Byl největší atletickou hvězdou minulého roku, v němž dvakrát během týdne pokořil světový rekord v běhu na 800 metrů. Je mužem, který může bořit vlastní hranice. Přesto pořád bydlí v maličkém bytě. „Stala se ze mě celebrita, ale já se musím soustředit na trénink,“ říkal keňský atlet David Rudisha (22) v rozhovoru s médii z celého světa, při němž odpovídal i na otázky deníku Sport.
Jeho maminka je populární zpěvačkou, ale keňský běžec David Rudisha si vybral kariéru po svém otci, který získal stříbro se štafetou na 4x400 metrů na olympiádě v Mexiku 1968. Olympijská medaile se stala malému chlapci vábničkou. Na svou placku z velké seniorské akce zatím Rudisha, který se zanedlouho ukáže i na Zlaté tretře Ostrava, čeká. „Mít zlato z mistrovství světa je můj letošní cíl,“ uvedl dvaadvacetiletý běžec.
Jako klukovi vám otec Daniel medaili často ukazoval. Toužil jste už tehdy získat vlastní?
„Byla to pro mě ohromná motivace. Když jsem byl malý a zjistil jsem, že táta běhal, chtěl jsem být jako on. I když jsem chodil do školy a věnoval se jiným aktivitám, vždycky jsem měl rád atletiku, byla to moje jednička. Rád jsem soutěžil s ostatními. A tak jsem začal běhat.“
5 nejrychlejších osmistovek |
1:41,01 David RUDISHA (Keňa, Rieti 2010) 1:41,09 David RUDISHA (Berlín 2010) 1:41,11 Wilson KIPKETER (Dán., Kolín 1997) 1:41,24 Wilson KIPKETER (Curych 1997) 1:41,51 David RUDISHA (Heusden-Zolder 2010 |
Vybral jste si kariéru po tátovi, ale vaše maminka je v Keni populární zpěvačkou. Jak jste na tom se zpěvem vy?
(směje se) „Moc dobře ne. Radši zůstanu u běhání.“
Loni jste dvakrát překonal světový rekord, Wilsona Kipketera jste po 13 letech odsunul výkony 1:41,09 a 1:41,01. Nechal jste se ale slyšet, že by mělo být možné běžet pod 1:40. Máte už vyhlédnutou dráhu, kde byste se o to mohl pokusit?
„Řekl jsem, že je to možnost, ale rozhodně to není snadné. A tenhle rok se chci soustředit na jiné věci. Mistrovství světa v Tegu je moje priorita. Po něm uvidíme, jestli se pokusím o jeden nebo dva rychlé závody. Vím, že se teď ode mě hodně čeká, ale já se nesmím nechat rozptýlit. Soustředím se na trénink. Sice jsem v něm právě kvůli minulému roku o malinko pozadu, ale jde dobře.“
Změnil se vám po minulém roce život hodně?
„Tak to po světovém rekordu bývá. Všechno se změní. Lidé vás poznávají, stane se z vás tak trochu celebrita. Je to velký tlak, ale je to dobré.“
Pocházíte z kmene Masajů a když jste se loni vrátil domů, byl jste oceněn jako válečník. V ulicích vás vítaly stovky lidí. Mohl byste oslavy trochu popsat?
„Byly opravdu úžasné. Připravili mi ohromné uvítání, takové u nás ještě nikdy nebylo. Lidé byli šťastní, že jsem se stal rekordmanem, a já taky. Přijeli všichni hlavní politici, ministr sportu i bývalý prezident. Byla to obrovská oslava. My Masajové chováme dobytek a obvykle slavíme tak, že jej porážíme.“
Prý padlo za oběť dvacet krav.
„Jídla byla spousta. Lidé rádi jedí maso.“
Když jste doma a nemusíte vůbec trénovat, prý stále občas chodíte pást zvířata. Ale jak rád relaxujete po tréninku?
„Většinou jen odpočívám, dívám se na televizi a někdy čtu romány.“
Oslavy můžete vyvolat i letos. Byl byste spokojenější, kdybyste měl zlato z MS v Tegu, ale třeba přišel o rekord?
„Tituly jsou velmi důležité. Když je vyhrajete, lidé si vás zapamatují víc. Můj otec měl medaili na olympiádě v roce 1968 a lidé si ho pořád pamatují. Já doteď žádný titul kromě juniorského z roku 2006 nemám. Je tedy čas soustředit se na mistrovství světa a příští rok na olympiádu. To jsou moje cíle.“
Studujete videa závodů slavného britského běžce Sebastiana Coea, který běhal osmistovku a patnáctistovku. Potkal jste se s Kubáncem Albertem Juantorenou, který na OH v Montrealu 1976 získal zlato na čtvrtce a osmistovce. Neuvažujete o tom, že byste brzy také zaútočil na double?
„Ne. Kombinovat dvě disciplíny je hodně náročné a taky trochu záludné. Abych běhal rychle třeba čtvrtku, musel bych hodně změnit trénink, ubrat na kilometráži. Nechci teď nijak riskovat. Pracuju na osmistovce.“
Tou zahájíte sezonu na mítincích Diamantové ligy v Dauhá a Římě. Na Zlaté tretře Ostrava se však poprvé ukážete na kilometru, kde se vzhledem k vaší výkonnosti na osmistovce mluví o možnosti útoku na světový rekord (zatím 2:11,96). Troufáte si na něj?
„Bude to můj první kilometr, sám na sebe nechci vytvářet tlak a nechci nic slibovat. Jen chci vyhrát a mít dobrý čas. Pak budu spokojený.“
Co jste o něm nevěděli |
David Lekuta Rudisha se narodil 17. prosince 1988 v Keni. Jeho otec Daniel získal olympijské stříbro v Mexiku 1968 se štafetou na 4x400 metrů. Matka Tamisha je v Keni populární zpěvačkou. Má šest sourozenců. |
Pochází z kmene Masajů, stále se občas věnuje farmaření, přezdívá se mu Africká pýcha. |
Loni dvakrát překonal světový rekord na osmistovce, který 13 let držel Wilson Kipketer. Nejprve v Berlíně 22. srpna běžel 1:41,09 a o týden později v Rieti 1:41,01. |
Měří 190 centimetrů. „Je vyšší než většina půlkařů. Zatímco Wilson Kipketer běhal hladce a elegantně, David musí na dráze pracovat,“ řekl o něm trenér Colm O’Connell. „Ale taky je větší extrovert než Wilson. K němu se člověk musel dostat hodně blízko, aby zjistil, co si opravdu myslí.“ |
Zatím mu s výjimkou titulu juniorského mistra světa z roku 2006 chybí medaile z velké akce. Na olympiádě v Pekingu 2008 nebyl kvůli zranění nohy, na MS 2009 v Berlíně skončil v semifinále. |
Sleduje videa slavných předchůdců Kipketera a také Sebastiana Coea. „S ním jsem se potkal v Oslu, když jsem překonal jeho traťový rekord. Díval jsem se na jeho běhy na YouTube. Byl vynikající,“ líčil pro IAAF. |
Žije v jednopokojovém bytě s ledničkou, sedačkou a televizí. „Domy jsou moc drahé, jednou si nějaký postavím.“ Nyní už nemá problém s výdělky, ale do konce předminulého roku z něj boháč rozhodně nebyl. |