Ze spásy hrozba? Pořadatelé Grand Prix Brna se bojí, že o akci přijdou | iSport.cz
Jiří Punčochář
14. listopadu 2014 • 05:00

Ze spásy hrozba? Pořadatelé Grand Prix Brna se bojí, že o akci přijdou

Vstoupit do diskuse
0
Grand prix hrozí v Brně konec
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Sönderjyske 3:0. Viktoria jde v EL dál, čeká ji cesta do Izraele
Vémola promluvil o Mikuláškovi, rozchodu i drogách: Pešta? Bulík, ale něco dokázal
VŠECHNA VIDEA ZDE

Velkou část letošního roku věnovaly brněnský Automotodrom a jihomoravský hejtman Michal Hašek snaze zachránit motocyklovou Grand Prix. Nyní se mezi nimi schyluje k přetahované o to, kdo bude za závodem mistrovství světa stát. Boj o pořádání, respektive o státní dotace, začíná už hryzat i promotéra seriálu. Do Brna prý vzkázal: dohodněte se, nebo o závod můžete přijít.Pět měsíců po prezentování plánu na záchranu Grand Prix, nad jejíž konáním převzal záštitu Jihomoravský kraj, se budoucnost mamutího podniku opět dostává do nepřehledných vod.

Zároveň s nutnými přípravami na vznik spolku, jehož úkolem má být zajištění financí na chod akce, totiž roste obava zástupců Masarykova okruhu, na jehož dráze se závodí, že v této skupině nebudou mít žádné slovo. Pomyslný „přípravný výbor“ vede jihomoravský hejtman Michal Hašek s Autoklubem ČR (za účasti vlivného právníka a člena Právního panelu Evropské motocyklové unie FIM Europe Jana Šťovíčka) a brněnští pořadatelé jejich krokům přihlížejí jen zpovzdálí.

„Promotér seriálu (společnost Dorna) ale trvá na tom, že smluvním partnerem projektu Jihomoravského kraje musí být Automotodrom Brno. Obhospodařujeme dráhu a máme zkušenosti s přípravou,“ hájí svoje zájmy Ivana Ulmanová, výkonná ředitelka okruhu.

Hejtmanovo ujištění o partnerství existuje

Připouští, že hejtmanovo ujištění o partnerství kraje s okruhem má, stejně jako informaci, že plánovaný spolek se postará čistě o finance, potřebné na úhradu licenčního poplatku promotérovi. Tedy o zhruba 70 milionů korun za to, že se Grand Prix v Brně může jet. „Po jednání se zástupci vlády je takovýto postup podmínkou pro poskytnutí peněz ze státního rozpočtu,“ vysvětluje i hejtman Hašek.

Přesto jeho dosavadní aktivita nenechává Ulmanovou v klidu. „Jeho kroky mají k realitě dost daleko,“ tvrdí o svérázném politikovi a jeho příklonu k Autoklubu ČR, s nímž má Automotodrom Brno napjaté vztahy. Její obavy stupňuje i poslední zpráva z kanceláří Dorny, že od roku 2016 se jeden ze závodů mistrovství světa uskuteční i na A1 Ringu v Rakousku. Obává se, že pokud česká strana nesplní požadavky promotéra, přesune Dorna Grand Prix v srpnu 2015 do Rakouska právě na úkor Brna.

Za ročník 2014 dluh 30 milionů korun

Svazek s Masarykovým okruhem totiž není jediným požadavkem promotéra. Dorna si žádá i předložení záruk na zajištění financí pro Grand Prix 2015 a samozřejmě i doplacení poplatku za rok 2014. Tam podle Ulmanové dosud „lítá“ 30 milionů korun.

Částku měla pokrýt státní dotace, schválená 2. července letošního roku, tu však vláda nakonec neuvolnila. Místo toho zadala přezkoumat, jestli je její poskytnutí pro daný typ akce vůbec možné.

„Nositelem dotace měl být Autoklub ČR, odtud měla putovat k promotérovi. Nevíme, kde se zdržela,“ konstatovala Ulmanová. Následek dluhu je nicméně v jejích očích jasný. „Pro Dornu se ze stabilního partnera stáváme nejistým partnerem,“ sleduje. Bojí se toho, že promotérovi jednoho dne dojde chuť vnitřní spory z Česka sledovat.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud