Dominik Hašek si myslí na Hrad. Tady jsou důvody, proč neuspěje | iSport.cz
Ondřej Škvor
25. dubna 2020 • 15:35

Dominik Hašek si myslí na Hrad. Tady jsou důvody, proč neuspěje

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
INSIDER: Kanga? Větší chyba se nemohla stát. Holeš možná vystřízliví
TOP MOMENTY KOLA: Démon Kolář, Horváthova premiéra nebo vynalézaví fanoušci
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dominik Hašek si velmi silně do hlavy pustil myšlenku, že by se v roce 2028, tedy za osm let, stal českým prezidentem. Poprvé o tom naveliko promluvil v obsáhlém rozhovoru pro páteční Sport Magazín. Věří, že by přesvědčil davy, skoro tři miliony občanů, aby mu v přímé volbě daly svůj hlas. Je to ambice, na niž má plné právo a patrně hodně odpovídá jeho povaze, ale možný úspěch je dost nepravděpodobný. A to platí i při vědomí, že říkat něco takového o situaci, která tu bude za osm let, je dost lehkomyslné.Promiňte sporťákovi mudrování o politice: Proč si tedy myslím, že Dominátor nemá v boji o Hrad velkou šanci?

V první řadě jde o to, že Hašek jde do politiky a rovnou si myslí na tu nejvyšší funkci. To přece není dobře, ne? Učeň z pekárny snad hned nevede směnu, gólman z dorostu nejde dělat jedničku vítězi Stanley Cupu.

Hašek si toho je sice vědom a zdůrazňuje, že „dva tři roky předtím bych musel být v politice aktivní“, ale zároveň přiznává, že sedět v Poslanecké sněmovně nebo Senátu mu spíš – nesedí. Spíš, zdá se, by raději něco na lokální úrovni.

Celý rozhovor s Dominikem Haškem čtěte ZDE>>>

Jenže, dobrou průpravou pro prezidenta je dlouhodobá práce v politice, nejlépe ve vysokých funkcích. Politika je taky řemeslo svého druhu a musí se umět.

O Haškových názorech zatím nevíme skoro nic. Nemá rád Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana , ale to za osm let nikoho neohromí. Musí se jednoznačně vyprofilovat. Dát si na to dva tři roky někde na lokální úrovni? No, to by asi nestačilo. Nejde totiž jenom o to, mít nějaké názory, ale taky ukázat, že jsem za prosazování těch názorů bojoval a ideálně je prosadil. Činy.

(Malá vsuvka, která trochu odporuje předchozímu odstavci: V politickém dotazníku ve Sport Magazínu mě překvapil Hašek dvěma odpověďmi. Zaprvé, ochotou v případě nutnosti jmenovat vládu založenou na podpoře komunistů, zadruhé, odmítáním adopce dětí homosexuály. To mu podporu lidí z myšlenkového okruhu typu Milionu chvilek, s nímž Hašek sympatizuje, nezajistí. A tyto hlasy by mu přitom mohly chybět, protože jinde je bude hledat snad ještě složitěji.)

Je to zkrátka bláhová představa lidí z podhradí, že na Hradě jim to půjde jen tak, protože někde jinde něco dokázali, třeba i velkého. Hašek si podle svých slov uvědomuje, že úspěch ve sportu se nerovná úspěchu v politice, ovšem tím spíš udiví, že si cestu na Hradčany představuje hodně přímočaře.

Á propos sport. Odhaduju, že prostředí, v němž se proslavil, pro něj bude spíš přítěží. Sportovce zbožňujeme, když se jim daří, ale v politice a do velkých funkcí zvlášť jim spíš nevěříme. Ekonomům, byznysmenům, vědcům, lékařům, těm ano. Trochu trošinku snad i umělcům. Sportovcům? Ne, ne.

Další věc. Média. Zprvu mohou být jeho výhodou. Je všeobecně známou osobností, většinově a naprosto po zásluze patrně i oblíbenou. Ustojí i afér(k)y, které bude muset vysvětlovat. Napadený protihráč Šíla, za což se Hašek už mnohokrát omluvil, to je detail. Jenže až přijdou novináři a budou chtít konkrétní odpovědi na konkrétní a závažné otázky, až přijdou třeba televizní debaty a v nich silný a zběhlý soupeř… To bude zatraceně těžké.

Hašek by nevyhrál prezidentské volby, ani kdyby se konaly 22. února 1998 dopoledne, tedy chvíli po naganském triumfu. Lidé totiž u urny dokážou odhodit emoce týkající se jiných oborů a vzít v potaz faktory, které rozhodují v politice.

Proto Dominik Hašek, navzdory své enormní vůli, jenom těžko uspěje.

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Vstoupit do diskuse
3

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud