Legendární Bóža Modrý byl uveden do Síně slávy

Dcery legendárního českého brankáře Bohumila Modrého Alena (vlevo) a Blanka převzaly z rukou prezidenta federace Reného Fasela (vlevo) plaketu za jejich otce, který byl in memoriam uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF)
Dcery legendárního českého brankáře Bohumila Modrého Alena (vlevo) a Blanka převzaly z rukou prezidenta federace Reného Fasela (vlevo) plaketu za jejich otce, který byl in memoriam uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF)Zdroj: ČTK
ČTK
MS 2011
Začít diskusi (0)

Legendární český brankář Bohumil Modrý a slovenský útočník Ladislav Troják byli dnes při slavnostním ceremoniálu na mistrovství světa v Bratislavě in memoriam uvedeni do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF).

Dalšími oceněnými v hráčské kategorii byli švédský útočník Tord Lundström, rumunský forvard Doru Tureanu a útočnice Karyn Byeová z USA.

V kategorii zakladatelů se zařadil do vybrané společnosti finský kouč Kalevi Numminen. Cenu Paula Loicqa za přínos mezinárodnímu hokeji obdržel Jurij Koroljov z Ruska. Za Modrého převzaly ocenění jeho dcery, které žijí ve Vídni.

Modrý v letech 1947 a 1949 pomohl Československu k titulu mistrů světa, předtím v roce 1938 získal bronz. V národním týmu posbíral kompletní sadu medailí, protože má stříbro z olympijských her ve Svatém Mořici v roce 1948. Byl považován za nejlepšího evropského brankáře v období před druhou světovou válkou a také po ní.

Modrý, za nějž cenu převzaly dcery Alena a Blanka, celkem reprezentoval v 71 zápasech. Na pěti světových šampionátech měl ze 35 utkání průměr 1,27 inkasované branky na zápas, na olympiádě obdržel v průměru dvě branky na utkání. V domácí lize vychytal Modrý klubu LTC Praha šest titulů.

V březnu roku 1950 byl Modrý v tajném politicky vykonstruovaném procesu společně s dalšími reprezentačními spoluhráči zatčen a následně odsouzen k 15 letům vězení. Na jaře 1955 byl propuštěn a o osm let později na následky krutého věznění, při kterém byl nucen k práci při těžbě uranové rudy, zemřel ve věku 46 let.

Troják byl prvním slovenským hokejistou, který reprezentoval Československo na mezinárodní scéně. Košický rodák se v roce 1947 v Praze stal také jako první Slovák mistrem světa.

Nasbíral 75 reprezentačních startů, ve 32 utkáních na mistrovství světa vstřelil 17 branek, na olympiádě dal v 16 duelech celkem pět gólů. Pětkrát se radoval ze zisku ligového titulu, stejně jako Modrý v LTC Praha.

Troják tragicky zahynul v roce 1948 v pouhých 34 letech společně s dalšími pěti reprezentačními hokejisty při letecké havárii nad kanálem La Manche.

Reprezentační tým tehdy zahraničním zájezdem do Francie a Velké Británie začínal přípravu na MS 1949. Při přesunu z Francie do Británie se však výprava musela rozdělit a šestice hokejistů včetně Trojáka již do Londýna nikdy nedorazila.

Síň slávy IIHF, která je součástí hokejové Síně slávy v Torontu, byla otevřena v roce 1997 a čítá zatím 178 hokejových osobností z 23 zemí. Mezi členy je včetně Modrého také 21 Čechů.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů