České basketbalistky si poradily s Brazilkami

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Basketbalové reprezentantky v posledním zápase osmifinálové skupiny dnes v Brně porazily Brazílii 84:70. V tabulce tak obsadily třetí místo a v pátečním čtvrtfinále v Karlových Varech narazí na Austrálii.

O tom, koho potkají, rozhodne dnešní večerní duel zámořských týmů v Ostravě, přičemž poražený tým vyzve českou reprezentaci.

Češky ve skupině zůstaly za zatím neporaženými celky Ruskem a Španělskem, které se večer také střetnou v přímé bitvě o první místo v osmifinálové skupině F, z níž jde dál i čtvrtá Korea.

"Ani moc neřeším, koho potkáme, mezi Amerikou a Austrálií už takový rozdíl není. Hlavní je, jak jsme to s Brazílií samy zvládly, na čtvrtfinále pojedeme se sebevědomím, které jsme potřebovaly získat," pochvalovala si pivotka Petra Kulichová.

České hráčky znaly postupovou matematiku za jakých okolností udrží třetí místo v osmifinálové skupině F a zjevně nechtěly spoléhat na to, že jim za jistých okolností stačí i porážka. Kouč Blažek zkusil tým nastartovat po úterní dvacetibodové prohře se Španělskem i třemi změnami oproti tradiční základní sestavě, která šampionát zahajovala.

Netradičním lídrem českého útoku se na začátku stala pivotka Kulichová, jejímž hlavním úkolem sice bylo v obraně krýt brazilskou podkošovou hvězdu a finalistku letošní WNBA Eriku Machadovou, ale rychlých osm bodů Kulichové bylo pro českou reprezentantku velkou změnou proti jejímu ofenzivnímu tápání v předchozích zápasech.

Češky se i dnes vezly na velkých sinusoidách svého výkonu, typická byla druhá čtvrtina, v níž domácí skvělým útokem a dvanácti body v řadě odskočily až na 29:20.

Hana Horáková se prodírá obranou BrazilekFoto ČTK

Na soupeřově polovině se zase začala prosazovat další vysoká hráčka Večeřová, která také brzy nastřádala desetibodový zápis.Euforie však Blažkovu týmu vydržela jen krátce, série ztrát a chyby na útočné polovině čtvrtý tým z minulého MS rychle trestal.

Machadaovou skvěle doplňovala střelkyně Castrová-Marquezová a do poločasu Jihoameričanky dokonce o dva body vedly.

O přestávce ale Češky menší krizi dokázaly zažehnat. Znovu se rychle dostaly do střeleckého rytmu a jejich nástup do druhé půle byl drtivý.

Šestiminutový úsek vyhraný poměrem 20:5 byl jedním ze zatím nejlepších na šampionátu, pod košem svoji proměnu dokonala sebevědomá Kulichová, devíti body soupeře "zasypala" i tradiční kanonýrka Vítečková a český tým odskočil až do trháku 54:41.

Brazilky, které v úterý až v samém závěru zvrátily zápas s Japonskem a udržely si tak na poslední chvíli naději na play off, se ale ani dnes zlomit nenechaly. Stejně jako dokázaly stáhnout manko v první půli, nevzdaly se ani nyní.

Zpět do zápasu jim pomohlo, když přinutily k dalším chybám českou obranu. Domácí hráčky znovu několikrát špatně přebraly protihráčku při clonách a Brazilky i díky trojkám snížily až na 52:56 ve 28. minutě.

Další výpadek už ale Češky nedopustily. Ve čtvrté čtvrtině soustředěným výkonem odrazily brazilský nápor a navíc se znovu mohly opřít o trojkařku Vítečkovou, která tým uklidnila dvěma dalekonosnými pokusy v rychlém sledu.

Oslavy společně s diváky byly zasloužené.Foto ČTK

Brazilkám nepomohlo ani to, že Machadaová celou závěrečnou čtvrtinu hrála se čtyřmi osobními chybami a hrozilo jí vyfaulování, takže musela ubrat ze svého důrazu.Pět a půl minuty před koncem Češky vedly 70:58 a cesta k jejich čtvrtému triumfu na turnaji byla otevřená.

Posmutnělé Brazilky, které závěr pojaly v čele s Marquezovou-Castrovou až příliš egoisticky, se musely smířit s tím, že se do čtvrtfinále nepodívají. Že tam na jejich úkor pronikla Korea, je velkou senzací šampionátu.

Češky tak dnes Brazílii oplatily vyřazení ze čtvrtfinále MS před čtyřmi lety.

"V hlavách jsme ten zápas měly, nezapomněly jsme a jsme rádi, že se nám povedla odveta. Chvílemi jsem po některých jejich střelách měla obavy, aby se neopakovalo to, co před čtyřmi lety, ale ukázaly jsme, že dnes chceme vyhrát víc než ony. Ve druhém poločase jsme se chytili a hlavně diváci nás neskutečně táhli dopředu," řekla pivotka Ivana Večeřová.

Český tým táhla k vítězství nejlepší střelkyně Vítečková, autorka 22 bodů, dvojciferný bodový zápis ale předvedly i Horáková, Kulichová a Večeřová.

Česko - Brazílie 84:70 (17:20, 34:36, 60:55)

Body: Vítečková 24, Horáková 17, Večeřová 16, Kulichová 12, Veselá 6, Elhotová 5, Burgrová 4 - Castro-Marquesová 27, De Souzaová 16, Nascimentová 6, Dantasová 5, Nevesová 5, Pintová 4, Rochaová 3, Luzová 2, de Oliveiraová 2. Rozhodčí: Grinterová (USA), Mayberry (Austr.) a Liang Ping (Čína). Trestné hody: 27/20 - 19/13. Fauly: 18:23. Trojky: 6:5.
Doskoky: 34:34 Diváci: 3140.