Rusové křičí kvůli odebrání MS: Diskriminace! Pravda je na naší straně

Video placeholder
Čeští sportovci v Rusku: reprezentanti v KHL, ex-slávista i cyklistický talent
Vladimir Putin je vždy nejlepším střelcem exhibičního zápasu
Kanadský kapitán Corey Perry se raduje, za ním se usmívá ruský prezident Vladimir Putin
Vladimir Putin v roce 2016 asistoval Renému Faselovi při předání poháru pro mistry světa kanadskému kapitánovi Coreymu Perrymu
Na mistrovství světa v Rusku v roce 2016 předával Vladimir Putin pohár pro mistry světa
Bude to gól? Jak jinak, když střílí diktátor Vladimir Putin
Hokejová vášeň pojí Vladimira Putina i s běloruským kolegou Alexandrem Lukašenkem
Ruský prezident Vladimir Putin si rád zahraje hokej
21
Fotogalerie
Hokej
Vstoupit do diskuse (6)

Dostali úder do místa bez chráničů. Rusové přišli o účast na hokejovém mistrovství světa, celý sportovní svět se od země válečných agresorů postupně distancuje. Ruští sportovci nemůžou na mezinárodní turnaje, soupeři se s nimi odmítají utkat. Ze země odchází první hokejisté KHL. „Pravda je na naší straně. Bude to hanba pro všechny sportovce, kteří se k soupeři otočili zády,“ zuří legendární kapitán sovětské sborné Boris Michajlov.

Zatímco o pár stovek kilometrů jihozápadně ruské rakety ostřelují civilisty v Charkově, v největší zemi planety se v úterý v poklidu rozběhlo play off KHL. Byla u toho taky pětice českých hráčů. Rusko neopustili. Zatím.

Podle informací Sportu například hokejisté běloruského Minsku došli za vedením, aby situaci řešili. Bylo jim však řečeno, že jsou dospělí lidé a mají dál normálně dělat svou práci. Klub jim dokonce pohrozil pokutami. Dnes odpoledne mají nastoupit proti Petrohradu, milovanému klubu ruského diktátora Vladimira Putina. Jestli se tak stane, zatím není jasné.

Další hráče pobouřil transparent s textem „Putin je náš prezident“, který před pár dny visel na střídačkách během přípravného duelu mezi CSKA a Spartakem. „Tohle kdyby vyvěsili u nás, tak jdeme za vedením, že končíme,“ řekl Sportu jeden z českých hokejistů v lize.

Odejít ale není tak snadné. Sami však nechtějí být symboly propagandy, ke které Putin hokej s oblibou využívá.

Prvními dvěma hráči, kteří bez ohledu na milionové sankce Rusko opustili, jsou Američan Nick Shore (Novosibirsk) a kanadský rodák, který však od roku 2014 reprezentuje Bělorusko Geoff Platt (Ufa). Oba v klubech rozvázali smlouvy a odletěli. Nově se přidal i finský útočník Markus Granlund, jenž se rozloučil v Ufě. Očekává se, že se brzy přidají i další hráči. Rubl padá ke dnu a podle některých zdrojů se blíží konec celé KHL.

„U nás je s legionáři vše v pořádku. Během pandemie jsme zažili podobné věci. Normálně pracujeme, trénujeme. Pro nás je sport mimo politiku. Všechny naše myšlenky míří k play off,“ hlásí cynicky petrohradský trenér Roman Rotenberg, jehož jedinou kvalifikací pro tuto funkci je to, že je synem ruského oligarchy, miliardáře a majitele klubu Borise Rotenberga. Jinak též nejbližšího přítele Putina.

Prostě jakoby nic. Ono se ve světě něco děje? Vždyť veškerá ruská média včetně sportovních webů podle vládního nařízení v souvislosti s napadením Ukrajiny nikdy nepoužívají slovo válka. Pro všechny jde svorně o „speciální vojenskou operaci“.

Podobně jako Rotenberg mluvil i kouč Soči Andrej Nazarov. „Vše probíhá jako obvykle. Nezachytil jsem ani náznak nespokojenosti našich hráčů. Žádné problémy nejsou, všichni dostávají plat, všichni jsou šťastní. Pokud by naši cizinci nějaké problémy měli, ať jdou. Nemám problém pracovat jen s Rusy. Ve VHL nebo MHL máme spoustu šikovných mladých. Soči se ani v příští sezoně neztratí, to vás mohu ujistit,“ pravil vyhlášený trenérský rapl.

Jinak striktní novináři se překvapivě zdržují

Jak se v pondělí večer rozhodlo, Rusko se v rámci sankcí nebude moct zúčastnit žádných akcí pod hlavičkou IIHF. Bez nich tak budou zbylé dva turnaje Euro Hockey Tour, a zejména pak květnové mistrovství světa ve Finsku. Stejný trest stihl také Bělorusko, které se na ukrajinské invazi podílí. Rusové také přišli o pořadatelství světového šampionátu juniorů, který se na přelomu roku měl konat v Novosibirsku a Omsku.

Proti všem trestům se Ruská hokejová federace plánuje odvolat. „Považujeme toto rozhodnutí za diskriminační a v rozporu s duchem sportu. Ten vždy sloužil k tomu, aby spojoval národy různých zemí a kontinentů, bez ohledu na jakékoli rozdíly nebo neshody. Vyhrazujeme si právo se proti němu odvolat ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu,“ uvedli v oficiálním prohlášení.

Rozhodnutí rozlítilo taky bývalého sovětského hokejistu a kapitána sborné Borise Michajlova.

„Pro moje rozhořčení ani neexistují vhodná slova. Sport má lidi spojovat, ale politici dělají rozhodnutí, která nepřispívají k upevňování přátelství. Čas ukáže, že pravda je na naší straně. Budeme dál rozvíjet sport v naší vlasti. Bude to hanba pro všechny sportovce, kteří se postaví zády ke svým vlastním soupeřům,“ řekl pro ruský web championat.com.

Podle ruských médií zahnaly IIHF do kouta jednotlivé hokejové svazy včetně toho českého, když deklarovaly, že proti Rusům odmítají nastoupit. Jinak se ale jindy striktní novináři překvapivě v naprosté většině trýznivých výkřiků o zradě Západu zdržují. Pouze Dominika Haška nazvali za jeho názory na ještě mnohem tvrdší potrestání ruských sportovců nacistou.

„Do Finska se po letech konečně vrátí pravý hokejový svátek bez covidových omezení. My ho však budeme moct sledovat jen zvenčí, bez účasti našich hokejistů,“ píše další ruský deník Sport Express. „Nehodnoťme, zda je správné zcela odříznout ruský hokej od světa, je to prostě fakt. Smutné je to však zejména v případě mladých, například ročník 2002 byl okraden o poslední možnost mládežnického turnaje,“ přidává.

o které hokejové turnaje Rusko přišlo?

duben 2022
mistrovství světa do 18 let
České hokejové hry

květen 2022
Švédské hokejové hry           
mistrovství světa mužů

srpen/září 2022
mistrovství světa žen

prosinec 2022/leden 2023
mistrovství světa do 20 let    

*o vybrané turnaje přišlo také Bělorusko

Vraťme se do roku 1946, vyzývá Sovětskij Sport

Co dělat, když se v podstatě žádný ruský sportovní výběr nemůže utkat se zahraničním soupeřem? Zaměřit se na vlastní domácí soutěže. „Vraťme se k počátkům našeho hokeje. V prosinci 1946 jsme začali hrát ledový sport. Neměli jsme tu jediného cizince nebo zahraničního trenéra. Vytvořili jsme od nuly vlastní školu, která se nakonec stala nejlepší na světě,“ píše list Sovětskij Sport.

Sovětský svaz vstoupil do IIHF teprve v roce 1952, o dva roky později debutoval na mistrovství světa. O další dva roky později na olympijských hrách. V obou případech bral tým Arkadije Černyševa zlato. „Co nám teď zbývá? Restart domácího hokeje. V plném slova smyslu. Jako před 76 lety. A to znamená totální reorganizaci domácí ekonomiky,“ pokračuje autor Vitalij Slavin.

A rovnou přidává i základní body transformace KHL. „Budeme muset drasticky snížit náklady, včetně platů hráčů a trenérů, vrátí se gáže, jaké měli sovětští hokejisté. Je nutné zavést sestup a postup. Možná bude potřeba začít hrát v teritoriálních zónách, protože zřejmě brzy nebude možné nad Ruskem létat, ale začne se jezdit vlaky.“

Video placeholder
LIGA NARUBY: Ukrajino, jsme s tebou! Český sport obstál, díky za to… • iSport TV

Zprávy ze dne 5. července 2022

Důležitý moment
Hokej
5. července 2022 · 16:44

Mezinárodní hokejová federace IIHF zamítla odvolání Ruska a Běloruska proti vyloučení z mezinárodních soutěží kvůli invazi na Ukrajinu. Federace suspendovala reprezentace obou zemí v únoru, posléze trest prodloužila i na novou sezonu. Rusko navíc pro rok 2023 přišlo o pořádání juniorského mistrovství světa i seniorského šampionátu, který byl přesunut z Petrohradu do Tampere a Rigy. Svazy obou zemí se proti sankcím odvolaly s argumentem, že jde o diskriminační rozhodnutí. Nezávislá disciplinární komise ale protest neuznala. „Komise došla k závěru, že nešlo o tresty, ale o bezpečnostní opatření. Navíc v souladu s pravidly IIHF, která má k podobným krokům plné právo. Nešlo ani o diskriminaci,“ uvedla v prohlášení na webu.

Zprávy ze dne 16. června 2022

Hokej
16. června 2022 · 09:54

Vítězové letošního Stanley Cupu nebudou moci vzít slavnou hokejovou trofej do Ruska nebo Běloruska. Oba finalisty Colorado a Tampu Bay o tom před středečním startem finálové série informovalo vedení NHL. Důvodem je ruská invaze na Ukrajinu, na které se Bělorusko podílí jako spojenec. „Co se týče léta, tak Stanley Cup do Ruska a Běloruska nezamíří,“ citovala agentura AP zástupce komisionáře NHL Billa Dalyho. Více čtěte ZDE >>>

 

Stanley Cup znovu zavítal do Česka. Svého letošního vítěze ještě nezná, ale přivezli ho v rámci promoakce před blížícím se play off NHL a propagace zámořské ligy v Evropě
Stanley Cup znovu zavítal do Česka. Svého letošního vítěze ještě nezná, ale přivezli ho v rámci promoakce před blížícím se play off NHL a propagace zámořské ligy v Evropě

Zprávy ze dne 28. května 2022

Hokej
28. května 2022 · 19:30

Reprezentační týmy Ruska a Běloruska nebudou kvůli invazi na Ukrajinu hrát na turnajích Mezinárodní hokejové federace (IIHF) ani v příští sezoně 2022/23. Na dnešní tiskové konferenci v Tampere, kde se během mistrovství světa konal i kongres IIHF, to uvedl šéf federace Luc Tardif. Vyloučené země s rozhodnutím nesouhlasí. Víc čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 9. května 2022

Hokej
9. května 2022 · 14:37

Švýcarští hokejisté nahradí ruskou reprezentaci na turnajích Euro Hockey Tour v příštích dvou sezonách. V seriálu doplní tradiční účastníky Česko, Švédsko a Finsko. Ve Švýcarsku se bude v letošním i příštím roce konat turnaj v prosincovém termínu, který byl doposud vyhrazen Rusku. O podpisu smlouvy dnes informoval Český svaz ledního hokeje v tiskové zprávě.

V příštích dvou letech zůstane zachováno tradiční pořadí turnajů. V listopadu se bude hrát ve Finsku, v prosinci ve Švýcarsku, v únoru ve Švédsku a generálka na mistrovství světa se bude konat v Česku. V roce 2023 se bude tuzemský turnaj hrát na konci dubna, v roce 2024 na začátku května.

Zprávy ze dne 6. května 2022

Hokej
6. května 2022 · 08:03

Juniorské mistrovství světa v hokeji v roce 2023, o jehož pořadatelství kvůli invazi na Ukrajinu přišlo Rusko, se uskuteční v kanadských městech Halifaxu a Monctonu. Informovala o tom Mezinárodní hokejové federace.

IIHF už v únoru Rusko vyloučila z letošního světového šampionátu a pozastavila účast jeho reprezentací na všech akcích. Stejně bylo potrestáno i Bělorusko, které se na útoku na Ukrajinu podílí.

Vstoupit do diskuze (6)

Doporučujeme

Články z jiných titulů