Odešla legenda. Zemřel bývalý kouč mistrů světa Josef Augusta (†70) | iSport.cz
16. února 2017 • 11:47

Odešla legenda. Zemřel bývalý kouč mistrů světa Josef Augusta (†70)

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
SE SIMONOU: Šimon Hrubec představil projekt Saves Help! Brankáři společně vybrali už víc jak čtvrt milionu SE SIMONOU: Šimon Hrubec představil projekt Saves Help! Brankáři společně vybrali už víc jak čtvrt milionu
Na tohle jsme dřeli celou kvalifikaci, rozplýval se hrdina Alex Král Na tohle jsme dřeli celou kvalifikaci, rozplýval se hrdina Alex Král
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ve věku 70 let dnes zemřel bývalý hokejový útočník a poté úspěšný trenér Josef Augusta. Člen Síně slávy českého hokeje několik let bojoval s rakovinou slinivky. O jeho úmrtí informovali zástupci Dukly Jihlava i Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).Prezident ČSLH Tomáš Král poukázal na Augustovo angažmá u reprezentace, kde se jako asistent a později i hlavní trenér podílel na titulech z mistrovství světa v letech 1999 až 2001. "Josef Augusta je úzce spjat s nejúspěšnějšími obdobími našeho hokeje. Ztrácíme v něm nejen výborného hokejistu a mimořádně úspěšného trenéra, ale především skvělého chlapa a kamaráda," uvedl Král.

Rodák z Havlíčkova Brodu se jako hráč podílel na zisku stříbrných medailí na olympijských hrách v Innsbrucku a na světových šampionátech 1974, 1975 a 1978. Hrál i ve finále Kanadského poháru 1976 a s Duklou získal osm titulů mistra republiky.

Aktivní kariéru ukončil v roce 1983, poté se stal trenérem a Jihlavu i Olomouc dovedl k extraligovému titulu. Na přelomu století působil u reprezentace, nejprve jako asistent Ivana Hlinky, poté se stal hlavním koučem. U národního týmu skončil po světovém šampionátu 2002.

Takhle Josef Augusta mluvil o boji s těžkou nemocí v rozhovoru pro deník Sport v červenci: „Faktem je, že když se jednou ocitnete na místě, jako je Masarykův onkologický ústav, rychle přehodnotíte životní priority. Všechno vidíte na vlastní oči, frekvenci a množství lidí, kteří musí řešit stejné či podobné problémy. Hlavou se vám pak honí jedna jediná myšlenka. Že musíte věřit a bojovat, co to půjde.“ Celý rozhovor si přečtěte ZDE.

 


Články odjinud


Články odjinud