Slovenský finálový sen se rozplynul. Hokejisté východních sousedů v cestě na samotný vrchol olympijského turnaje zastavili Finové, kteří postoupili po výhře 2:0. Rozhodující gól zápasu vstřelil Sakari Manninen, vítězství v závěru do prázdné branky pojistil Pesonen. Více než tři desítky slovenských střel pokryl gólman Harri Säteri. Naděje na medaili ale žije – tým Craiga Ramsaye si zahraje o bronz.
Slováky čeká v sobotu duel o bronz a premiérovou medaili z turnaje pod pěti kruhy. Ve Vancouveru 2010 utkání o třetí místo nezvládli, když prohráli s Finskem. Hokejisté Suomi byli v olympijském finále od zavedení play off v roce 1992 dosud jen jednou, v Turíně 2006 nestačili na Švédsko.
Opakování souboje ze základní skupiny, v němž vyhráli Finové 6:2, nabídlo v úvodu opatrný hokej. Ani jeden tým nechtěl zbytečnou chybou nabídnout soupeři výraznější šanci. Slováci si byli dobře vědomi, že minulý duel ztratili i kvůli třem gólům inkasovaným v první třetině.
Přesto se Finové dostali do vedení, když se v 16. minutě prosadil Manninen, který překonal Rybára po Lindbohmově střele. Útočník Ufy vstřelil na turnaji čtvrtý gól a opět se prosadil proti Slovensku. Na předešlé výhře se podílel hattrickem.
Slováci mohli vyrovnat na konci první třetiny, Hrivík ani Pospíšil ale své příležitosti nevyužili. Největší šanci měl ve 24. minutě po Slafkovského přihrávce kapitán Hrivík, který dokázal přelstít i Säteriho. Puk ale „blafákem“ do odkryté finské branky nedokázal usměrnit.
Krátce před polovinou utkání byli vyloučeni Čerešňák s Regendou a Finové měli 73 sekund dlouhou výhodu přesilovky pět na tři, Rybára ale podruhé nepřekonali. Vyrovnat mohl aktivně hrající Slafkovský, neprosadil se ale ve 36. minutě ani ve třetí části, kdy na konci oslabení hledal přihrávkou najíždějícího Krištofa.
Slovákům se skórovat nepovedlo, naopak při power play inkasovali podruhé. Finsko tak potvrdilo, že je Slovensko jeho oblíbeným soupeřem. Na velkých akcích - mistrovství světa a olympijských hrách - s ním neprohrálo od roku 2004.
Zprávy ze dne 20. února 2022
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Pomyslnou štafetu od čínských organizátorů přebírají starostové příštích pořadatelských měst v roce 2026, Milána a Cortiny d´Ampezzo. Na stožár stoupá italská státní vlajka a zpěvačka Malika Ayaneovou reprodukuje za doprovodu houslí státní hymnu Fratelli d´Italia.

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Sportovec, model, herec a majitel instagramového účtu s více než milionem sledujících. Účastník včerejšího finále U-rampy lyžařů Gus Kenworthy platí za globální celebritu. Ačkoliv mezi nejlepšími freestylisty světa obsadil nakonec „až“ osmé místo, jeho odkaz ve sportu jde daleko za hranice výkonu. Proslavil ho polibek s přítelem, v Rusku se bál - více čtěte zde >>>
„Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch,“ prohlásil při hodnocení olympiády předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, podle kterého je třeba zabývat se prioritizací sportů.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Stovky olympioniků si prodlužují pobyt na stadiónu, například Francouzi zorganizovali kolový tanec a pořadatelé jen zvolna postupně vyprovázejí sportovce do vyhrazených míst v dolních sektorech stadionu. Češi si zase užili skákání přes lano v podobě svázaných českých šál...

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Na plochu stadionu už nastupují vlajkonoši a vlajkonošky ve dvou řadách, českou vlajkou mávala Martina Sáblíková. Slovenskou nesl bronzový hokejista Peter Cehlárik. Po nich následují už ne tak striktně oddělené výpravy jednotlivých zemí, které ještě z Pekingu neodjely.



ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Vlajkonoškou české výpravy je na slavnostním zakončení Martina Sáblíková.
HOKEJ: Připomeňte si cestu slovenských hokejistů od olympijské kvalifikace až po historické bronzové medaile!