3. ledna 2023 • 00:45

MS U20: Slováci dlouho trápili Kanadu, Američané nasázeli jedenáct gólů

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Švédští hokejisté vyhráli ve čtvrtfinále mistrovství světa dvacítek v kanadském Monctonu nad Finskem 3:2 a jako obhájci bronzu ze srpnového šampionátu v Edmontonu se mohou těšit opět na boj o medaile. V čase 58:55 o tom rozhodl ve vlastním oslabení Victor Stjernborg. Úřadující vicemistři Finové chybí v semifinále poprvé od roku 2018. Roli jasných favoritů splnili hokejisté Spojených států amerických, kteří rozdrtili Německo 11:1. Nejtěsnějším postupujícím je Kanada, která udolala Slováky 4:3 v prodloužení po další brance Connora Bedarda.

Hokejisté domácí Kanady vyřadili ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let v Halifaxu Slovensko po vítězství 4:3 až v prodloužení. O postupu obhájce titulu z loňského srpna z Edmontonu rozhodl v čase 65:17 sedmnáctiletý útočník Connor Bedard, který v utkání dvěma brankami a jednou asistencí vylepšil svou bilanci na 21 bodů za osm tref a 13 přihrávek z pěti utkání.

Bedard, který je favoritem letošního draftu NHL, tak vyrovnal na jednom turnaji juniorského MS výkon českého útočníka Roberta Reichla. Ten v roce 1990 ještě v dresu Československa nasbíral rovněž 21 bodů za 11 branek a 10 asistencí.

Více bodů si připsali už jen tři hráči. Rekordmanem je s 31 body za sedm branek a 24 asistencí ze sedmi utkání z roku 1993 Švéd Peter Forsberg. Následují s 24 body jeho krajan Markus Näslund (13+11; také v roce 1993) a Fin Raimo Helminen (11+13; 1984).

Finové se ujali vedení ve 4. minutě, kdy se z dorážky po střele Joakima Kemella prosadil Oliver Kapanen. Ještě v první třetině odpověděl Leo Carlsson, který za gólmana Janiho Lampinena usměrnil přihrávku Ludviga Janssona.

Náskok Finsku vrátil v 45. minutě Niku Huuhtanen, Carla Lindboma překonal střelou z pravého kruhu. V čase 56:36 se podruhé v utkání prosadil Carlsson, když dorazil puk po střele Filipa Bystedta. První dnešní čtvrtfinále rozhodl Stjernborg. Obral o puk Aleksiho Heimosalmiho a z úniku prostřelil Lampinena mezi betony.

Američané, kteří před dvěma roky v Edmontonu získali zlato, jsou v semifinále podruhé za poslední čtyři turnaje. Na čtvrtfinálové kanonádě pro Němcům se podílel pěti body za pět asistencí obránce Ryan Ufko. Hattrick a jednu přihrávku zaznamenal Logan Cooley.

V prvním zápase o udržení porazili Lotyši v Halifaxu Rakušany 5:2 a potřebují ještě jednu výhru, aby setrvali mez elitou. Třemi body za gól a dvě asistence se na tom podílel Bogdans Hodass a dvakrát skóroval Emils Veckaktinš.

MS hokejistů do 20 let v Halifaxu a Monctonu (Kanada):

Čtvrtfinále:
Finsko - Švédsko 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 4. O. Kapanen (Kemell, Koivunen), 45. Huuhtanen (Miettinen) - 17. L. Carlsson (Jansson, Bystedt), 57. L. Carlsson (Bystedt, Wagner), 59. Stjernborg. Rozhodčí: Hamilton (Kan.), Tscherrig (Švýc.) - Wyonzek (Kan.), Grillo (USA). Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7263.

Česko - Švýcarsko 9:1 (Více ZDE>>>)

USA - Německo 11:1 (3:0, 5:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 4. Cooley (Ufko, J. Snuggerud), 8. J. Snuggerud (Ufko, Lucius), 9. Savage (Ufko, Peart), 30. J. Blake (Lucius, McGroarty), 32. Cooley (Ufko, Peart), 32. Gauthier (Mittelstadt), 36. Savage (Brindley, Mittelstadt), 38. Gauthier (J. Snuggerud, Cooley), 45. Connors (Duke, Hutson), 47. Cooley (Gauthier, Mittelstadt), 49. Duke (Ufko, Boucher) - 57. Hauf. Rozhodčí: Harnebring (Švéd.), Hronský (SR) - Knox (Kan.), Konc (SR). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 7262.

Kanada - Slovensko 4:3 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky:7. Bedard (Stankoven), 26. Guenther (Othmann, Bedard), 29. Ostapchuk (Dean, Gaucher), 66. Bedard - 27. L. Nemec (Š. Nemec, Petrovský), 34. Bačo (Repčík, Nátny), 52. L. Nemec (Mešár, Groch). Rozhodčí: Iwert (Něm.), Šindel - Klouček (oba ČR), Waleski (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 10.349.

O udržení - 1. zápas:
Lotyšsko - Rakousko 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 17. Ločmelis (G. Ozolinš, M. Lavinš), 38. Veckaktinš (Ravinskis, Hodass), 49. Veckaktinš (Simanovičs), 52. Vilmanis (Veinbergs, Hodass), 59. Hodass (Fenenko) - 6. Auer (Scherzer, Sablattnig), 18. Rohrer (Scherzer, Auer). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Schlittenhardt (USA) - Hautamäki (Fin.), Oliver (Kan.). Vyloučení: 3:3, navíc van Ee (Rak.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 4879.

0

Mistrovství světa v hokeji ONLINE

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.