SESTŘIH: Česko - Dánsko 2:1sn. Rozhodl Chytil. Postup do čtvrtfinále!

Video placeholder
Ručinský po Dánech: Museli jsme to zvládnout, jinak by to bylo na facku
Jakub Vrána a Roman Will, který chytil poslední nájezd, se radují z výhry nad Dánskem
Dominik Kubalík vstřelil ve třetí třetině extrémně důležitý gól
Česká střídačka se při nájezdech tradičně chytla kolem ramen
Jakub Vrána nedal svým nájezdem Sebastianu Dahmovi žádnou šanci
Filip Hronek sice v prodloužení skóroval, česká radost ale byla zbytečná
Dánští hokejisté po prohře s Českem už nemají naději na postup do čtvrtfinále
Čeští hokejisté se radují z výhry 2:1 po nájezdech nad Dánskem
37
Fotogalerie
MS v hokeji 2021
Vstoupit do diskuse (6)

Zpráva dne zní: Česko je ve čtvrtfinále! Přežilo přitom další soudný den, na mistrovství světa zase brnkalo na nervy. Do 46. minuty prohrávalo s Dánskem 0:1, když hrozil obří malér, zapnulo. Takový výsledek by tým Filipa Pešána škrtal z play off, už bez opravek. Pak srovnal ale Dominik Kubalík a Čechům vyšly nájezdy. „Jsem šťastný, ale hrozně vyčerpaný,“ pronesl kouč. Večer pak dostal dárek, výhra Rusů nad Švédskem doručila do jeho kabiny postupovou jistotu. Uf.

Rusko pomohlo, spasíba! Sebralo Švédsku dva body, takže českému týmu už nemůže nikdo vyfouknout čtvrtfinále. V úterý proti Slovensku to konečně nebude žádný boj o přežití, v klidu se budou moci ladit zbraně na další den D. Na ten opravdový, který ve čtvrtek rozhodne, zda si Česko zahraje o medaile.

Klidový zápas zažije výběr Filipa Pešána proti Slovensku vlastně poprvé. Namočil se na začátku MS, když padl s Ruskem a Švýcarskem, od té doby válčil o přežití. Papírová síla se objeví vždycky na chvíli, pak se ztratí. Když je zase extra zle, podaří se hrozbu konce v turnaji odvrátit. „Vezměte to z druhé strany, způsobem, jakým bych si představoval, jsme neodehráli v podstatě žádný zápas. Přesto jsme vážně ve hře o postup. Co se teprve může stát, až ten zápas opravdu takhle odehrajeme?“ položil otázku Pešán.

Ano, co se stane? Ale hlavně kdy velká česká erupce přijde?

Vlastně jedno pozitivum na divočině kolem místenky do play off najdete: už si neřeknete, že základní skupina je jen nudná zívačka a čekání na čtvrtfinále. Tenhle šampionát bylo je všechno jinak.

Po dvou porážkách a výhře v prodloužení nad Běloruskem vždycky blikalo před nástupem na led: dnes MUSÍTE vyhrát! Pravda, daří se to. Jen nervy Filipa Pešána musí být už tak vytahané, že byste se na nich mohli houpat jako Tarzan  a doma u televize možná okusujete křeslo.

„Hokej přináší bláznivé zápasy. Na střídačce prožíváte jako kouč každé utkání, tady máte ale v zádech celý národ. Ten zápas byl šílený, nezestárl jsem jenom já, tady zestárlo celé mužstvo,“ dodal kouč výhře nad Dánskem. Byl to podobný nervák jak proti Švédsku, tam Pešánova banda prohrávala 0:2 a po 40 minutách se smrákalo nad českou účastí ve čtvrtfinále. Proti Dánsku bylo zataženo zase, temná obloha trvala od 4. do 46. minuty, kdy se konečně podařilo najít kolem brankoviště volnou českou hokejku. Obří utrpení ukončil pas Filipa Chytila a gólová reakce Dominika Kubalíka znamenala spásné vyrovnání na 1:1.

„Každý zápas si děláme takové malé play off,“ pronesl trochu ustaraně Filip Chytil, jeden z králů zápasu. Kromě gólové akce pro Kubalíka pak rozhodl i nájezdy. „Věděli jsme, že v obranném pásmu hraje Dánsko jeden na jednoho. Máme celý turnaj problém s tím, že nechodíme do míst, kde to bolí a kde padá nejvíc gólů. Bohužel to víc tlačíme po mantinelech, zbytečně si s pukem hrajeme. Musíme to do sebe dostat, protože v úterý je tady poslední zápas ve skupině a není na co čekat,“ dodal.

Analýzu české hry trefil přesně. Protože abyste řekli, že národní tým na MS opravdu válel? Posledních dvacet minut se Švédskem, tam se rozjel parní válec. Pokud odmyslíte slabou Velkou Británii, vždycky Česko řešilo problém. Teď to byly znovu zbytečné fauly Lukáše Kloka s Michaelem Špačkem. Po prvním šlo Dánsko do vedení, po druhém mohlo klidně vést o dvě branky. Pak byste defenzivní konzervu soupeře neotevřeli už asi ani beranidlem. V tu chvíli by se řešilo ostudné vyřazení v základní skupině. Tenhle scénář rozcupoval Kubalíkův gól.

„Jsou tady kluci, kteří hrají opravdu skvělý hokej, jsou vítězové. Pak tam jsou kluci mladších ročníků, kteří se musí naučit být těmi vítězi. To znamená zablokovat střelu, vyhodit puk z pásma, jít brzy střídat, zaclonit naši střelu před bránou. Je to třeba práce, která oku fanouška unikne, ale pro tým je hodně důležitá. Bez takových věcí se z našich mladých hráčů lídři nestanou,“ poznamenal pak Pešán. Se Slovenskem to bude poprvé bez nervů, další thriller tedy až zase ve čtvrtek.

KonecLIVE Sam. nájezdy
21

Online přenos - Česko - Dánsko

Zprávy ze dne 31. května 2021

Důležitý moment
Česko
31. května 2021 · 17:50

ČEŠI vítězí nad Dánskem 2:1 po samostatných nájezdech! Vítězný nájezd dal útočník Filip Chytil, hrdinou se však stal brankář Roman Will, který na poslední nájezd vystřídal Šimona Hrubce a uspěl! 

Česko
31. května 2021 · 17:37

Ofsajd Dominika Kubalíka.

Důležitý moment
Česko
31. května 2021 · 17:32

Trefu Filipa Hronka v prodloužení zkoumá videorozhodčí!

Česko
31. května 2021 · 17:02
Důležitý moment
Česko
31. května 2021 · 16:59

ČESKO vyrovnává zápas na 1:1! Tlak tým kouče Filipa Pešána využil útočník Dominik Kubalík, který dorazil kotouč do brány po nahrávce Filipa Chytila.  

Video placeholder
Kteří Češi by měli jít do NHL: Špaček, Sklenička, co Flek? • iSport TV

Video placeholder
Ručinského pětka: koho by vybral do své lajny snů? • iSport TV
Vstoupit do diskuze (6)

Doporučujeme

Články z jiných titulů