3. května 2022 • 13:21

Nové hvězdy pro Zlatou tretru: olympijský vítěz Tentoglu i hvězdní koulaři

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kroměříž proti Slavii trhla rekord a potvrdila vzestup. Vzory? Klubový šéf zmiňuje i ligový klub
Vítejte v malé NHL. Čeští junioři Zielinski a Glas ukázali podmínky v kanadském Monctonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pořadatelé atletické Zlaté tretry dnes oznámili další hvězdy mítinku, který se uskuteční 31. května. Do Ostravy se chystá olympijský vítěz ve skoku do dálky Miltiadis Tentoglu z Řecka, poslední dva mistři světa ve vrhu koulí Tom Walsh a Joe Kovacs i oštěpařský světový šampion z roku 2017 Johannes Vetter. Druhý oštěpař historických tabulek se utká s českými olympijskými medailisty Jakubem Vadlejchem a Vítězslavem Veselým.Vetter loni v Ostravě hodil 94,20 metru a přiblížil se na 44 centimetrů rekordu mítinku světového rekordmana Jana Železného. Zlatá tretra by měla být jeho třetím startem v letošní sezoně. "Opravdu se hodně těším na další soutěž v Ostravě. Minulý rok se mi tam podařil fenomenální závod a chci to samozřejmě zopakovat i letos," vzkázal aktuálně nejlepší ze silného týmu německých oštěpařů, kterému se ale nevydařily loňské olympijské hry v Tokiu.

Tam naopak zazářili čeští reprezentanti, kteří se budou snažit Vetterovi minimálně sekundovat i na Zlaté tretře. "Oštěp patří tradičně k nejsilnějším disciplínám Tretry a ani letos tomu nebude jinak. Vetter, Vadlejch a Veselý nám věřím předvedou výkony, o kterých se bude v atletickém světě psát ještě dlouho po skončení letošní Zlaté tretry," poznamenal oštěpařský kouč a zároveň ředitel mítinku Železný.

Silná konkurence čeká nejlepšího českého koulaře Tomáše Staňka. Novozélanďan Walsh vyhrál mistrovství světa v Londýně 2017. Američan Kovacs triumfoval v letech 2015 a 2019. Na olympiádě byl Kovacs stříbrný a Walsh bronzový. V ohrožení může být rekord mítinku 22,43 olympijského vítěze Ryana Crousera.

Potřetí se na Zlatou tretru chystá Tentoglu, který k olympijskému zlatu přidal v březnu titul halového mistra světa. Úřadující mistr Evropy v hale i venku ostravský mítink zlaté kategorie Kontinentální tour ještě nevyhrál. "Po skvělé halové sezoně mám dva velké cíle na léto - mistrovství světa a Evropy. Chci tam být v co nejlepší formě a atakovat co nejvyšší pozice. Právě Ostrava bude prvním mezinárodním startem letní sezony před Diamantovou ligou. Trénink zatím probíhá podle plánu a koncem května bych měl být připravený na dobrý výkon," řekl.

Po pěti letech se vrátí do hlavního programu krátké ženské překážky. Sedmadvacetiletá Helena Jiranová může po vydařené halové sezoně pomýšlet v létě na pokoření třináctisekundové hranice. Její osobní rekord na 100 metrů překážek je zatím 13,19. Limit na mistrovství Evropy je 12,93. K dobrému času by ji mohla vytáhnout silná konkurence v čele s halovou mistryní světa z Bělehradu Cyrenou Sambovou-Mayelovou z Francie a bronzovou olympijskou medailistkou Megan Tapperovou z Jamajky.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud