31. července 2022 • 16:44

Skvělý Verstappen. Vládl po startu z 10. místa, pódia pro Mercedes

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Mistr světa Max Verstappen z Red Bullu vyhrál po startu z desátého místa Velkou cenu Maďarska formule 1. V sezoně zvítězil už poosmé a upevnil si vedení v průběžném pořadí.

Za Verstappenem se na stupních vítězů seřadili jezdci Mercedesu. Druhý dojel sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton, třetí skončil George Russell, který poprvé v kariéře odstartoval z pole position.

Red Bullu nevyšla sobotní kvalifikace, ale dnes Verstappen potvrdil dosavadní nadvládu. Postupně se posouval pořadím a ve 41. kole byl po zastávce v boxech třetí. Před ním ale byli jen jezdci, kteří ještě podruhé nepřezuli.

Verstappen poté sice na chvíli o třetí místo přišel, protože dostal „hodiny“, ale v 51. kole už byl první. Vedení s bezpečným náskokem udržel až do konce a před Hamiltonem zvítězil s náskokem osmi sekund.

Britský pilot se umístil popáté za sebou na stupních vítězů a zlepšení Mercedesu po nevydařeném vstupu do sezony podtrhl třetím místem Russell, který si stejně jako Hamilton vyrovnal nejlepší výsledek v sezoně.

Nedaří se naopak Ferrari. Charles Leclerc se sice v 31. kole dostal do čela, ale po špatně zvolené strategii a třech zastávkách v boxech dojel až na šestém místě. Druhý jezdec italské stáje Carlos Sainz byl čtvrtý.

Verstappen před letní přestávkou, po které bude seriál pokračovat na konci srpna v Belgii, má na prvním místě průběžného pořadí 258 bodů. Druhý Leclerc ztrácí 80 bodů.

Velká cena Maďarska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Budapešti:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:39:35,912, 2. Hamilton -7,834, 3. Russell (oba Brit./Mercedes) -12,337, 4. Sainz (Šp./Ferrari) -14,579, 5. Pérez (Mex./Red Bull) -15,688, 6. Leclerc (Mon./Ferrari) -16,047, 7. Norris (Brit./McLaren) -1:18,300, 8. Alonso (Šp./Alpine), 9. Ocon (Fr./Alpine), 10. Vettel (Něm./Aston Martin) všichni -1 kolo.

Nejrychlejší kolo: Hamilton.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 22 závodů): 1. Verstappen 258 b., 2. Leclerc 178, 3. Pérez 173, 4. Russell 158, 5. Sainz 156, 6. Hamilton 146, 7. Norris 76, 8. Ocon 58, 9. Bottas (Fin./Alfa Romeo) 46, 10. Alonso 41.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 431, 2. Ferrari 334, 3. Mercedes 304, 4. Alpine 99, 5. McLaren 95, 6. Alfa Romeo 51, 7. Haas 34, 8. Alpha Tauri 27, 9. Aston Martin 20, 10. Williams 3.