Martin Hašek
24. června 2021 • 20:15

Fronta na Boltovy medaile: spirituální běžec, fotbalista i „Ital“

Vstoupit do diskuse
0
 • Favorité na zlatou medaili z olympijské stovkyFavorité na zlatou medaili z olympijské stovkyFOTO: koláž iSport.cz

  Usain Bolt má po narození dvojčat úplně jiné starosti než se pokoušet obhajovat své olympijské úspěchy. Už dávno skončil s kariérou a tokijský boj bude pouze sledovat. Kdo po něm vystoupá na nejvyšší stupínek a v jakém čase? Favorité jsou hlavně z USA, ale ne všichni vlajku s hvězdami a pruhy také reprezentují. 

 • Trayvon BROMELL (USA)

  Věk: 25 let

  Letošní čas: 9,77

  Podle průběhu sezony zatím jasný favorit. Na jaře ještě neprohrál, na kvalifikaci v Eugene běžel ve dvou dnech třikrát hluboko po deset sekund. Kariéru měl solidně rozjetou už před lety, v roce 2015 získal na MS v běhu na sto metrů bronz. Pak ho zastavila série zranění. Teď je spirituální běžec, který běhá pro Boha a Krista, fit a blíží se životnímu úspěchu.

  Trayvon Bromell Trayvon BromellFoto ČTK/AP

 • Ronnie BAKER (USA)

  Věk: 27 let

  Letošní čas: 9,85

  Je ještě v lepší formě než zatím ve své nejlepší sezoně 2018, v níž kosil mítinky Diamantové ligy. Pak bojoval se zraněním a těsně neuspěl v kvalifikaci o MS v Dauhá. Je vzdáleným příbuzným někdejšího světového šampiona Tysona Gaye, jeho idolem je ale Usain Bolt. Chce si vybudovat své vlastní dědictví, k tomu potřebuje medaili z Tokia.

  Ronnie Baker Ronnie BakerFoto ČTK/AP

 • Fred KERLEY (USA)

  Věk: 26 let

  Letošní čas: 9,86

  Dosud to byl špičkový čtvrtkař s osmým nejlepším časem v historických tabulkách a s bronzem z MS v Dauhá. Letos ho ale zaujal sledovanější svět kratších sprintů. Jestli v Tokiu vyhraje stovku, bude to další hrdina do sbírky objevů Zlaté tretry. V květnu tam Kerley vyhrál stovku za 9,96 a porazil i Justina Gatlina.

  Fred Kerley Fred KerleyFoto Pavel Mazáč/Sport

 • Akani SIMBINE (JAR)

  Věk: 27 let

  Letošní čas: 9,99

  Začínal s fotbalem a představoval si, že hraje jako Michael Owen. Byl ale především rychlý a v dorostu tak začal s atletikou. A rychle se dostal do špičky, jen zatím nezvoní medailemi. Na olympiádě v Riu byl na stovce pátý, na MS v Londýně taktéž, na dalším MS v Dauhá byl o tři setiny čtvrtý. Před ním byli jen Coleman a Gatlin, kteří v Tokiu nepoběží, a Kanaďan de Grasse.

  Akani Simbine Akani SimbineFoto Reuters

 • Lamont Marcell JACOBS (It.)

  Věk: 26 let

  Letošní čas: 9,95

  Modrý blesk z Texasu. Narodil se sice ve westernovém El Pasu, ale rodina amerického vojáka se rozpadla a Jacobs žije od roku a půl s matkou v Itálii. V atletice nejdřív zkoušel dálku, ale vystřelil jako sprinter. Letos v hale vyhrál ME v Toruni a časem byl o setinu rychlejší než Bromell. Na jaře už na stovce zlomil italský rekord. Dnes běží znovu v Rieti.

  Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell JacobsFoto Profimedia

 • André DE GRASSE (Kan.)

  Věk: 26 let

  Letošní čas: 9,99

  Zkušený sběratel medailí. Na poslední verzi Usaina Bolta sice navzdory očekáváním nestačil, bez Gatlina s Colemanem je tu ale teď jako poslední hrdina nedávné éry. Pořád čeká na zlatý průlom a přizpůsobuje tomu i taktiku. Moc nezávodí a dělá všechno pro to, aby byl na vrchol sezony v Tokiu zdravý.

  André de Grasse André de GrasseFoto Michal Beránek, Sport

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud