Ještě před prvním tréninkem Sparty v rámci letní přípravy je jasné, že v případě Andrey Stramaccioniho nejde jen o „kosmetickou“ výměnu nového trenéra. Ještě nikdy v české lize nedošlo k tak radikální obměně způsobu, jakým by mělo být mužstvo vedené.
Kdyby Stromaccioniho na Spartě jen nechali plavat v české realitě, mohl by se velmi snadno utopit. Tak, jak se to stalo Nizozemci Alexi Pastoorovi ve Slavii, pod nímž klub z Edenu málem spadnul z ligy.
Angažováním Stromaccioniho to na Spartě ale teprve začalo, přestavbou realizačního týmu to pokračuje. Kromě svého šéfa má celkově 21 členů, sedm z nich jsou cizinci. V řadě velkoklubů je tak početný štáb dnes standardní věcí, v českých poměrech jde o nevyzkoušenou novinku, v běhu je už také razantní obměna kádru.
Stramaccioni při své první tiskové konferenci poukázal na to, že ještě rozšířil tým spolupracovníků v porovnání s předchozím angažmá v Panathinaikosu a uvědomuje si, jak bude důležité zajistit, aby nedošlo třeba k rozdělení na českou a zahraniční skupinku. Taková atmosféra by se pak rychle přenesla i na hráče a nervozita by nejspíš vedla k rychlému sesypání projektu, od kterého má řada fanoušků velká očekávání.
Současná realita začíná připomínat stav, jaké nastínil David Holoubek v čerstvém vydání magazínu Coach (VÍCE ČTĚTE ZDE>>>). V něm jeden z trenérů Sparty v uplynulé sezoně přiznal, jak by si dnes po nástupu do funkce představoval nastavení svých pravomocí, kdyby mohl vrátit čas. „Chtěl bych mít maximální kompetence směrem do celého klubu. Chtěl bych jednat jenom s majitelem. Vybral bych si tým lidí, maximálně bych propojil Strahov a Letnou, jak to jen jde, a rozjel bych tady s těmi lidmi Spartu,“ řekl.
Holoubek podobně jako Stramaccioni vzešel z mládežnického fotbalu, jeho hvězda nejdřív na podzim ve Spartě vyletěla vzhůru, na jaře rychle skončil. I kvůli tomu, že k podobné podpoře u něj nikdy nedošlo. Stramaccioni má v tomto ohledu mnohem jasnější postavení. A díky tomu také mnohem větší naději na úspěch.
