27. září 2021 • 13:05

Král požádá o důvěru. Omlouvat se nebudu, řekl o spolupráci s StB

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
11
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Ševčík: „hajzlík“ i talent, co vás ohromí. Vycepují ho Priske s Rosickým?
Životní obrat! Muchová vstala z popela, udolala favoritku a je ve finále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Prezident Českého hokeje Tomáš Král nechá o své budoucnosti po kauze odhalení spolupráce s StB, o níž v minulém týdnu informoval deník Sport, rozhodnout ve středu výkonný výbor ČSLH. Král, jenž šéfuje tuzemskému hokeji od roku 2008, ho svolal s tím, že hlasování bude tajné a proběhne bez jeho účasti. Mimořádnou tiskovou konferenci zahájil padesátiminutovým monologem s popisem kauzy ze svého pohledu.Deník Sport ve středu s odkazem na dokumenty Archivu bezpečnostních složek napsal, že Král byl za minulého režimu tajným spolupracovníkem kontrarozvědky StB a při povinné vojenské službě donášel na svého nadřízeného a udal vojína, který „udržoval kontakty do kapitalistických zemí“.

Král reagoval, že s vojenskou kontrarozvědkou byl v kontaktu coby pracovník organizačně právního oddělení. Doplnil, že s civilní StB neměl nikdy nic společného. „Jako voják jsem byl u vojenské kontrarozvědky a nijak se tím netajím, není to ani věc neznámá, ale StB a vojenská kontrarozvědka jsou dvě velmi odlišné věci. Troufnu si říct, že osmdesát procent věcí, které tam jsou uvedené, nejsou pravda. Rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl. Myslím, že jsem to zvládnul bravurně a dneska bych to udělal stejným způsobem,“ prohlásil Král.

Skončí, když bude proti nadpoloviční většina

Rezignovat sám nehodlá. „Moje funkce je funkce volená, do níž jsem volen jasně daným způsobem. A bude jen na členech výkonného výboru, zda budu mít i nadále jejich důvěru. Uvidíme ve středu, kdy se dozvíme, jestli pokračuju, nebo nepokračuju. Sám od sebe ale neodstoupím. Ne proto, že bych trval na své židli, ale protože bych asi udělal spoustě lidí radost. To si raději počkám, až něco provedu,“ řekl Král.

Později doplnil, že skončí, pokud se proti jeho setrvání postaví nadpoloviční část členů výkonného výboru. K jeho odvolání by přitom podle stanov bylo zapotřebí dvou třetin hlasů.

„Pokud by moji kolegové dospěli k názoru, že pro český hokej bude lépe, když z toho vypadnu, tak se seberu a vypadnu. Mohu vás ujistit, že kvalita mého soukromého života se tím velmi značně zlepší. Ale abych odešel nebo se omlouval jen proto, že proběhlo, co proběhlo, to nemůžete očekávat,“ uvedl sedmapadesátiletý Král, který je vystudovaným právníkem s dlouholetou praxí.

„Nemám problém se omluvit, když něco podělám, pokud někomu ublížím, nebo jsem měl ublížit. Ale omlouvat se, když nemám komu, tak se prostě omlouvat nebudu. Nebudu tady hrát divadlo, že to tak cítím, protože to tak prostě necítím,“ dodal Král.

„Pro mě je zcela rozhodující hodnotící pasáž spolupráce se mnou, kde je napsáno, že na základě mých poznatků nebyl nikdo řešen nebo nějakým způsobem postižen. To je přesně to, co bylo mým cílem. Kdyby bylo mým cílem někoho na tomto oddělení poškodit, tak to nebylo nic složitého,“ uvedl Král.

Po ukončení povinné vojenské služby podle svých slov další spolupráci odmítl. „Vojna skončila, já jsem se s tím člověkem předtím nebo krátce potom potkal. Rozloučili jsme se, ptal se, jestli bych neměl zájem pracovat pro tajné služby - Státní bezpečnost nebo Vojenskou kotrarozvědku. Já jsem mu řekl, že rozhodně ne, že jsem to bral jako součást vojny a tím to je pro mě vyřízené,“ dodal Král.

Vše o kauze Král na iSport.cz

Temná minulost šéfa hokeje, byl agentem StB. Více ZDE>>>

Detaily z StB spisu o Královi. Více ZDE>>>

Rozhovor s historikem: O pravosti spisu nemám pochyby. Více ZDE>>>

Projděte si Králův StB spis. Více ZDE>>>

Jak se Tomáš Král dostal do čela českého hokeje? Více ZDE>>>

Králova reakce na celou kauzu. Více ZDE>>>>

Hašek: Král morálně selhal, neměl by vést hokej. Více ZDE>>>

Ostrá reakce Milana Antoše. Více ZDE>>>

Velký rozhovor s majorem, na kterého Král donášel. Více ZDE>>>

Rozhovor s legendárním Peterem Šťastným. Více ZDE>>>

Vstoupit do diskuse
11


Články odjinud


Články odjinud