Lucemburské Nagano! Český rodák dovedl trpaslíka k postupu | iSport.cz
17. dubna 2017 • 18:50

Lucemburské Nagano! Český rodák dovedl trpaslíka k postupu

Autor: Daniel Ryl
Hokejisté Lucemburska slaví historický triumf a postup do B divize II
TOP VIDEA
TOP 5 motorsport filmů: Rallye smrti, ale i Rivalové či Ford vs. Ferrari
Nejlepší fotbalista v lize: Koho zvolili redaktoři Sportu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká hokejová reprezentace si připsala největší úspěch na olympiádě v Naganu, Lucembursko ho zažívá právě teď! Svěřenci Petra Ficala, německého trenéra s českými kořeny, si v bulharské Sofii vybojovali historický titul a postup z Divize III mistrovství světa, když ve finále s domácím celkem zvítězili jasně 10:4.Země, která je členem IIHF od 23. března 1912, se dočkala svého prvního titulu. Ten jí zajistil postup do B divize II, kam se vrací poprvé od roku 2004, kdy z ní spadla. Lucembursko si navíc pro titul dokráčelo stylem start – cíl.

V základní skupině v konkurenci SAE, Gruzie a JAR neztratilo ani bod a v prvním utkání zvítězilo nad Spojenými arabskými emiráty dokonce 17:0! V play off pak smetlo Hong Kong 8:1 a v boji o postup narazilo na domácí Bulhary, kterým dalo deset branek.

Po dvou gólech nastříleli Benny Welter, Miroslav Mosr a Thierry Beran. Výborný výkon předvedl také brankář Philippe Lepage, který pochytal neuvěřitelných 57 střel Bulharů. I jemu může za úspěch vděčit trenér čerstvých vítězů.

„Věřili jsme, že to dokážeme a bojovali jsme celý zápas. Pro Lucembursko je to neuvěřitelný úspěch. Naším cílem je teď záchrana v B divizi II,“ řekl po utkání Petr Fical.

Pokud vám jeho jméno něco říká, hádáte zřejmě správně. Bývalý útočník se narodil v Jindřichově Hradci, ale už v mládežnickém věku odešel do Německa.

To také později reprezentoval, zahrál si na Světovém poháru, čtyřech šampionátech včetně toho pražského v roce 2004 a o dva roky později startoval i na olympiádě v Turíně. Angažmá v Lucembursku je jeho první reprezentační štací na pozici trenéra a okamžitě slavil úspěch.

Vítězství se ovšem nerodilo lehce, protože Bulharsko vedlo už 3:1. Ficalův tým ovšem do první přestávky vyrovnal a ve druhé třetině rozhodl o postupu, když po vyrovnání Bulharska na 4:4 odpověděl třemi góly.

„Byli jsme mentálně velmi silní. Dokázali jsme se rychle vrátit do zápasu. Klíčovým okamžikem byl šestý a sedmý gól,“ uzavřel Fical, kterému dal za pravdu i jeho protějšek Daniel Cuomo. „Souhlasím, gól na 6:4 byl rozhodující.“

Lucembursko si tak může užívat historický triumf a vyhlížet své příští soupeře. Příští rok ho čekají souboje s Novým Zélandem, Izraelem, Severní Koreou, Mexikem a Španělskem, sestupujícím z A skupiny divize II.

 

MS v hokeji 2020 zrušeno

Mistrovství světa v hokeji se mělo konat ve Švýcarsku v Lausanne a Curychu od 9. do 24. května 2019. Dějiště schválil kongres IIHF na svém zasedání v Praze. Kvůli šíření koronoviru však IIHF šampionát 21. března zrušila. Český tým měl odehrát základní skupinu A v Lausanne, kde by se postupně střetl se Švédskem, Běloruskem, Kanadou, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Německem. Příští MS v hokeji proběhne od 7. května 2021 v Minsku a Rize.

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusla na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud