2. ledna 2018 • 12:27

Lundqvist zůstává pod širým nebem neporažený a hýbe tabulkami

Autor:
Vychytané vítězství 3:2 v prodloužení zápasu NHL Winter Classic pod širým nebem proti Buffalu bylo pro Henrika Lundqvista v několika ohledech zásadní. Nejenže udržel neporazitelnost svou i týmu New York Rangers na otevřeném kluzišti, ale zároveň se posunul na osmou příčku v pořadí gólmanů s nejvíce výhrami v historii NHL, na níž je slavný Tony Esposito. Pětatřicetiletý Švéd je osmý také v počtu zákroků.


Lundqvist, který byl hlavní postavou Seveřanů při loňském tažení za zlatem na mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem a v Paříži, si posuny v historických tabulkách vysloužil 31 zásahy. Ten nejobdivovanější předvedl v končící 58. minutě za stavu 2:2, kdy levým betonem zneškodnil pokus osamoceného Zemguse Girgensonse z mezikruží.

S Rangers i díky tomu nakonec slavil po utkání pod širým nebem již počtvrté. Výhru vychytal již při Winter Classic v roce 2012 proti Philadelphii (3:2) a o dva roky později při Stadium Series proti New Jersey (7:3) a New York Islanders (2:1). Pocit vítězství tak v NHL už okusil na sedmatřicátém místě konání zápasu.

"Venkovní zápasy nehrajete příliš často, takže je zřejmé, že pro vás pak hodně znamenají. V sezoně to pro nás byl zápas číslo 39, ale přitom ojedinělý. A vy chcete udělat všechno pro to, abyste získali dva body. Je fajn pak v létě po sezoně na to všechno zavzpomínat, a i proto chcete vyhrát," řekl Lundqvist po pondělním utkání.

Švédský gólman tak dál stoupá mezi brankářskými legendami NHL. Výhra nad Sabres pro něho měla v základní části pořadové číslo 423. Všech dosáhl v dresu Rangers a dotáhl se na Esposita, který zápas pozorně sledoval v televizi doma na Floridě. "Je bezpochyby gólmanem, který mezi ty nejlepší patří. Statistiky nelžou," prohlásil Esposito.

Před ním a Lundqvistem je v dlouhodobém přehledu jen sedmička gólmanů: Martin Brodeur (691 vítězství), Patrick Roy (551), Ed Belfour (484), Roberto Luongo (459), Curtis Joseph (454) a legendy Terry Sawchuk (445) a Jacques Plante (437).

Lundqvist má navíc na kontě 20.271 zákroků, čímž předstihl Rusa Nikolaje Chabibulina (20.258) a i v této statistice je osmý. Nově je však brankářem s nejvíce úspěšnými zákroky s místem narození mimo Severní Ameriku. Celému žebříčku kraluje rovněž Brodeur s 28.928 zákroky v základní části.

Přestože Lundqvistovi bude začátkem března 36 let, stále patří ke špičce NHL. A Esposito odhaduje, že se na tom ještě pár let nic nezmění. "Myslím, že může chytat, dokud bude zdravý a přínosný pro tým. Klidně další tři čtyři roky," uvedl Esposito, jenž sám chytal ještě ve čtyřiceti. "Stejně tak mnoho velkých gólmanů v historii chytalo, když jim bylo čtyřicet," doplnil Esposito.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

Skupina A * Skupina B * Skupina CSkupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H

Soupisky favoritů MS:
Anglie * Agentina * Belgie * Brazílie 
Francie * Německo * Portugalsko * Španělsko 
Klasická verze
Mobilní verze