4. srpna 2015 • 12:28

Rok před olympiádou. Češi chtějí až 130 sportovců a vyrazí na inspekci

Autor: ,
Předseda ČOV Jiří Kejval (vpravo) a judista Lukáš Krpálek na tiskové konferenci rok před olympiádou v Riu de Janeiru
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick
Sparta - Vítkovice: Na díru v ledu nepomohl ani hasičský přístroj, hráči museli zpátky do kabin Sparta - Vítkovice: Na díru v ledu nepomohl ani hasičský přístroj, hráči museli zpátky do kabin
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vedení Českého olympijského výboru počítá rok před začátkem olympijských her v Riu de Janeiro s účastí až 130 sportovců a uvědomuje si, že bude velmi těžké zopakovat zisk deseti medailí z her před třemi lety v Londýně. Vedoucí české výpravy Martin Doktor pojede příští týden do Brazílie na seminář šéfů misí.Bývalý dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Doktor věří, že zmíněné číslo výprava naplní i přesto, že do Ria takřka jistě nepojede žádný tým. "Sleduji, jak se vyvíjí český sport, jak jde nahoru, takže když se povedou všechny předpoklady, tak bychom to mohli naplnit," řekl na dnešní tiskové konferenci Doktor.

Podle zmíněného počtu účastníků, který bude definitivní až příští rok v červenci, se odvíjí všechno. Kolik český tým dostane postelí, počet doprovodu, hostů, kolik dostane aut, parkovacích karet. "A plno dalších věcí," uvedl Doktor. "Je to ale zatím věštění z koule," pravil.

V Londýně bylo 133 reprezentantů, aktuálně mají místo jisté tři plavci Barbora Závadová, Simona Baumrtová a Jan Micka. Místo pro zemi mají tři střelci a jedno jachtaři.

Doktora čeká v Riu den při prezentaci ze všech oblastí organizace, pak sdělí požadavky českého týmu organizátorům a prohlédne si olympijskou vesnici i sportoviště. "Snad nám je všechna ukážou," věřil.

Snad bude metro na Copacabanu včas

Šermíř Alexander Choupenitch a judista Lukáš Krpálek se už pilně chystají na olympijský rokŠermíř Alexander Choupenitch a judista Lukáš Krpálek se už pilně chystají na olympijský rok
Problémy mají organizátoři nejen se špinavým zálivem pro soutěže jachtařů a triatlonistů, ale také se zpožděním staveb. "Největším problém je, pokud se nepodaří postavit plánované metro z Olympijského parku do Copacabany, což bude klíčové pro několik sportů."

Některé zprávy má Doktor i od veslařů, kteří jsou v Riu momentálně na mistrovství světa juniorů. "To budou relevantní informace, protože to je závod v olympijském formátu. Nějaké zprávy už mám. Například je tam malá hloubka vody a křivá dráha," pousmál se Doktor.

V Londýně čeští sportovci vybojovali čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile. "Tehdy se to extrémně vyvedlo," upozornil Doktor. I proto by podobný cíl byl prý hodně ambiciózní. "Ale podle výsledků ze světových šampionátů jednotlivých sportů jsem optimista, i když to bude hodně těžké zopakovat," prohlásil.

Český olympijský výbor chystá po vzoru parku na Letné při zimních hrách v Soči něco podobného i na příští léto. "Ale zatím to je ve fázi dojednávání a vymýšlení. Na podzim projekt představíme," uvedl šéf ČOV Jiří Kejval.

Podle slov muže, který byl o víkendu v Kuala Lumpuru na zasedání Mezinárodního olympijského výboru, nebude olympiáda v Riu tak precizně zorganizovaná jako ta minulá v Londýně. "Určitě tam budou nedostatky, ale vyváží to nadšení a temperament těch lidí. Věřím, že to dopadne dobře," prohlásil Kejval.

Zahajovací ceremoniál her se uskuteční 5. srpna 2016 na slavném stadionu Maracaná s kapacitou 74.738 diváků.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze