Woods dokraloval, žebříčku vévodí Westwood | iSport.cz
Jiří Punčochář
1. listopadu 2010 • 09:00

Woods dokraloval, žebříčku vévodí Westwood

TOP VIDEA
iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat
Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4 Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

Miluje fotbal, vlastní čtrnáct dostihových koní a na turnaje létá vlastním letadlem - to je britský golfi sta Lee Westwood, ode dneška nejlepší hráč světa. Už dvanáct let se drží ve špičce a právě dnes se jeho letitý sen stát se jedničkou naplnil. Westwood (37) srazil z trůnu Tigera Woodse, který naopak prožívá nejhorší sezonu kariéry.Na tryskáč, jehož je vlastníkem, si nyní britský golfista Lee Westwood může nechat namalovat velkou jedničku. Pozor, letí král!

„Probudit se v pondělí ráno a být na vrcholu je jako sen. Vždycky jsem si to přál. Zároveň říkám, že žebříček velmi dobře odráží kvality hráčů. Když byl jedničkou Tiger, musel být nejlepší. Jestli jsem já, doufám, že mě lidé budou brát stejně,“ řekl Westwood.

Velkého dne se dočkal, aniž musel uhodit do míčku. Stále ho trápí zranění lýtka a od začátku října kvůli tomu nehraje. Paradoxně si tím ale zajistil také to, že mu při počítání žebříčku padá nejméně bodů. Druhý uchazeč Martin Kaymer o víkendu hrál ve Španělsku a mohl být jedničkou, pokud by skončil do druhého místa, ale tíhu okamžiku neunesl, byl jedenadvacátý.

„Lee si stejně zaslouží být na prvním místě. Kdyby byl zdravý, byl by tam už dávno,“ uznal sportovně 25letý Němec.

Lee Westwood po birdie na letošním British Open
Lee Westwood po birdie na letošním British Open

Westwoodův posun na první místo žebříčku startuje v golfu převratnou dobu. Zatímco více než pět let bylo jasné, že na vrcholu bude Woods, vedoucí s drtivou převahou, ode dneška žebříček připomíná ženský tenis. Už za týden se pořadí může měnit znovu a do čela má šanci se dostat hned čtveřice hráčů.

Globální ikonu Woodse, jemuž podrazily nohy soukromé skandály i následující špatné výkony, symbolicky střídá muž s pověstí (dosud) čistou jako lilie. Westwood je hrdým otcem dvou dětí, vzal si sestru svého rydercupového spoluhráče Andrewa Coltarta.

Golfové jedničky
(a počet týdnů jejich kralování)

Tiger Woods (1997-2010) 623

Greg Norman (1986-98) 331

Nick Faldo (1990-94) 98

Seve Ballesteros (1986-89) 61

Ian Woosnam (1991-92) 50

Nick Price (1994-95) 44

Vijay Singh (2004-05) 32

Fred Couples (1992) 16

David Duval (1999) 15

Ernie Els (1997-98) 9

Bernhard Langer (1985) 3

Tom Lehman (1997) 1

Už mezi lety 1998 a 2001 byl nepřetržitě v top 10, ale pak se jim narodil syn a on odsunul sport na druhou kolej. „Až po narození dcery (v roce 2006) jsem se naučil, jak zvládat oddělit rodinný život od sportu. Chce to hodně disciplíny,“ přiznal zpětně. A právě rokem 2006 se datuje začátek jeho druhého rozkvětu, korunovaného loňským ovládnutím European Tour.

Světovou jedničkou se Westwood stal navzdory tomu, že nikdy nevyhrál turnaj kategorie major, což je obdoba tenisového grandslamu. Méněcenného hráče to z něho ale rozhodně nedělá.

„Jenom to dokazuje, jak dobře hrajete. Všechno je to o vyrovnanosti výkonů. Vždycky jsem si myslel, že je lepší hrát sedm turnajů za sebou dobře, než jednou zazářit,“ tvrdí Louis Oosthuizen, vítěz letošního British Open. Ten se navíc domnívá, že pozice světové jedničky dodá Westwoodovi dost sebevědomí na to, aby major v brzké době vyhrál.

Bude to poslední nezaplněné okénko ve Westwoodově kariéře. Charakterizuje ho vytrvalost, zaujetí a cílevědomost. Dominoval evropskému pořadí, turnaje vyhrál na všech pěti kontinentech, kde se konají. Za tým Evropy úspěšně hraje Ryder Cup. A mimo jiné golfem dost slušně zbohatl, jenom vloni si přišel na 65 milionů korun.

Když před rokem z Dubaje (kde prvenství na European Tour završil) volal domů, aby popřál dětem dobrou noc, dcera Poppy Grace ho poprosila: „Mohl bys mi za ty peníze koupit nového poníka?“

Dnes ráno může tatínka budit s podobným požadavkem. Jako novopečená světová jednička by se Westwood mohl trochu praštit přes kapsu.

 
Články odjinud


Články odjinud