Fronta na Boltovy medaile: spirituální běžec, fotbalista i „Ital“ | iSport.cz

Fronta na Boltovy medaile: spirituální běžec, fotbalista i „Ital“

Usain Bolt má po narození dvojčat úplně jiné starosti než se pokoušet obhajovat své olympijské úspěchy. Už dávno skončil s kariérou a tokijský boj bude pouze sledovat. Kdo po něm vystoupá na nejvyšší stupínek a v jakém čase? Favorité jsou hlavně z USA, ale ne všichni vlajku s hvězdami a pruhy také reprezentují.

• Trayvon BROMELL (USA)

Věk: 25 let

Letošní čas: 9,77

Podle průběhu sezony zatím jasný favorit. Na jaře ještě neprohrál, na kvalifikaci v Eugene běžel ve dvou dnech třikrát hluboko po deset sekund. Kariéru měl solidně rozjetou už před lety, v roce 2015 získal na MS v běhu na sto metrů bronz. Pak ho zastavila série zranění. Teď je spirituální běžec, který běhá pro Boha a Krista, fit a blíží se životnímu úspěchu.

Trayvon Bromell Trayvon BromellFoto ČTK/AP

• Ronnie BAKER (USA)

Věk: 27 let

Letošní čas: 9,85

Je ještě v lepší formě než zatím ve své nejlepší sezoně 2018, v níž kosil mítinky Diamantové ligy. Pak bojoval se zraněním a těsně neuspěl v kvalifikaci o MS v Dauhá. Je vzdáleným příbuzným někdejšího světového šampiona Tysona Gaye, jeho idolem je ale Usain Bolt. Chce si vybudovat své vlastní dědictví, k tomu potřebuje medaili z Tokia.

Ronnie Baker Ronnie BakerFoto ČTK/AP

• Fred KERLEY (USA)

Věk: 26 let

Letošní čas: 9,86

Dosud to byl špičkový čtvrtkař s osmým nejlepším časem v historických tabulkách a s bronzem z MS v Dauhá. Letos ho ale zaujal sledovanější svět kratších sprintů. Jestli v Tokiu vyhraje stovku, bude to další hrdina do sbírky objevů Zlaté tretry. V květnu tam Kerley vyhrál stovku za 9,96 a porazil i Justina Gatlina.

Fred Kerley Fred KerleyFoto Pavel Mazáč/Sport

• Akani SIMBINE (JAR)

Věk: 27 let

Letošní čas: 9,99

Začínal s fotbalem a představoval si, že hraje jako Michael Owen. Byl ale především rychlý a v dorostu tak začal s atletikou. A rychle se dostal do špičky, jen zatím nezvoní medailemi. Na olympiádě v Riu byl na stovce pátý, na MS v Londýně taktéž, na dalším MS v Dauhá byl o tři setiny čtvrtý. Před ním byli jen Coleman a Gatlin, kteří v Tokiu nepoběží, a Kanaďan de Grasse.

Akani Simbine Akani SimbineFoto Reuters

• Lamont Marcell JACOBS (It.)

Věk: 26 let

Letošní čas: 9,95

Modrý blesk z Texasu. Narodil se sice ve westernovém El Pasu, ale rodina amerického vojáka se rozpadla a Jacobs žije od roku a půl s matkou v Itálii. V atletice nejdřív zkoušel dálku, ale vystřelil jako sprinter. Letos v hale vyhrál ME v Toruni a časem byl o setinu rychlejší než Bromell. Na jaře už na stovce zlomil italský rekord. Dnes běží znovu v Rieti.

Lamont Marcell Jacobs Lamont Marcell JacobsFoto Profimedia

• André DE GRASSE (Kan.)

Věk: 26 let

Zkušený sběratel medailí. Na poslední verzi Usaina Bolta sice navzdory očekáváním nestačil, bez Gatlina s Colemanem je tu ale teď jako poslední hrdina nedávné éry. Pořád čeká na zlatý průlom a přizpůsobuje tomu i taktiku. Moc nezávodí a dělá všechno pro to, aby byl na vrchol sezony v Tokiu zdravý.

André de Grasse André de GrasseFoto Michal Beránek, Sport

0

Letní olympijské hry Tokio 2020

Letní olympijské hry 2021 se v Tokiu konají od pátku 23. července do neděle 8. srpna. Na olympiádě se rozdá přes 300 sad medailí, česká nominace čítá 116 jmen.

Olympijské hry ONLINE Program LOH Výsledky Češi na LOH Česká olympijská kolekce Sporty a disciplíny Průvodce OH Tokio 2021 Basketbal na LOH 2021 Tenis na LOH 2021 Olympijské symboly Historie OH

Čeští medailisté v Tokiu: Lukáš Krpálek (1. místo), Jiří Prskavec (1. místo), Jiří Lipták (1. místo), David Kostelecký (2. místo), Lukáš Rohan (2. místo), Alexander Choupenitch (3. místo) ~ Medailové pořadí LOH 2021