5 důvodů, proč se radují Pardubice: Sázka na odchovance i outsidery | iSport.cz
19. dubna 2012 • 20:48

5 důvodů, proč se radují Pardubice: Sázka na odchovance i outsidery

Autor: Martin J. Křížek
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Penalta Sparty? Faul ano, VAR ne. A nepřesný sudí v Edenu
Plzeň se v Ondráškovi trefila, říká redaktor Sportu. Sedne i do kabiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

(Staro)noví šampióni jsou z východu Čech. Tým, jehož osa zde hraje už řadu let, získala extraligový titul znovu po roční pauze. Právě sehranost a kompaktnost držely Pardubice v kritických chvílích pohromadě. Generálnímu manažerovi Kusému navíc vyšlo pár riskantních tahů, které se nejen ve finále ukázaly jako klíčové.Z Růžičky vyrostla spolehlivá hradba

Čtyřiadvacetiletý brankář čekal dlouhé roky trpělivě na svou šanci. Při poslední jízdě za zlatem kryl záda Dominiku Haškovi, v minulé sezoně se už podělil o základní část s Adamem Svobodu a v té současné už to bylo hlavně na něm. Pro mnohé odvážné předsezónní rozhodnutí. V Pardubicích stálo mezi tyčemi vždy velké jméno, někdy i dvě současně. Sázka na tamějšího rodáka se ale osvědčila. Získal si důvěru hráčů i fanoušků, přestože před play off přišel oblíbenec Dušan Salfický. Méně zkušený Růžička se ale nezalekl ani vyřazovacích bojů a i přes divoký průběh finále udržel průměr obdržených branek pod hranicí 2,5.

Aleš Píša.Aleš Píša.Foto Michal Beránek (Sport)
Vyzrálá obrana

Vyhořely na tom jiné týmy, mistři stejnou chybu neudělali. Tým jistila řada defenzivních třicátníků, kteří se však ještě nepřehoupli do hokejového důchodu. Vyrovnané dvojice dirigoval další z tamějších rodáků Aleš Píša, který pamatuje v dresu Východočechů ještě první sezonu po rozpadu federální ligy. Nadstandardními výkony upoutal i pozornost reprezentačního trenéra Jan Kolář. Jmenovec produktivního spoluhráče z útoku se i díky 22 plusovým bodům v základní části vyšvihl mezi elitní beky soutěže.

Psychická odolnost

V play off tečou emoce, které dokáží vyvést z pohody i tu největší hvězdu. V Pardubicích to dobře věděli, a proto rozehráli hned od první série s Vítkovicemi „válku nervů“. Především důrazný provokatér Daniel Rákos dokázal v rozhodujících chvílích pořádně rozladit největší hrozbu soupeře - Viktora Ujčíka. Ten si s ním pak vyřizoval účty přes média, ale smál se Rákos, který svou pohodu dokonal postupovým gólem v prodloužení sedmého zápasu. Třetí tým základní části následně zvládl lépe než soupeř i zákulisní boje s Libercem a při venkovních finálových zápasech úspěšně čelil „brněnskému peklu“.

K + K. Petr Koukal a Jan Kolář.K + K. Petr Koukal a Jan Kolář.Foto Jaroslav Legner (Sport)
První útok? Produktivní jistota

Ti dva pamatují už finále před devíti lety. Od tehdejší prohrané série se Slavií dokázala už pardubická dvojčata Petr Koukal a Jan Kolář vyhrát titul a především – vydrželi spolu v jednom mužstvu i útoku. Teď jsou z nich jasní tahouni. Společně s třetím do party Janem Starým stříleli góly s až neuvěřitelnou pravidelností, zvládali i oslabení. Kapitán Koukal si s velkou jistotou prodlouží sezonu ještě na šampionátu ve Skandinávii.

Hynek lapil šanci

Trenér, kterého v posledních dvou ročnících potkaly hned tři vyhazovy, dostal od manažera Kusého odvážnou nabídku: „Převezmi to sám.“ Z Pavla Hynka, který přišel do Pardubic pomáhat Josefu Jandačovi, se stal rázem hlavní lodivod jednoho z aspirantů na titul. A stejně jako dostal překvapivou šanci on, vložil své naděje odvážně do gólmana Růžičky. Díky skvělé komunikaci s hráči poskládal dokonale formace, každá měla jasný úkol. Dvaačtyřicetiletý kouč zvládl svůj úkol hned na první pokus. Ambicióznímu městu vrátil po roční pauze zpět titul hokejových mistrů.

FOTOGALERIE: Poslední zápas sezony i následné oslavy

Daniel Rákos si z bitky s Radimem Bičánkem odnesl šrám na tváři.
Daniel Rákos si z bitky s Radimem Bičánkem odnesl šrám na tváři.

Vstoupit do diskuse
0
3.kolo
Články odjinud


Články odjinud