Vstávali jste ve čtvrtek ve tři ráno, abyste viděli poslední zápas českých juniorů na mistrovství světa? Abyste naposledy mohli hltat umění Petra Mrázka a jeho party v souboji o páté místo proti Slovensku? Mohli jste jít zase spát... Utkání nebylo v nabídce kanadského výrobce přenosu a ČT za něj zvlášť platit nechtěla. Udělala to jen slovenská STV.
Biatlon a dakarská rally, to byla náplň programu na ČT4 ve čtvrtek brzy ráno. Kdo čekal zápas Česko-Slovensko z kanadského šampionátu hokejistů do dvaceti let, zůstal zklamaný. Poslední vystoupení úspěšného týmu, který o medaile připravilo prodloužení čtvrtfinálové partie, Česká televize od svých kanadských kolegů nepořídila.
„Měli jsme o něj během středy zájem, ale přenos toho utkání ani nebyl v původní nabídce. Místní televize neměla povinnost vyrábět všechny zápasy,“ vysvětlil Michal Dusík, který spolu s Milanem Antošem komentoval všechna vystoupení českých juniorů.
Přesto, slovenská STV do svého programu narychlo tento duel zařadila. Jak to, že jí se podařilo ho sehnat a Čechům ne?
„Ve středu jsme se ptali, zda je ten zápas na trhu a bylo nám řečeno, že není, že se nevyrábí. Tím to pro nás skončilo. Museli bychom platit celou výrobu,“ popsal snahu ČT Jiří Ponikelský, výkonný ředitel sportovního programu. „Také jsem se ve čtvrtek dozvěděl, že Slováci utkání nakonec vysílali, ale upřímně – platit výrobu utkání v Kanadě? To bohužel...“
Slováci evidentně investovat neváhali. Kolik zhruba? „Nepovím vám to konkrétně, ale jde o statisícové částky. Nás už samotné vysílání šampionátu stálo strašně moc peněz, nebyla to samozřejmost. Zápas o páté místo znamenal pro hokejisty úspěch, mrzí mě, že jsme to nevysílali, musíme se ale na vše dívat realisticky,“ dodal Ponikelský.
Přesto, své diváky by si přenos jistě našel. I přes vysílací časy jako byla silvestrovská noc nebo starty utkání v brzkých ranních hodinách si fanoušci televizi zapnuli. „Přesná čísla sledovanosti si nepamatuju. Rozhodně nebyla nijak vysoká, jako třeba při extralize, ale i přes ty špatné časy jsme diváky měli,“ uznal Ponikelský.
„Mám zajímavé ohlasy z hokejového hnutí, že na to spousta lidí koukala, že dokonce vstávali v noci a další to sledovali v reprízách. To potěší,“ přidal Dusík. Jeho hlas vás každopádně provede finálovou bitvou Ruska a Švédska dnes v noci. Začíná se ve 2.00.