Češky padly. Sen o medaili je v nedohlednu

Autor: rou, ČTK
0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

České basketbalistky svůj boj o první či druhé místo v osmifinálové skupině F na domácím mistrovství světa nezvládly. Španělsku především kvůli tragické závěrečné čtvrtině podlehly 57:77 a v případě postupu do čtvrtfinále tak pravděpodobně narazí na jednoho z dvojice největších favoritů šampionátu - Austrálii či Spojené státy.

Češky přitom začaly před vyprodanou halou v Králově poli skvěle - výborně bránily a po první čtvrtině vedly 18:13.

Pak se ovšem začala prosazovat Valdemorová a Španělky duel otočily. Ale stále nebylo nic ztraceno, domácí hráčky se držely nadostřel a ve fantastické atmosféře bojovaly o každý míč.

Jenže ve čtvrté čtvrtině přišel naprostý kolaps - Češky se nedokázaly více jak sedm minut střelecky prosadit a naděje na hratelnějšího soupeře pro play off padly.

Tým kouče Lubora Blažka hraje ve středu s Brazílií, a pokud vyhraje, zajistí si postup do čtvrtfinále z třetího místa v osmifinálové skupině. Španělsko čeká souboj s Ruskem o první místo.

Češky se celou první čtvrtinu ještě vezly na vlně euforie, na kterou je dostala pondělní úvodní vysoká osmifinálová výhra nad Koreou. Průběžné vedení a hlavně skvělá obrana celý tým držely v naději, že Španělsko po jasných čtyřech výhrách poprvé na šampionátu může padnout, což by český tým udrželo ve hře o druhé místo ve skupině.

Bronzový tým z loňského mistrovství ale nervózní úvod přestál a od druhé čtvrtiny dokázal jako první tým na mistrovství rozvrátit pevnou obranu české reprezentace.

Španělky při drtivém nástupu spoléhaly na svoji největší hvězdu Valdemorovou, která si druhé dějství podmanila během čtyř minut deseti nastřílenými body. Měla klíčový podíl na tom, že soupeřky vyhrály krátký časový úsek v poměru 14:3 a pevně uchopily vedení.

Smutná Hana Horáková po porážce se Španělkami

Valdemorová na palubovce vládla, pod košem ji navíc podporovala americká rodačka Lyttleová, která si získávala respekt tvrdou hrou. Češky však nezměrným nasazením za favoritem příliš nezaostávaly, ve hře na distanc je držely bodové příspěvky Vítečkové, Ferančíkové i kapitánky Horákové, která nastoupila navzdory pondělnímu výronu v kotníku.

Ještě v 26. minutě české reprezentantky držely nadějný stav 49:51, pak se ale začal prosazovat soupeř, který držel vysoké tempo hry i díky rotaci velmi silné lavičky. Češkám se vidina velkého vítězství začala vzdalovat na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy prohrávaly o sedm bodů.

Zatímco Češky začaly viditelně ztrácet i fyzicky, Španělky v závěru svůj nástup ještě zvýraznily a začaly na hřišti jasně dominovat. Neuvěřitelnou šňůrou 22 bodů vyhnaly náskok do nedostižných výšin a hladce dokráčely k pátému vítězství na turnaji. Naopak Češky musejí ve středu postup do čtvrtfinále potvrdit v duelu s Brazílií.

Chcete mít sportovní informace jako první? Objednejte si SMS a MMS zpravodajství iSport.cz »

Česko - Španělsko 57:77 (18:13, 32:37, 53:60)
Body:
Vítečková 16, Ferančíková 13, Horáková 9, Burgrová 6, Elhotová 5, Večeřová 4, Bortelová 2, Kulichová 2 - Valdemorová 25, Lyttleová 18, Torrensová 14, Montaňanová 11, Aguilarová 3, Limaová 2, Palauová 2, Cruzová 2. Rozhodčí: Chiari (It.), Townsendová (Kan.), Grinterová (USA). Trestné hody: 15/13 - 14/10. Fauly: 11:14. Trojky: 2:5. Doskoky: 43:43. Diváci: 3200.