Historie devíti domácích MS: Češi skončili jen jednou bez medaile | iSport.cz
1. května 2015 • 11:30

Historie devíti domácích MS: Češi skončili jen jednou bez medaile

Autor: iSport.cz
 • Národnímu týmu se na domácích světových šampionátech daří. Jak to bude na tom jubilejním desátém? Národnímu týmu se na domácích světových šampionátech daří. Jak to bude na tom jubilejním desátém?FOTO: Jaroslav Legner (Sport)

  Devětkrát se konal světový šampionát v ledním hokeji na území Česka a Československa. A až na jednu výjimku se domácí hokejisté pokaždé mohli radovat ze zisku cenného kovu. Třikrát vybojovali českoslovenští hokejisté zlato, jednou stříbro a čtyřikrát bronz. V jediném případě odešli bez medaile. Stalo se to na zatím posledním světovém šampionátu konaném na domácím ledě v Praze před 11 lety. Podívejte se na historii všech devíti světových šampionátů konaných se na území České/Československé republiky.

 • Mistrovství světa v roce 1933

   

  Mistrovství světa v roce 1993

  1933 BRONZ

  1. USA
  2. Kanada
  3. Československo

   + Teprve druhá medaile národního týmu v historii, první od bronzu z roku 1920.

  + Utkání o 3. místo s Rakouskem rozhodl na konci druhého prodloužení dvěma góly Josef Maleček, postava Jágrova věhlasu v meziválečném období a nejlepší střelec turnaje s 10 trefami.

  + Kanada se vůbec poprvé nestala světovým šampionem, ve finále podlehla 1:2 v prodloužení americkým rivalům, reprezentovaným výběrem Massachusetts Rangers.

  + Teprve tři měsíce otevřený stadion na Štvanici za 9 dní přilákal přes 100 tisíc návštěvníků.

 • Mistrovství světa v roce 1938

  Mistrovství světa v roce 1938

   1938 BRONZ

  1. USA
  2. Kanada
  3. Československo 

  + Teprve druhá medaile národního týmu v historii, první od bronzu z roku 1920.

  + Utkání o 3. místo s Rakouskem rozhodl na konci druhého prodloužení dvěma góly Josef Maleček, postava Jágrova věhlasu v meziválečném období a nejlepší střelec turnaje s 10 trefami.

  + Kanada se vůbec poprvé nestala světovým šampionem, ve finále podlehla 1:2 v prodloužení americkým rivalům, reprezentovaným výběrem Massachusetts Rangers.

  + Teprve tři měsíce otevřený stadion na Štvanici za 9 dní přilákal přes 100 tisíc návštěvníků. 

 • Mistrovství světa v roce 1947

  Mistrovství světa v roce 1947

   1947 ZLATO

  1. Československo
  2. Švédsko
  3. Rakousko 

  + První poválečný šampionát se měl původně konat v Londýně, ten ale podstoupil pořadatelská práva Praze. Poprvé chyběla Kanada.

  + Šokující obrat v závěru turnaje: původně měla rozhodnout bitva neporažených Čechoslováků se Švédy, domácímu týmu by stačila ke zlatu i remíza, ale prohrál 1:2 a ztratil naděje. Jenže v poslední den Švédsko zkolabovalo 1:2 s Rakušany, jež předtím Čechoslováci rozdrtili 13:5. Cesta k historickému titulu se rozevřela triumfem 6:1 nad Američany.

  + Hvězdou turnaje byl útočník Vladimír Zábrodský, nejlepší střelec s 29 zásahy. 

 • Mistrovství světa v roce 1959

  Mistrovství světa v roce 1959

  1959 BRONZ

  1. Kanada
  2. SSSR
  3. Československo

  + Naposledy se bojovalo o světové medaile na Štvanici, hrálo se i v Bratislavě, Brně, Ostravě, Plzni, Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně.

  + Poprvé se lidé mimo stadiony nespoléhali jenom na rozhlas, objevily se televizní přenosy.

  + Podle rozhodnutí svazu měl vést reprezentaci trenér ligového šampiona, jímž byl očekáván Vladimír Bouzek z RH Brno, ale překvapilo Kladno, proto se jím stal Vlastimil Sýkora.

  + Bronzovou medaili pojistil střelou na 5:3 do opuštěné kanadské branky Miroslav Vlach, obránce

  Karel Gut si připsal 100. reprezentační start, jako druhý v dějinách po Josefu Malečkovi.

 • Mistrovství světa v roce 1972

  Mistrovství světa v roce 1972

  1972 ZLATO

  1. Československo
  2. SSSR
  3. Švédsko

  + Po 23 letech znovu československé zlato, působivé představení s 9 výhrami z 10 zápasů a skóre 72:16, jediná ztráta za remízu 3:3 se SSSR.

