ZOH 2018 | Češi vlétli na Hry. Samkové se zamotala vlajka, udělali telemark pro Rašku | iSport.cz
Martin Hašek
9. února 2018 • 15:40

Jako tornádo. Samkové se zamotala vlajka, Češi udělali telemark pro Rašku

TOP VIDEA
Plzeň - Sparta: Buchtele dohrál! Neudržel nervy a mlátil hokejkou na trestné lavici Plzeň - Sparta: Buchtele dohrál! Neudržel nervy a mlátil hokejkou na trestné lavici
Kvitová je po obratu ve čtvrtfinále Australian Open. Vyzve světovou jedničku Bartyovou Kvitová je po obratu ve čtvrtfinále Australian Open. Vyzve světovou jedničku Bartyovou
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z KOREJE | Vtrhli na plochu Olympijského stadionu a rozletěli se jako tornádo. Pak ale přišlo dokonalé přistání. Všichni Češi hned v úvodu svého nástupu při otevíracím ceremoniálu zimní olympiády v Pchjongčchangu vystřihli telemark. To na počest padesátého výročí první české medaile ze zimních Her, kterou v roce 1968 vybojoval skokan na lyžích Jiří Raška. Parádní kousek! Ani nevadilo, že vítr Evě Samkové trošku pocuchal vlajku.Raška byl výbornej, myslím, že se nám to povedlo. Na to, že jsme to cvičili tak jednou nebo dvakrát, tak jsme docela profíci a povedlo se nám to,“ pochvalovala si Samková.

Krasobruslař Michal Březina už byl na třetím slavnostním zahájení zimní olympiády. Nikdy se nenudil, ale teď cítil něco speciálního.

1. den na ZOH: Polonahý vlajkonoš, 15 tisíc vajec i návod na pisoáry

„Tohle bylo trošku takové historické, protože jsme poctili pana Rašku telemarkem. Byla to první zlatá olympijská medaile z první olympiády, myslím, že to bylo na místě,“ liboval si Březina. „Ve Vancouveru jsme skákali, tam se třepala celá nástupní plošina, v Soči jsme zpívali českou hymnu. Každé zahájení bylo své, tohle bylo jedno z nejlepších.“

Už v neděli to bude přesně padesát let, co skokan na lyžích Jiří Raška na Hrách v Grenoblu získal pro tehdejší Československo první zlatou medaili v dějinách zimních olympiád. Raška byl hvězdnou postavou slavného týmu vedeného trenérem Zdeňkem Remsou, který si získal přezdívku Remsa Boys.

Komu budou hlavně držet palce sportovci? Kvitová Sáblíkové, Špotáková Ledecké

První zlatou medaili od Raškova triumfu v roce 1968 získal až po třiceti letech hokejový tým na slavném Turnaji století v Naganu. Od té doby se Česko nikdy nevracelo ze zimních Her bez zlata. V roce 2002 vyhrál akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta, v roce 2006 běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, v roce 2010 získala hned dvě zlata rychlobruslařka Martina Sáblíková, další přidala před čtyřmi lety v Soči, kdy se k ní přidala i letošní vlajkonoška Samková.

„Líbilo se nám to velice, jsme rádi, že to bylo trošku kratší, protože byla zima. Teď se nemůžeme dostat zpátky, jinak to bylo super,“ hlásila Samková chvíli poté, co korejská krasobruslařka Kim Ju-na zapálila olympijský oheň. „Mně se ze začátku lehce zamotala vlajka, tak jsem z toho byla taková lehce nervózní. Snažila jsem se to rozmotat, ale do toho foukal vítr a ještě víc se mi to zamotávalo.“

Samková přivedla český tým na plochu Olympijského stadionu, na nějž Češi nastupovali za početnou výpravou Číny, Samková si ale dala záležet, aby byla vidět i česká vlajka.

„Byl to krásný zážitek, opravdu krásný a přála bych každému sportovci, aby mohl nést vlajku. Ceremoniál nastartuje olympijskou atmosféru,“ pochvalovala si.

Většina českých sportovců se po svém kolečku posadila na tribunu, kde sledovala zbytek představení. Krasobruslař Březina ale pospíchal pryč.

„Máme zítra ráno trénink, takže jsem tady nechtěl sedět moc dlouho. Taky je to tím, že jsem byl na zahájení dvakrát, už vím, o čem to bude. Pustí nám to v televizi,“ usmíval se.

Pivo a chleba jako doma! Olympionici v Pchjongčchangu otevřeli Český dům

Zlaté Nagano? Máme šanci ho zopakovat, shodují se Nedvěd s Bednářem

Kolik získá Česko olympijských medailí? Krpálek by chtěl zopakovat deset z Ria

Jak dopadnou hokejisté? Nagano, přeje si Krpálek. Vypadnou ve čtvrtfinále, drží se při zemi Špotáková

Co si nenechají ujít z olympiády? Sportovci se nejvíc těší na hokej a biatlon

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Olympiáda v Pchjongčchangu: ZOH 2018 na iSport.cz

 
Program a výsledky ONLINE přenosy Češi na olympiádě Medailové pořadí
Zimní olympijské hry v Pchjongčchanguse konají od 9. do 25. února 2018. Celkem se na OH 2018 v Jižní Koreji rozdá 102 sad medailí.

Hokej na ZOH 2018

 
Program zápasů Česká nominace Tabulky a výsledky Stadiony na OH
Systém turnaje: Do čtvrtfinále postoupí přímo vítězové skupin a nejlepší tým z 2. místa. Zbylých 8 mužstev si zahraje o další čtyři místa.
Český program: Česko - USA 3:2sn
Česko - Rusko 0:3
Česko - Kanada 4:6

Eva Samková, Ester Ledecká, Barbora Havlíčková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Martin Erat, Michal Krčmář, Šárka Pančochová, Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Pavel Francouz

 

 
Články odjinud


Články odjinud