11. března 2010 • 20:00

Budějovice s větším trestem pro Bartoviče neuspěly

Autor:
Bartovič vyššímu trestu unikne.
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vedení hokejistů Českých Budějovic se ohradilo proti rozhodnutí disciplinární komise svazu o jednozápasovém trestu pro libereckého útočníka Milana Bartoviče za faul na beka Martina Tůmu v úterním utkání série předkola play off.Jihočeši sice reflektují rozhodnutí komise, že se jednalo o nepotrestaný nedovolený zákrok, nesouhlasí však s výší trestu. Mountfield proto dnes podal oficiální stížnost. Disciplinární komise inkriminovaný moment znovu prostudovala, ale svůj verdikt nezměnila.

Slovenský forvard v 42. minutě šlápl Tůmovi u mantinelu na nohu a poranil mu kotník. Obránce Mountfieldu musel následně z utkání s těžkým výronem odstoupit a sezona pro něj bez ohledu na další vývoj série skončila. Nejbližších šest týdnů by měl mít Tůma nohu v sádře.

Bartoviče rozhodčí za faul nepotrestali, i když podle televizních záběrů se zdálo, že protihráče zranil úmyslně. Liberecký hráč to ale po utkání popíral. "Ani přesně nevím, co se tam stalo. Byl tam nějak pod nohama puk, já do něho chtěl kopnout, ale zdálo se mi, že jsem mu stoupnul na nohu," řekl Bartovič.

Podle názoru disciplinární komise se Bartovič, přestože ho sudí nepotrestali, dopustil nedovoleného zákroku na protihráče (kopnutí). Po českobudějovickém podnětu se komise situací ještě jednou zabývala dnes v sídle České televize s využitím její techniky, ale ponechala v platnosti jednozápasový trest.

"Došli jsme k závěru, že ten zákrok by neměl zůstat nepotrestán, na druhou stranu nám to nepřipadalo tak dramatické," uvedl ředitel soutěže a člen disciplinární komise Stanislav Šulc pro Českou televizi po prostudování incidentu pomocí takzvané lupy. "Celé situaci jsme se věnovali seriózně a odpovědně. Chceme ale vyloučit všechny možné dohady, a proto jsme se rozhodli, že se k tomu ještě vrátíme s využitím techniky České televize," řekl předtím Šulc ČTK.

Sportovní manažer Mountfieldu Jaroslav Jágr v České televizi uvedl, že zástupcům klubu se zdálo rozhodnutí disciplinární komise neadekvátní. "Vzhledem k tomu, že náš hráč byl po něm vyřazen do konce sezony, podle lékařů s možností trvalých následků," prohlásil s tím, že podle řádů lze za úmyslné zranění udělit trest až na 25 zápasů.

Disciplinární komise však podle Šulce nesdílí pohled Budějovic, že šlo o úmyslný a hrubý faul s cílem zranit protihráče. Šéf extraligy navíc poukázal na to, že stížnost Českých Budějovic nesplňuje nutné náležitosti a formálně je chybná.

Kritika Bartoviče v médiích se nelíbí libereckému klubu. "Média veřejnosti předkládají zákrok jako brutální a úmyslný, přičemž vychází ze závěru dvojice komentátorů České televize Zamazal - Zajíc. Nepopírám, že Bartovič nohu českobudějovického hráče zasáhl, nicméně odmítám jakýkoliv úmysl a brutalitu," uvedl generální manažer Ctibor Jech v oficiálním prohlášení.

Televizní záběry a fotografie podle Libereckých nedokazují, že by chtěl slovenský útočník protihráče zranit. "Tůma Bartoviče dlouhou dobu držel a on, ve snaze dostat se ze sevření, pracoval rukama a nohama. Při tom došlo ke kontaktu a Bartovič zasáhl Tůmovu nohu. Rozhodně šlo o neúmyslný, ale nešťastný zákrok, za který byl Bartovič potrestán," naznačil Jech, že jednozápasový distanc považuje za přiměřený.

Liberec i zásluhou rozhodnutí sudích v tomto kontroverzním momentu, po kterém hráli domácí dvojnásobnou přesilovou hru a vyrovnali v ní na 4:4, vyhrál druhý duel 6:5. V sérii vede 2:0 na zápasy a o svém postupu může rozhodnout již dnes večer na jihu Čech.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze