Giannis Antetokounmpo: Řecké monstrum chce vytrestat Čechy: | iSport.cz
9. září 2019 • 05:00

Řecké monstrum chce vytrestat Čechy: Prodával hodinky a má obří dlaň

Vstoupit do diskuse
0
 • České basketbalisty čeká hvězdný protivník, v řeckém dresu na světovém šampionátu hraje nejlepší hráč NBA Giannis AntetokounmpoČeské basketbalisty čeká hvězdný protivník, v řeckém dresu na světovém šampionátu hraje nejlepší hráč NBA Giannis AntetokounmpoFOTO: Koláž iSport.cz

  PŘÍMO Z ŠEN-ČENU | Říká se mu Greek Freak – řecké monstrum. Či též: lidská abeceda. Pravda, nemá zrovna lehce vyslovitelné jméno. On však nutí všechny na světě, aby ho s úžasem opakovali tak dlouho, až to zvládnou bez zadrhnutí. Giannis Antetokounmpo! Jedna z největších basketbalových superstar současnosti, budoucnosti… a dnes i Freak of Czech – postrach Čechů (ONLINE od 10.30 na iSport.cz ZDE). Co o něm třeba (ne)víte?

 • Syn nigerijských imigrantů

  Antetokounmpova rodina byla v Řecku nelegálně, vychovala ale pokladAntetokounmpova rodina byla v Řecku nelegálně, vychovala ale pokladFoto twitter

  Narodil se 6. prosince 1994. Příhodně sice ve znamení střelce, avšak do chudé rodiny nigerijských imigrantů z Lagosu. A jelikož narození v Řecku automaticky nepřináší nárok na občanství, Giannis neměl až do 18 let žádný pas. „Rodiče byli v Řecku nelegálně, nemohli nikomu věřit. Byli vždy nervózní, sousedi si mohli třeba stěžovat, že děti dělají rámus, přijeli by policisté, chtěli by po nich papíry, a co pak?…“ vzpomínal Antetokounmpo. „I proto jsem trochu uzavřený. Trvalo mi 21 let, než jsem si mohl domů pozvat přítelkyni a kamarády,“ řekl. Vše změnil až basketbal. A úspěchy, s nimiž do rodiny Antetokounmpů přišlo od úřadů i státní občanství.

 • Haló, pane! Kupte si hodinky

  Občas může působit až zakřiknutě, nemá za sebou lehké dětstvíObčas může působit až zakřiknutě, nemá za sebou lehké dětstvíFoto Reuters

  Jsme ale stále ještě na začátku – v chudém dětství. Rodiče nemohli sehnat práci a Antetokounmpovi s pěti dětmi žili tzv. z ruky do úst. Jak to přečkat? Tak, že Giannis s bratry vypomáhali pouličním prodejem hodinek, slunečních brýlí či DVD…i v roce 2004, během OH v Aténách. „Byl přesně tím dítětem, které potkáte na ulici, hladové, jak shání jídlo. Neměl nic, jen pár bot, které si ale půjčoval s bratry,“ řekl jeho kamarád z dětství Chris Iliopoulos Odoemelam. I proto v úvodu kariéry v NBA dával Giannis většinu peněz stranou pro rodinu v Řecku a žil v malém bytě s použitým vybavením koupeným na internetu a od spoluhráčů. Až to pár měsících mohl zbytek rodiny za ním do USA.

 • Basketbal? Díky, brácho

  Basketbal hraje díky bratrovi. Chtěl se věnovat tomu samému co sourozenciBasketbal hraje díky bratrovi. Chtěl se věnovat tomu samému co sourozenciFoto Reuters

  Sport má v rodině. Otec George je bývalý fotbalista, matka Veronica výškařka. A když jednou jeho starší bratr Thanasis řekl taťkovi: Chci hrát basketbal, Giannis chtěl náhle taky. Otec si o tom s nimi promlouval i tři hodiny „Jenže já toužil dělat to, co brácha. Už jsem nechtěl být nejlepší fotbalista světa. Thanasis byl starší, a tak jsem chtěl být pořád s ním,“ uvedl. A postupně basketbalem nasákli i další dva bratři Kostas (nově v LA Lakers) a Alex. Dnes jsou Giannis s Thanasisem nejen součástí Milwaukee Bucks, ale i řecké reprezentace. Mohla by to být úplná Klabzubovo-Antetokounmpova pětka, nejstarší syn Francis však zůstal s prarodiči doma a o jeho sportovní kariéře není moc známo. 

 • Jak ho vlastně vyslovit?

  Giannis Antetokounmpo, jeho jméno zní trošku jako jazykolam.Giannis Antetokounmpo, jeho jméno zní trošku jako jazykolam.Foto Reuters

  Trochu jazykolam, že?  Traduje se, že jeho jméno neumí správně vyslovit ani někteří spoluhráči z Bucks, problémy s tím měl v roce 2016 i prezident USA Barack Obama. A to mohlo být ještě hůř. Coby příslušník kmene Yoruba by se měl Giannis jmenovat Ougko Adetokunbo (přeloženo Král přicházející zpoza moře). Z administrativních důvodů však dostala rodina při zisku oficiálních dokumentů pořečtěné příjmení Antetokounmpo. V Česku bývá jeho jméno upravováno na Janis Adetokunbo.

 • Rozpětí rukou obra

  Giannis Antetokounmpo a jeho "rozpětí křídel" v akciGiannis Antetokounmpo a jeho "rozpětí křídel" v akciFoto Reuters

  Přezdívka Greek Freak, řecké monstrum, sedí. Jeho rozpažené ruce měří 221 centimetrů a unikátní je i celá jeho dlaň včetně prstů na rukou. Měřením mezi špičkou palce a špičkou malíčku je průměrná velikost dlaně u muže 19 centimetrů, Giannisova ruka má ale 30 čísel, což je ještě víc, že má jiný slavný basketbalista Kawhi Leonard, přezdívaný The Claw (pařát). „Občas se sám sebe ptám, jak se to ke všem čertům stalo? Můj otec měří 198 centimetrů, matka 182…a já mám takhle dlouhé ruce? Nevím, prostě mi bylo dáno,“ usmál se 211 cm vysoký Antetokounmpo. A jeho parametry dál stoupají. Když přišel v roce 2013 do NBA, měl 87 kilo. Dnes jeho tělo nabralo dalších 23 kg hmoty.

 • Patnáctka draftu? Jako fakt?

  Milwaukee ho draftovalo jako patnáctkuMilwaukee ho draftovalo jako patnáctkuFoto Fotobanka profimedia

  Zpočátku ho neznali. A tak to před šesti lety vypadalo na draftu NBA. Jednička Anthony Bennett, dvojka Victor Oladipo, č. 3 Otto Porter. A Giannis Antetokounmpo, hráč druholigového Filathlitikosu, který čerstvě podepsal Zaragoze? Až patnáctý vybraný, a to týmem Milwaukee Bucks. Stal se v 18 letech nejmladším hráčem na draftu a následně v NBA. Trenér Jason Kidd ho zkoušel na všech pozicích, i jako rozehrávače, a jak tenhle Řek rok od roku rostl a sílil, nepochyboval, že našel někoho výjimečného. „Posune nás mezi nejlepší, LeBrona Jamese nebo Dirka Nowitzkého. Nebylo by skvělé mít ty dva v jednom? Myslím, že je to možné,“ říkal Kidd už v roce 2016. Trefil se.

 • MVP NBA se zářivými zítřky

  Giannis Antetokounmpo je největší hvězdou Milwaukee BucksGiannis Antetokounmpo je největší hvězdou Milwaukee BucksFoto Reuters

  Pro Milwaukee má slabost, přísahal mu věrnost a plánuje tam vyhrát i titul. V minulé sezoně to byla zatím jen základní část, než je v play off vyřadil budoucí šampion Toronto. Přesto s průměrem 27,7 bodu, 12,5 doskoku a 5,9 asistence získal jako teprve druhý Evropan v historii ocenění MVP sezony. „Jsem jim vděčný za všechno co pro mě a mou rodinu udělali,“ ocenil Antetokounmpo, který má s Bucks kontrakt ještě na dvě sezony. V té další sezoně si přijde na 25,8 milionu dolarů. A pokud by zde získal i titul, stvořil by další odkaz – zatím to v Milwaukee dokázal jen tým kolem Oscara Robinsona a Kareema Abdul-Jabbara před 48 lety.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Skupina K
Články odjinud


Články odjinud