3. října 2023 • 04:40

Nenápadné hvězdy: sparťan v pozadí, tahouni Vervy i kladenský poklad

Autor: Adam Papoušek
Vstoupit do diskuse
0
 • Kteří hráči v extralize vyčnívají a hrají nad očekávání? Pomohli jsme si datovou analýzouKteří hráči v extralize vyčnívají a hrají nad očekávání? Pomohli jsme si datovou analýzouFOTO: Koláž iSport.cz

  O nejlepších hráčích jednotlivých týmů víte už před sezonou. Na ledě si jich všimnete ihned a jen se kocháte jejich hrou. Najít ovšem hokejisty, kteří dostávají méně prostoru a zároveň podávají nadstandardní výkony, to je teprve umění. A právě tady je největší síla pokročilých dat. Při správné interpretaci analytiky tyto hráče v datech najdete. Projděte si TOP5 extraligových hokejistů, kteří hrají (nebo chytají) lépe, než se očekávalo.

 • Jindřich Abdul (Litvínov)

  Tato volba zřejmě nikoho nepřekvapí. Abdulovy výkony se odráží nejen v kanadském bodování. V sedmi utkáních nasbíral 8 bodů. Společně s Davidem Kašem je nejproduktivnějším hráčem Litvínova. Abdulova produktivita není náhodná. I přesto, že vstřelil už 5 gólů a nasbíral „jen“ 3 asistence, patří k nejlepším nahrávačům extraligy. V přihrávkách na střely ze slotu mu s hodnotou 8,1 (ve hře v plném počtu hráčů) patří 2. místo při přepočtu na 60 minut hry. Před ním je pouze brněnský Jakub Flek. Ve vstupech do ofenzivní zóny díky hodnotě 17,7 okupuje 9. příčku. Je na puku skutečně dominantní a má našlápnuto k životní sezoně.

  Přihrávky na střely ze slotu při hře 5 proti 5*
  1. Jakub Flek Kometa 8,8
  2. Jindřich Abdul Litvínov 8,1
  3. Matúš Sukel‘ Litvínov 6,7
  4. Lukáš Sedlák Pardubice        6,5
  5. Lukáš Pech Č. Budějovice 6,5

  *Hodnoty jsou přepočteny na 60 minut hry.

  Útočník Litvínova Jindřich AbdulFoto Michal Beránek / Sport

 • Jan Hladonik (Karlovy Vary)

  Tenhle projekt vychází. Nebo snad by se dalo říci, že už i vyšel. V mládeži Třince to s ním vypadalo bledě, a tak pomocné laso podaly Karlovy Vary. Vyplácí se. Jan Hladonik, zdá se, udělal přes léto další krok ve své výkonnosti. V šesti duelech nasbíral 7 bodů a výborně si vede i v pokročilých datech. Je třetím nejaktivnějším střelcem Energie, když se dostává k 10,8 střeleckým pokusům ve hře pět proti pěti. Nezaostává ani v úspěšných vstupech do útočné třetiny kluziště (12,3). V rámci týmu je na 5. místě. Navíc dokázal pro Vary vybojovat už 3 přesilovky, aniž by sám byl ještě vyloučen.

  Rozdíl +/- ve dvouminutových získaných přesilovkách/vyloučeních
  1. Lukáš Sedlák  Pardubice +5
    Jakub Lev       Plzeň   +5
    Iikka Kangasniemi Karlovy Vary +5
  4. T.J. Melancon Liberec +4
  ...      
  10. Jan Hladonik Karlovy Vary +3

  Hokejista Jan HladonikFoto Twitter HC Energie

 • Ondřej Najman (Sparta Praha)

  Typický příklad hokejisty, kterého si v zápase příliš nevšimnete, ale svoji práci odvádí výborně. V průměru na utkání je až 13. nejvytěžovanějším hráčem Sparty (15:32). Není ale pochyb o tom, že v kterémkoliv jiném týmu vyjma Pardubic by hrál více. Když je Najman ledě při v plném počtu hráčů, pražský celek své soupeře pravidelně přehrává. Leckdy až drtivě. Potvrzuje to 70% poměr očekávaných gólů pro a proti. Dominance se odráží i ve skutečných gólech. Sparta s Najmanem na ledě skórovala už šestkrát, zatímco inkasovala pouze jednou. S 12,9 přihrávkami na střely patří Najmanovi 8. místo v rámci celé extraligy.

  Vliv na své spoluhráče při hře 5 proti 5
  1. Jan Štencel      Č. Budějovice +28,3 %
  2. Tomáš Fořt M. Boleslav +25,1 %
  3. Joona Huttula Karlovy Vary  +23,9 %
  4. Oscar Flynn Liberec +23,6 %
  5. Ondřej Najman Sparta Praha   +21,1 %

  Ondřej Najman se už ve sparťanském dresu chystá na další extraligový ročníkFoto Pavel Mazáč / Sport
 • Jiří Ticháček (Kladno)

  Rytířům se nedaří, to ale neplatí pro Jiřího Ticháčka. Ten dává zapomenout na minulý ročník, který se mu nepovedl. Po sedmi kolech je nejproduktivnějším hráčem Rytířů s 5 body (3+2). V rámci extraligových beků více bodů nasbírali pouze Stuart Percy (Vítkovice) a Jérémie Blain (Mountfield). Oba mají shodně po 8. Zpět k Ticháčkovi: když ho mají Rytíři na ledě ve hře 5 proti 5, vykazují 57% poměr očekávaných gólů pro a proti. To je fantastická hodnota vzhledem k tomu, že Kladno je nejslabším týmem extraligy. Pokud si tuto formu udrží, v budoucnu by ho neměla minout pozvánka do české reprezentace. Vždyť je mu teprve 20 let.

  Úspěšné vstupy do OZ při hře 5 proti 5*
  1. Jakub Krejčík  Sparta 19,1
  2. Ian McCoshen            Liberec 18,4
  3. Marek Ďaloga Kometa 17,1
  4. Radek Kučeřík Kometa 15,9
  ...      
  10. Jiří Ticháček Kladno            12,3

  *Pouze obránci. Hodnoty jsou přepočteny na 60 minut hry.

  Kladenský zadák Jiří Ticháček se snaží zablokovat ránu Tomáše Mertla z PlzněFoto Michal Beranek / Sport

 • Matej Tomek (Litvínov)

  Minulý rok se stal nechtěným v Brně. Zamířil tak do Litvínova, kde nečekaně zářil Šimon Zajíček. Tomek si ovšem před startem sezony vybojoval post jedničky a Verva nelituje. Zatím odchytal všech 7 utkání, ve kterých chytil 6,37 gólů nad očekávání. Momentálně jde o nejlepší hodnotu mezi všemi extraligovými brankáři! I díky skvělým výkonům Mateje Tomka zažívá Litvínov vynikající start do sezony, se 17 body se nachází na děleném prvním místě s Pardubicemi.

  Chycené góly nad očekávání

  1 Matej Tomek  Litvínov 6,37
  2 Dominik Hrachovina Č. Budějovice 5,96
  3 Dominik Frodl                Karlovy Vary 5,58
  4 Jakub Kovář   Sparta Praha 5,16
  5 Patrik Bartošák Hradec Králové 3,25

  Slovenský gólman Matej Tomek zasahuje proti PardubicímFoto ČTK / Vostárek Josef

Vstoupit do diskuse
0
27. kolo
Články odjinud


Články odjinud