Adam Nenadál
20. dubna 2020 • 04:30

Jordanovi Bulls? Jako kdyby Ronaldo, Zlatan a Klopp byli v jednom týmu

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Singhateha chce půlka ligy, kdo by mohl nahradit Haraslína? Tekijaški do Prahy?
Sionko: Bral bych Nedvěda, Haška a Svědíka. Jak to měl doopravdy s Barákem?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejočekávanější sportovní dokument (minimálně) dekády je tady. Svět řeší první z deseti (!!!) odvysílaných dílů unikátní série „The Last Dance,“ mapující poslední sezonu Michaela Jordana v dresu Chicago Bulls. Tvůrci získali během ročníku 1997 – 1998 do té doby bezprecedentní přístup do samého srdce týmu: na mítinky, do kabiny, k masérským stolům. Výsledkem je fascinující pohled na jeden z nejslavnějších mančaftů všech dob - napříč sporty.Vybavujete si film „Perný den“? Členové legendárních Beatles v něm prchají před všudypřítomnými fotoaparáty, kamerami a poblázněnými fanoušky (hlavně tedy fanynkami…). V hektickém sledu událostí zkoušejí psát své geniální písničky a věnovat se hudbě, ale zájem veřejnosti je nutí neustále čelit obdivnému tlaku jejich příznivců.

Chicago Bulls takový „Perný den“ žili v realitě náročné sezony NBA: byli prvním sportovním supertýmem světa, o kterém se psalo jako o populární kapele. Překračovali hranice sportovního zpravodajství a ovládli společenské rubriky. V každém městě je vítaly davy fanoušků. „Ať jsme udělali nebo řekli cokoliv, bylo to v novinách,“ vzpomíná Steve Kerr, v současnosti kouč Golden State Warriors.

Michael Jordan byl nejslavnější sportovec své doby uprostřed pravděpodobně poslední sezony (i když to v jejím průběhu neřekl natvrdo) a Dennis Rodman už byl tím proslulým potetovaným excentrikem, co si užil románek s Madonnou. Kouč Phil Jackson ladil ega osobností týmu s grácií protřelého šamana – a Bulls na cestě za šestým titulem v osmi letech vítězili. Jako kdyby se v jednom fotbalovém týmu současnosti sešli třeba Cristiano Ronaldo (Jordan), Zlatan Ibrahimovic (Rodman) a Jürgen Klopp (Jackson). A s nimi řada dalších fascinujících hráčů.

Bulls byli opravdu výjimečně poskládaný mančaft. Scottie Pippen? Nejlepší obránce na perimetru všech dob – k tomu vám přidá 20 bodů, 7 doskoků a 8 asistencí na zápas. Toni Kukoč? Na pohled ležérní levák s univerzálním použitím. Steve Kerr? Maličký, šlachovitý střelec z dálky s neomylnou rukou. Ron Harper zase položil své nesporné střelecké schopnosti na oltář týmového úspěchu. Každý přesně znal svou roli, každý jí plnil bez reptání.

Nenechte se ale mýlit: tomu všemu šéfuje Michael Jordan. A šéfuje tomu tak pevnou rukou, že se s odstupem času sám možná trochu zalekne své image tyrana – i proto se na „The Last Dance“ čekalo tak dlouho. MJ ale nakonec dal své svolení a my tak můžeme sledovat, jak peskuje spoluhráče i členy organizace, jak svou náročností drží celý tým v nervózním napětí, jak jde sám příkladem – a jak v rámci touhy po vítězství klidně obětuje dobré vztahy se spoluhráči.

Není ta cena příliš vysoká? Na to si každý musí odpovědět sám za sebe. „The Last Dance“ má za sebou první kolo. Těšme se na ta další.

Dnešní vydání deníku Sport můžete koupit na iKiosek.cz >>>

V pondělním Sportu najdete mimo jiné velké téma o sázení během koronaviru V pondělním Sportu najdete mimo jiné velké téma o sázení během koronaviruFoto Sport

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud