronto zaznamenal dvě přihrávky Tomáš Kaberle, v dresu Tampy Bay zase Pavel Kubina. Soupeři ale dokázali reagovat a poslední úder si schovali do závěrečných minut.
O výhře Caroliny rozhodl v 55. minutě Patrick Dwyer, Boston strhl vítězství na svou stranu necelých dvacet sekund před koncem třetí třetiny díky brance Marka Recchiho.
"Kdykoli nás dohnali, nedovolili jsme, aby z toho těžili. Do dalšího střídání jsme se pustili s ještě větší vervou a přidali jsme důležité branky v klíčových momentech," uvedl brankář Bostonu Tim Thomas.
Uzdravený útočník Aleš Hemský, který chyběl Edmontonu v předchozích deseti utkáních kvůli problémům s třísly, si připsal asistenci u úvodní branky zápasu s Buffalem.
V dalším průběhu ale byli efektivnější hosté, kteří zvítězili 4:2. Poprvé se v NHL mezi střelce zapsal obránce Mike Weber, který se gólově prosadil dokonce dvakrát. Brankář Ryan Miller zaznamenal 200. výhru v soutěži.
NHL, výsledky nočních zápasů:
Toronto - Carolina 3:4 (2:3, 1:0, 0:1)
Branky: 12. a 16. Kessel (na první Kaberle), 29. Grabovskij (Kaberle) - 15. a 20. E. Staal, 8. Skinner, 55. Dwyer. Střely na branku: 37:27. Diváci: 19.309.
Pittsburgh - Atlanta 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Branky: 11. a 19. Crosby, 32. Adams, 41. Kunitz, 53. Letestu, 57. Cooke (Z. Michálek) - 1. E. Kane, 16. Byfuglien, 57. Boulton. Střely na branku: 36:34. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval 6 branek z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 18.322.
Washington - Montreal 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 17. Beagle, 20. M. Green, 60. Ovečkin. Střely na branku: 30:25. Diváci: 18.398.
Tampa Bay - Boston 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 8. Stamkos, 35. Lecavalier (Kubina), 51. St. Louis (Kubina) - 1. Ryder, 24. Kampfer, 43. Marchand, 60. Recchi. Střely na branku: 34:29. Diváci: 20.204.
St. Louis - Chicago 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 25. Sobotka, 44. Boyes, 55. Winchester - 19. Dowell. Střely na branku: 43:26. Diváci: 19.150.
Nashville - Dallas 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 39. a 41. C. Wilson - 25. Ott, 42. Eriksson, 49. Fistric, 51. Barch. Střely na branku: 46:25. Diváci: 17.113.
Edmonton - Buffalo 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky: 2. Penner (Hemský), 47. R. Jones - 24. a 60. M. Weber, 18. Adam, 43. Hecht. Střely na branku: 31:21. Diváci: 16.839.
Phoenix - Anaheim 1:3 (0:3, 1:0, 0:0)
Branky: 36. Doan - 5. Sbisa, 9. Lupul, 16. Perry. Střely na branku: 32:24. Diváci: 14.032.
Vancouver - Philadelphia 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Branky: 21. a 26. Kesler, 16. Malhotra, 23. D. Sedin, 41. Hansen, 48. Tambellini - 24. Briere, 54. J. Carter. Střely na branku: 49:37. Diváci: 18.860.