  + Sověti si jeli do Prahy pro desátý titul v řadě, poprvé od okupace z roku 1968, proto v hledišti postávali těžkooděnci, komunistický režim měl obavy z nepokojů.

  + Hrálo se ve Sportovní hale, bez trucující Kanady a USA (v B-skupině), hokejisté měli poprvé na zádech jmenovky,

  + Největšími hrdiny byli brankář Jiří Holeček s beky Františkem Pospíšilem a Oldřichem Machačem, všichni tři byli zařazeni do All-stars týmu.

 • Mistrovství světa v roce 1978

  Mistrovství světa v roce 1978

  1978 STŘÍBRO

  1. SSSR
  2. Československo
  3. Kanada

   + Útok na zlatý hattrick po Katovicích a Vídni pohořel na jediném gólu, o který stačilo prohrát v posledním zápase se Sověty (1:3). Dost možná to byl původně uznaný a vzápětí neuznaný Martincův gól za stavu 0:2 v poslední minutě druhé třetiny.


  + František Černík se blýskl hattrickem v prvním duelu s SSSR (6:4), Ivan Hlinka se (společně s Jiřím Holečkem a Jiřím Bublou) dostal do All-stars, ačkoliv měl před MS nohu v sádře a skoro měsíc netrénoval.

  + Poprvé se na MS objevily nastupující sovětské legendy: nový trenér Viktor Tichonov, útočník Sergej Makarov nebo obránce Vjačeslav Fetisov, nejlepší bek turnaje.

  ANKETA s legendami: Medaile by byla úspěch, Holeček má strach o brankáře

 • Mistrovství světa v roce 1985

  Mistrovství světa v roce 1985

  1985 ZLATO
  1. Československo
  2. Kanada
  3. SSSR

  + Po osmi letech titul, už třetí domácí.

  + V rozhodujícím zápase s Kanadou (5:3) oslnil 22letý nováček Jiří Šejba hattrickem, který završil památným sólem v oslabení.

  + Tým se předtím bál o postup do finálové skupiny, prohrál s USA, SSSR a remizoval s Kanadou. Boje o medaile ale zahájil výhrou nad Sověty 2:1 i díky slavnému gólu Vladimíra Růžičky proti vyjetému brankáři Myškinovi, pak deklasoval USA 11:2, přestože skoro v polovině zápasu ztrácel 0:1.

  + Kanadu reprezentovala mladá esa Mario Lemieux, Ron Francis nebo Steve Yzerman

  Buldoci za zlatem! Dobrá parta dokáže všechno, vzkazují slavní hokejisté

 • Mistrovství světa v roce 1992

  Mistrovství světa v roce 1992

  1992 BRONZ

  1. Švédsko
  2. Finsko
  3. Československo

  + Hrálo se v Praze a Bratislavě, s novým trenérským tandemem Ivan Hlinka - Jaroslav Walter, poprvé se systémem play off a naposledy v rámci společného státu.

  + Z bronzového olympijského týmu v Albertville zůstalo 19 hráčů, přidaly se dvě posily z NHL, obránce František Musil a útočník Robert Reichel z Calgary

  + Po čtvrtfinálové jízdě s USA (8:1) zdrtily tým samostatné nájezdy s Finy, přestože ještě 124 sekund před koncem základní doby vedl.

  + Musil a útočník Petr Hrbek se zařadili do All-stars, Róbert Švehla byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje.

 • Mistrovství světa v roce 2004

  Mistrovství světa v roce 2004

  2004 ČTVRTFINÁLE
  1. Kanada
  2. Švédsko
  3. USA

  + Jediné domácí MS bez medaile, až 5. místo navzdory 6 výhrám (včetně 6:2 nad šampiony z Kanady) a jedinému zaváhání - ve čtvrtfinále.

  + Proti USA nestačil náskok 2:0, v nájezdech trefili David Výborný a Jaromír Jágr tyč, rozhodl obránce Andy Roach parádním blafákem proti Tomáši Vokounovi.

  + Novou pražskou Sazka Arenu plus halu v Ostravě naplnilo rekordních 552 097 lidí, víc jich přišlo až v Bělorusku 2014.

  + První velký turnaj odehrál Alex Ovečkin, ale Rusové skončili až na 10. místě.

 

MS v hokeji 2020 zrušeno

Mistrovství světa v hokeji se mělo konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Kvůli šíření koronoviru však IIHF šampionát 21. března zrušila. Český tým měl odehrát základní skupinu A v Lausanne, kde by se postupně střetl se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem. Příští MS v hokeji proběhne od 7. května 2021 v Minsku a Rize.

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusla na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud