Turecká mentorka: Je pět překážek, které blokují cestu k cíli

Aysim Altay je turecká mentorka
poradkyně a koučka v oblasti lidského chování Aysim Altay
Aysim Altay je původní profesí počítačová inženýrka
Aysim Altay je turecká mentorka
poradkyně a koučka v oblasti lidského chování Aysim Altay
Novak Djokovič, duše bojovníka
Lebron James je vždy připraven vzít odpovědnost na sebe
13
Fotogalerie
Michal Ježdík
Další sporty
Začít diskusi (0)

Všichni trenéři se snaží pochopit, kdo jsou jejich hráči, spolupracovníci, co ovlivňuje jejich výkon a výkonnost. Nejsou to jen dovednosti, tělesné a fyzické dispozice, síla, koordinace, rychlost a vytrvalost. Minimálně stejně důležité je poznat typy osobnosti, druhy inteligence, co je součástí pravé a levé mozkové hemisféry a zda jsou propojené. Pak se daří snáze sestavit tým, hráčský i realizační, který bude soudržný, emocionálně stabilnější a nejspíš i dlouhodoběji úspěšný. O tom všem s velkou erudicí a vášní vypráví Aysim Altay, expertka v oblasti lidského chování.

Co byste doporučila trenérovi, který vede tým, jenž je složený z mnoha národností a kultur?
„Vy víte, že pocházím z Turecka, tím znáte můj původ a základní rysy naší DNA. Kdo jsme a odkud jsme, ovlivňuje náš výkon a výkonnost. To platí pro každou oblast, sport nevyjímaje. Pokud byste chtěl jednoduchou metodiku na tak široké téma, zklamu vás. Mám ale jedno doporučení na začátek. Kdykoli se s kýmkoliv setkáte poprvé, hned ho nehodnoťte, nevynášejte nad ním soudy. Snažte se nejprve pochopit, jak váš hráč, svěřenec, kolega funguje. Získáte tím nástroje, s nimiž můžete pracovat. Než si uděláte úsudek, získejte co nejvíc informací.“

Jaké máme nástroje k pochopení a poznání sportovce, kterého vedeme?
„Jeden jsme zmínili v první odpovědi: poznejte co nejdůkladněji, odkud váš hráč pochází, co ho formovalo. Snažte se zjistit a pochopit, co ho motivuje být profesionálním sportovcem, co chce dokázat, jaká jsou jeho očekávání, co považuje ve svém repertoáru za své silné a slabé stránky, zda má znalosti, co má na hřišti v utkání, v soutěži, v závodě dělat, když se mu daří nebo nedaří. Sportovci by měli vědět, jaká jsou vaše očekávání. Ta je nutné porovnat s očekáváními sportovce hned na začátku spolupráce. Pokud se liší, není to výjimkou, je nutné je korigovat k oboustranné spokojenosti.“

Když se bavíme o elitních sportovcích, často zmiňujeme znalosti, přístup, dovednosti a návyky. Kterou z těchto čtyř oblastí je nejobtížnější ovlivnit, změnit?
„Určitě

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů