Donnelly: Ten, co přežil smrt v Lotusu 102 (+video)

info textZdroj: Formule1.cz
ga
Novinky

Expilot F1 Martin Donnelly se po 21 letech vrací po těžkém úrazu v Jerezu s Lotusem-Lamborghini 102.

Festival of Speed v Goodwoodu připraví pro milovníky rychlých kol každoročně nejedno překvapení včetně účasti slavných jezdců současnosti i minulosti. Letos se očekává účast britských hvězd Jensona Buttona a Lewise Hamiltona, přijede ale také Martin Donnelly, který v roce 1990 doslova přežil vlastní smrt po těžké nehodě při tréninku na GP Španělska na okruhu v Jerezu. Po 21 letech opět usedne do kokpitu Lotusu-Lamborghini 102, v němž téměř vyhasl jeho život.

Martin Donelly se v roce 1990 postavil s Lotusem na start celkem 13 velkých cen. Zářijová GP Španělska se mu ale stala osudnou. Dnes 47letý Brit rozbil svůj Lotus-Lamborghini 102 na desítky dílů, které byly rozmetány po celé dráze. Mezi troskami leželo jeho bezvládné tělo připoutané k sedačce. Jeho krajan Derek Warwick tehdy prohlásil: „Kdo přežije takovou nehodu, může mluvit jen o zázraku.“

Přes dramatickou zkušenost zůstal Martin Donnelly značce Lotus věrný a ještě několik let po uzdravení pro ni závodil a současně šéfoval týmu v rámci Lotus Elise Trophy. Minulý týden dokonce zvítězil v závodě Lotus Cup UK s vozem Lotus Evora. V Goodwoodu bude řídit svůj tehdejší monopost typu 102. Samozřejmě se nejedná o původní vůz, ale o nově postavené šasi, které připravil Classic Team Lotus, vedený Clivem Chapmanem.